Jesień to świetna pora na odświeżenie naszych szaf, przejrzenie ubrań i zdecydowanie, które ubrania są w dobrym stanie i się nadają, a które już nie. Co zrobić ze starymi czy niemodnymi ubraniami? Możemy im dać drugie życie!

Przerabianie ubrań

W tym celu dobrze by było mieć choć trochę umiejętności krawieckich i małą maszynę do szycia. Maszynę możemy kupić już za kilkaset złotych, a umiejętności możemy ćwiczyć, aż w końcu będą one wystarczające.

Przerabianie i recykling ubrań jest modny od wielu lat i nigdy z mody nie wyjdzie. Nasze babcie i mamy też przerabiały swoje ubrania, weźmy więc z nich przykład.

W jaki sposób możemy przerabiać swoje stare ubrania? To zależy głównie od naszej wyobraźni (i od umiejętności – w pewnym zakresie). I tak możemy skracać sukienki i spódniczki, skracać rękawy, ciuszki ozdabiać koralikami, cekinami czy ćwiekami, możemy wszywać i naszywać inne materiały np. koronki. Ze starych spodni możemy zrobić fajną i oryginalną torbę na ramię, a ze starej sukienki możemy zrobić nową tunikę.

Dywanik ze szmatek

Stare, miękkie ręczniki czy szmatki możemy w kilkadziesiąt minut przerobić na dywanik. Potrzebna nam będzie mata antypoślizgowa, z której wycinamy prostokąt o wymiarach takich, jakie ma mieć nasz dywanik. Ręczniki tniemy na cienkie paski (najlepsze wymiary to 2 cm szerokości i 15 cm długości).