endometrioza
Zdjęcie autorstwa MART PRODUCTION z Pexels

Endometrioza to choroba, o której wciąż wiemy stosunkowo niewiele. Nie znamy jej przyczyn, nie potrafimy też skutecznie jej leczyć. Objawy endometriozy bywają mało specyficzne. Zaliczamy do nich bolesne miesiączki, wzdęcia, problemy z wypróżnianiem oraz ból podczas stosunku. Jak można wesprzeć leczenie tej choroby, o której wciąż wiemy zdecydowanie za mało?

Spis treści:

  1. Endometrioza nie tak rzadka, jak przypuszczamy
  2. Jakie są przyczyny endometriozy?
  3. Bolesne miesiączki i ich lekceważenie
  4. Ból podczas stosunku i porady lekarzy
  5. Diagnostyka endometriozy – dlaczego jest kłopotliwa?
  6. Stan zapalny organizmu towarzyszący endometriozie
  7. Trudne leczenie endometriozy
  8. Dieta przy endometriozie

Endometrioza nie tak rzadka, jak przypuszczamy

Szacuje się, że nawet 10-15% kobiet może cierpieć na endometriozę, która daje dokuczliwe symptomy. Co ciekawe, 20% pań może przechodzić ją bezobjawowo. Od pewnego czasu dużo mówi się o problemach z płodnością i zajściem w ciążę. Wiele młodych par nie może doczekać się dziecka. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy może być endometrioza.

Jakie są przyczyny endometriozy?

Endometrioza została stosunkowo słabo poznana. Nie znamy jej przyczyn. Przypuszcza się, że wpływ na jej przebieg mogą mieć takie czynniki jak zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne, niewłaściwa dieta, zbyt wysoki poziom estrogenów w organizmie oraz drobna budowa ciała.

Bolesne miesiączki i ich lekceważenie

Bolesne miesiączki mogą stanowić objaw endometriozy. Niestety, bardzo często je lekceważymy. Zresztą nie tylko, my, pacjentki, szukamy prostych wytłumaczeń. Te często serwują nam nawet ginekolodzy, którzy przed postawieniem diagnozy powinni przeprowadzić stosowne badania. Wielu z nich jednak tego nie robi. Bolesne miesiączki łączy z uwarunkowaniami osobnicznymi, wysoką nadwrażliwością na ból etc. Czasem wręcz możemy usłyszeć, że problem zniknie po urodzeniu dziecka. Lekarze często skupiają się tylko na przepisaniu tabletek przeciwbólowych na bolesne miesiączki.

Ból podczas stosunku i porady lekarzy

Ból podczas stosunku też bywa lekceważony, choć objawy endometriozy obejmują również ten symptom. Otoczenie twierdzi, że partner nie umie nas rozgrzać, gra wstępna jest za krótka, przez infekcje intymne cierpimy na suchość pochwy i problem zniknie, gdy sięgniemy po lubrykanty. Nie brakuje też ginekologów, którzy o ból podczas stosunku obwiniają samą pacjentkę, twierdząc, że jest spięta i ma psychiczne blokady. Zalecają jej wypicie lampki wina na rozluźnienie. Jednak to nie przynosi pożądanej poprawy.

Diagnostyka endometriozy – dlaczego jest kłopotliwa?

Diagnostyka endometriozy często zostaje uruchomiona dopiero wówczas, gdy kobieta skarży się na problemy z zajściem w ciążę. Niestety, badania są tutaj kosztowne i dość bolesne, nie należą też do przyjemnych, gdyż odzierają pacjentkę z intymności. Na dodatek wykrycie endometriozy często niewiele zmienia, bo nie dysponujemy lekami na tę chorobę.

Stan zapalny organizmu towarzyszący endometriozie

Endometrioza to choroba, która manifestuje się pojawieniem komórek endometrium poza jamą macicy. Te mogą przykleić się do jajników, jajowodów, pęcherza moczowego, jelita czy odbytnicy. Temu nieprawidłowemu zjawisku towarzyszy silny stan zapalny organizmu.  Z czasem pojawiają się też bolesne zrosty, które ograniczają ruchliwość oraz prawidłowe funkcjonowanie.

Trudne leczenie endometriozy

Leczenie endometriozy nie jest dziś tak jasno opisane jak w przypadku cukrzycy czy nadciśnienia. Musimy sobie jednak zdać sprawę, co możemy zdziałać. Przede wszystkich konieczna jest fizjoterapia. Tylko ona zapobiegnie ograniczeniu ruchliwości w miejscach, w których pojawiły się zrosty. Poprawi to jakość życia pacjentki.

Dieta przy endometriozie

Drugim istotnym krokiem jest dieta przy endometriozie. Należy postawić na taką, która ogranicza stan zapalny w organizmie. Krótko mówiąc, zaleca się wysokie spożycie świeżych owoców i warzyw, które stanowią bogate źródło antyoksydantów. Te zwalczają wolne rodniki, czyli reaktywne cząstki, które pojawiają się podczas stanów zapalnych. Kluczową rolę odgrywa także dieta bogata w błonnik, gdyż ta poprawia profil lipidowy, a tym samym pozbawia organizm substancji, z których można by produkować substancje stanu zapalnego.  Dieta przy endometriozie zachęca do ograniczenia produktów smażonych, ponieważ w procesie obróbki termicznej powstają substancje rakotwórcze, które nasilają stres oksydacyjny. Ponadto należy ograniczyć spożycie nabiału, który zawiera estrogeny mogące nasilać objawy endometriozy. Zredukować należy także ilość nasyconych kwasów tłuszczowych i zwiększyć spożycie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdziemy w nasionach dyni czy słonecznika. Wszystko to może poprawić stan zdrowia chorych na endometriozę, ale nie zlikwiduje problemu.