Psychologia

Jak naprawdę wygląda związek z narcyzem?

związek z narcyzem

Yogendra Singh z Unsplash

Związek z narcyzem kształtuje się dość specyficznie. Tym, co rzuca się w oczy, jest brak symetrii w relacji. Ona go kocha, zabiega o niego, próbuje się do niego dostosować, aby zasłużyć na jego miłość. On natomiast kocha zachwyt w jej oczach, jaki wzbudza jego osoba. Narcyz wyróżnia się ponadprzeciętnym egoizmem, brakiem empatii i zdolności do odczuwania uczuć wyższych. Z kimś takim nie da się stworzyć szczęśliwej relacji romantycznej, ale też przyjacielskiej czy służbowej. Jak naprawdę wygląda związek z narcyzem?

Spis treści:

  1. Narcystyczne zaburzenie osobowości a bagatelizowanie potrzeb partnera
  2. Dlaczego narcyz cieszy się sympatią otoczenia?
  3. Zabieganie o miłość narcyza – dlaczego z góry skazane jest na porażkę?
  4. Związek z narcyzem, czyli relacja oparta na manipulacji
  5. Czy leczenie narcyzmu jest skuteczne?
  6. Jak rozpoznać własne deficyty z dzieciństwa?
  7. Dlaczego uległe kobiety są podatne na techniki manipulacji?

Narcystyczne zaburzenie osobowości a bagatelizowanie potrzeb partnera

Narcystyczne zaburzenie osobowości to poważny problem, który często bagatelizujemy, naiwnie wierząc, że nasza miłość może kogoś uzdrowić. Nic bardziej mylnego! Wychodząc z takiego założenia, zazwyczaj krzywdzimy same siebie i przysparzamy sobie niepotrzebnego cierpienia. Musimy pamiętać o tym, że narcyz kocha siebie i to własną osobę stawia na pierwszym miejscu. Nie ma co liczyć na to, że udzieli wsparcia psychicznego partnerce, której zmarła matka czy ukochana papuga. Ktoś taki stwierdzi, że wszyscy kiedyś umrzemy i nie ma się czym przejmować. Kobiety, które wchodzą w związek z narcyzem, często czują, że ich potrzeby są bagatelizowane i marginalizowane.

Dlaczego narcyz cieszy się sympatią otoczenia?

Narcyz często robi bardzo dobre pierwsze wrażenie. Wydaje się pewny siebie. Ludzie go lubią, bo zawsze pełni rolę duszy towarzystwa. Sypie dowcipami jak z rękawa. Osobom obcym dużo chętniej udziela pomocy niż partnerce czy rodzinie, ponieważ lubi znajdować się w centrum uwagi i przyjmować dowody wdzięczności. Zależy mu też na dobrym wizerunku. Mężczyźni, którzy cierpią na narcystyczne zaburzenie osobowości, często mogą pochwalić się sporym powodzeniem. Kobieta, która wchodzi z nimi w relację romantyczną, często czuje się wybrana i dowartościowana. Ktoś tak atrakcyjny zwrócił na mnie uwagę, więc muszę być wyjątkowa. Narcyz początkowo zabiega o kobietę, zabiera ją na romantyczne randki, funduje drogi obiad w najlepszej restauracji w mieście. Jego gesty, w tym udawana czułość i zainteresowanie, robią wrażenie. Nic dziwnego, że kobiety często zakochują się po uszy w mężczyznach, którzy cierpią na narcystyczne zaburzenie osobowości. Gdy on już urobi kobietę, rozkocha ją w sobie, ukazuje swoje mroczne oblicze. Nagle zaczyna ją deprecjonować.

Zabieganie o miłość narcyza – dlaczego z góry skazane jest na porażkę?

