Skóra dziecka jest bardzo wrażliwa i jej pielęgnacja, mimo że dosyć prosta, początkowo może wydać się nam skomplikowanym zadaniem. Internet jest przesycony poradami i skutecznymi patentami, wobec których łatwo stracić głowę. Jednak pamiętajmy, aby kierować się zasadą „im mniej, tym lepiej”, a co więcej, zwracajmy uwagę na składy – niech będą proste i krótkie. Kluczem do zdrowej i zadbanej skóry niemowlaka jest codzienna higiena i pielęgnacja oraz częste zmiany pieluszek.
Jak dbać o zdrową skórę?
Skóra bez odparzeń nie potrzebuje skomplikowanej pielęgnacji, a na pewno nie powinno się stosować maści z cynkiem i innych dedykowanych leczeniu odparzeń. Wybierajmy środki z prostym składem, które będą przede wszystkim tłuste. Jednorazowo nakładamy na skórę cienką warstwę kremu, tak żeby mogła ona spokojnie oddychać. Do przemywania okolicy pieluszkowej używajmy tylko wody. Jeśli nie chcemy wkładać dziecka pod strumień wody, wybierzmy waciki i delikatnie je zwilżmy. Wycierajmy krocze w kierunku od przodu do tyłu – zawsze! Mokre chusteczki zostawmy na okoliczność wyjścia z domu – zawarte w nich substancje mogą wywoływać reakcje alergiczne.
Jak często powinno się zmieniać pieluszkę, by uniknąć odparzeń?
Zdarza się, że na opakowaniach pieluch producent podaje, iż produkt zapewni komfort naszemu dziecku nawet do 12 godzin. Niestety jest to nieprawda i najlepiej zmieniać pieluszkę od razu po każdym „incydencie”, czyli po zrobieniu kupy lub siku przez dziecko (w praktyce średnio co 2-3 godziny). Kontakt skóry z wydalinami organizmu powoduje podrażnienia, świąd, pieczenie i rozwój stanu zapalnego. Im dziecko staje się starsze, tym częstotliwość konieczności zmiany pieluszki maleje, ponieważ pojemność pęcherza maluszka rośnie. Jednak szczególnie u noworodków możemy mieć wrażenie zmieniania pieluch na okrągło.
Skąd biorą się odparzenia?
Pieluszkowe zapalenia skóry to dość częsty problem zwłaszcza u niemowląt. Odparzenia mogą wynikać z pocierania pieluszką o skórę dziecka, kontaktu z kałem i moczem lub chemicznymi środkami drażniącymi. Początkowo pojawiają się zaczerwienie w okolicy krocza oraz w fałdach skóry. Następnym etapem jest wystąpienie nadżerek i stanów zapalnych skłonnych do nadkażeń grzybiczych i bakteryjnych.
Jak dbać o skórę z podrażnioną?
Produkty przeznaczone do pielęgnacji skóry objętej pieluszkowym zapaleniem powinny mieć lekką konsystencję i zawierać przede wszystkim prowitaminę B5, która przyspiesza proces naturalnej regeneracji skóry i wzmacnia jej barierę ochronną. Najlepiej nakładać mniejszą ilość produktu, lecz częściej (do kilku razy dziennie). Pamiętajmy, aby nie nadużywać kremów z cynkiem – może on nadmiernie podrażniać i wysuszać skórę.