Słodkie i wytrawne nalewki są jedną z polskich, alkoholowych specjalności. Nalewki charakteryzuje nie tylko świetny smak i aromat, ale również pozytywny wpływ na zdrowie.
Czym są nalewki?
Nalewka to alkoholowy napój sporządzany domowym sposobem poprzez wylanie spirytusu na suszone bądź świeże owoce (np. wiśnie, orzechy, czarne porzeczki, owoce tarniny) w odpowiedniej proporcji – takiej, aby nalewka miała moc około 40% alkoholu. Wyróżnia się nalewki słodkie (z dodatkiem cukru) oraz wytrawne (bez dodatku cukru).
Przygotowywanie nalewek
Aby nalewka miała ładnym kolor i jednocześnie intensywny aromat, powinno się zalewać owoce słabszym alkoholem (czyli wódką, nie czystym spirytusem). Zbyt słaba wódka nie wydobędzie ze składników pełnego aromatu, a z kolei czysty spirytus zważy owoce.
Wódkę z owoców zlewa się w odpowiednim czasie, gdyż zbyt długie trzymanie jej z owocami negatywnie wpłynie na smak i aromat nalewki.
Wszystkie składniki muszą być odpowiednio przygotowane. I tak owoce należy umyć, wydrylować i rozgnieść na miazgę, bowiem w takiej postaci najlepiej połączą się z alkoholem, natomiast wszelkie suche składniki (korzenie, zioła) należy pokruszyć lub zmielić przed zalaniem.
Nalewki należy filtrować. W tym celu używa się bibułę filtracyjną, gazę, czyste płótno lub nawet watę wetkniętą w zwykły, kuchenny lejek.
Aby wzmocnić smak i aromat nalewki, należy ją przygotować z dodatkiem aromatyzowanych wódek. Szczególnie polecane są wódki, które są przygotowywane z miąższu owoców pestkowych (wiśni, śliwek, mirabelek, brzoskwiń, moreli). Jeśli jednak nalewka ma być bardziej szlachetna, to należy do niej dodać koniak, winiak, rum bądź calvados.