Związek z narcyzem należy do relacji pozbawionych symetrii. Ona chce mu dać miłość, licząc na rewanż, który nigdy nie następuje. Bardzo często obarczamy same siebie winą za zaistniały stan rzeczy. Zapominamy przy tym, że narcyz zachowuje się nagannie, bo tak chce. To nie kwestia tego, że kochamy go za mało, a on jest taki biedny, bo pochodzi z rozbitej rodziny i potrzebuje morza czułości oraz troski. Nawet gdy ofiarujesz mu wszystko, on okaże ci niezadowolenie. Głód miłości u narcyza należy do tych, których nie sposób zaspokoić. On za każdym razem będzie domagał się kolejnych dowodów miłości niczym rozkapryszone dziecko.

Związek z narcyzem, czyli relacja oparta na manipulacji

Relacja z narcyzem jest trudna z jeszcze jednego powodu. On często ucieka się do manipulacji. Potrafi ukazać swoją matkę w tak negatywnym świetle, że zaczynasz usprawiedliwiać jego złe zachowanie. Uważasz, że cię zranił dlatego, bo miał trudne dzieciństwo. Pamiętaj, jego deficyty to jego problem, nie odpowiadasz za nie. Nie jesteś też jego matką i nawet jeśli ta nie okazywała mu miłości, on nie ma prawa cię zdradzać na prawo i lewo. Jemu po prostu wygodniej jej zrzucać winę na osoby trzecie, aby samemu unikać odpowiedzialności.

Czy leczenie narcyzmu jest skuteczne?

Jeśli weszłaś w związek z narcyzem, musisz uświadomić sobie, że nigdy go nie zmienisz. Nawet gdy jakimś cudem zapiszesz go na psychoterapię, ta nic mu nie pomoże. On zmanipuluje psychoterapeutę albo go obrazi, po czym zakończy sesję. Narcyz zawsze pozostanie egocentryczny i skłonny do krzywdzenia innych. Zastanów się, dlaczego relacja partnerska cię nie pociąga. Tak naprawdę każdy z nas powinien coś wkładać do związku, ale też z niego wyciągać. Wówczas relacja ma charakter symetryczny i jest sprawiedliwa. Gdy tak się nie dzieje, należy przyjrzeć się przyczynom. Niewykluczone, że źle wybierasz, ponieważ w głębi duszy uważasz, że nie zasługujesz na miłość. Ewentualnie jesteś córką narcyza i przywykłaś do bycia wykorzystywaną w roli piastunki. Warto rozpoznać mechanizm, który tobą kieruje, aby zastąpić go zdrowszym.

Jak rozpoznać własne deficyty z dzieciństwa?

Zastanów się, jakie są twoje deficyty z dzieciństwa. Masz prawo czuć żal do swoich rodziców, że cię skrzywdzili i nigdy nie okazywali miłości. Być może twój ojciec pastwił się nad tobą, a matka nie potrafiła od niego odejść, bo cierpiała na współuzależnienie. Żal do rodziców to naturalna kolej rzeczy, możesz nawet zerwać z nimi kontakt, jeśli miałoby ci to pomóc dojść do siebie. Ważne jednak, aby nie obwiniać innych za swoje nieszczęścia i złe wybory życiowe. Warto bowiem przejąć odpowiedzialność za własne decyzje, ponieważ wówczas możemy podejmować takie, które nam służą, zamiast generować cierpienie. Każdy jest kowalem własnego losu i dobrze, bo trudne dzieciństwo czy patologiczni rodzice nie muszą determinować twojego dorosłego życia.

Dlaczego uległe kobiety są podatne na techniki manipulacji?

Pamiętaj, że jeśli wmówiono ci, że odpowiadasz za emocje innych, to przyjmujesz uległą postawę. Często godzisz się na wszystko, aby nikogo nie zranić, choć w ten sposób krzywdzisz samą siebie. Takie kobiety jak ty często padają ofiarami manipulacji. Można ci łatwo wmówić, że bez faceta u boku nic nie znaczysz. Rezygnując z kiepskiej pracy, wylądujesz pod mostem, bo do niczego się nie nadajesz. Ludzie wyczuwają osoby podatne na manipulacje i próbują wpływać na ich decyzje, uciekając się do nagannych moralnie rozwiązań. Jeśli to sobie uświadomisz, przestaniesz być ofiarą, a staniesz się panią własnego losu.

Magdalena Kukurowska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *