Polska Komisja Oscarowa wybrała film Pawła Pawlikowskiego „Ida” na polskiego kandydata do tej najbardziej prestiżowej nagrody filmowej na świecie.

Na osobę promującą film w USA wybrano Nancy Willen, na której koncie jest doprowadzenie do Oscara filmu “Wielkie piękno” w reżyserii Paolo Sorrentino. Jak poinformowała na specjalnej konferencji prasowej Ewa Puszczyńska, producentka filmu, promocja będzie się w dużej mierze opierała na cyklu pokazów filmu, również prywatnych. Poza regulaminowymi pokazami przed członkami Akademii, “Ida” zaprezentowana będzie m.in. u państwa Rothschildów oraz u wpływowego aktorskiego małżeństwa Maggie Gyllenhaal i Peter Sarsgaarda.

“Ida” konkurować będzie z innymi filmami przede wszystkim w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, ale również w kategoriach reżyseria, scenariusz, zdjęcia oraz drugoplanowa rola kobieca (Agata Kulesza). Wraz z końcem grudnia ogłoszona będzie lista 9 filmów, które przejdą do drugiego etapu rywalizacji. Finalna lista nominacji zostanie ogłoszona 15 stycznia 2015, a 87 ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się 22 lutego 2015.

“Ida” do tej pory pokazywana była w 50 krajach i zdobyła ponad 30 nagród na zagranicznych festiwalach, a jej międzynarodowa dystrybucja uważana jest za jeden z największych sukcesów polskiej kinematografii.

Redakcja

Źródła zdjęć:

  • Materiały dystrybutora