Wzdęcia powstają w wyniku nadmiernego gromadzenia się gazów w przewodzie pokarmowym. Mogą mieć one różne przyczyny, ale u zdrowych osób bardzo duże znaczenie w ich powstawaniu ma dieta oraz styl życia. Czasem nieprzyjemne objawy powstają nawet po zjedzeniu niektórych owoców. Jak więc zadbać o płaski brzuch i które owoce są najbardziej wzdymające?
Owoce powodujące wzdęcia
Owoce, które najczęściej powodują wzdęcia, to:
- suszone owoce – są to m.in. śliwki. Ich działanie wzdymające wynika z tego, że suszone owoce mają gęste włókna i do tego zawierają dużo fruktozy. Poza tym mają one sorbitol, czyli alkohol cukrowy, który jest bardzo długo trawiony przez organizm człowieka,
- jabłka – mają dużą ilość błonnika oraz przeciwutleniaczy, dzięki czemu bardzo dobrze sprawdzają się podczas walki ze zbędnymi kilogramami. Jednak przy problemach z trawieniem naturalny cukier owocowy, który się w nich znajduje (fruktoza), może być przyczyną powstawania gazów,
- gruszki – to także częsta przyczyna wzdęć, ponieważ zawierają duże ilości fruktozy oraz sorbitolu. Poza tym duża zawartość błonnika może także stanowić problem, jeżeli ma się wrażliwy układ pokarmowy, a przy tym szybko spożywa się posiłki,
- wiśnie – one również zawierają dużą ilość fruktozy, która może być przyczyną wzdęć,
- brzoskwinie, nektarynki i morele – te owoce bogate w błonnik i w cukry mogą powodować wzdęcia, co jest związane z tym, że często sięga się po te owoce w wersji suszonej, zakonserwowanej w syropie cukrowym (z puszki) albo jako część deserów.
Sposoby na płaski brzuch
Wzdęcia[1], które pojawiają się w związku z nieodpowiednią dietą albo złym stylem życia, mogą być przyczyną dużego dyskomfortu. U niektórych osób jedzenie wyżej wymienionych owoców może być właśnie przyczyną wzdęć. W związku z tym ważne znaczenie ma zdrowa i zbilansowana dieta.
Ze wzdętym brzuchem bardzo dobrze radzą sobie tabletki na wzdęcia, które dostępne są bez recepty. W kapsułkach Espumisan znajduje się symetykon[2], substancja, która odpowiada za rozbijanie pęcherzyków gazu, które nagromadziły się w przewodzie pokarmowym. Dzięki niej łatwiejsze staje się ich wchłanianie poprzez jelita albo też są wydalane na zewnątrz. Wspomniana wyżej substancja czynna nie wchłania się po podaniu doustnym i jest wydalana w niezmienionej postaci po przejściu przez układ pokarmowy. Espumisan może być stosowany z innymi lekami, a do tego nie zawiera cukru.
Innym sposobem na płaski brzuch są zioła, które przyczyniają się do neutralizowania produkcji gazów. W związku z tym można sięgnąć po majeranek, koperek, pieprz, gorczycę, bazylię oraz kminek. Bardzo dobrze sprawdzają się również zioła do picia, takie jak: lipa, rumianek, koper włoski, szałwia, ostropest oraz mięta.
Dobrym rozwiązaniem są również ćwiczenia na płaski brzuch i nie tylko trzeba robić brzuszki, gdyż można jeszcze wprowadzić inne rodzaje ćwiczeń, np. ćwiczenia z hula hop. Sprawdzi się również twister, dzięki któremu można wzmocnić mięśnie brzucha oraz wymodelować talię i zrzucić zbędne kilogramy.
Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze oczywiście zdrowa dieta. Na pewno trzeba ograniczyć spożywanie cukrów prostych. Natomiast ryzyko pojawienia się wzdęć można zmniejszyć poprzez stosowanie diety lekkostrawnej. Tak więc warto unikać ciężkich i smażonych potraw, a zastąpić je na przykład tymi gotowanymi na parze.
Referencje:
[1] P. Gulbicka, M. Grzymisławski, Wzdęcia brzucha – najczęstsze przyczyny i postępowanie [w:] „Piel. Zdr. Publ.”, 2016, 6, 1, s. 69-76.
[2] K. Lewandowski, M. Kaniewska, A. Świątek, G. Rydzewska, Symetykon – możliwe zastosowania w praktyce klinicznej i samoleczeniu [w:] „Lekarz POZ”, 3/2021, s. 14-19.