Felietony Najnowsze Styl życia Święta 2017

Dobro wraca, czyli dlaczego warto być dobrym

dobro wraca

W okresie przedświątecznym przykładamy większą uwagę to tego, co dzieje się wokół nas. Może to tylko klimat nadchodzących świąt i ta cała magia o której mówią w reklamach, a może rzeczywiście otwieramy swoje serca na innych. Nie ważne jak to nazwiemy, wiadomo, że dobro wraca. Dlaczego warto być dobrym człowiekiem?

Wyobraź sobie…

Właśnie straciłaś pracę, w miłości także się nie układa, idziesz do sklepu i przy kasie uświadamiasz sobie, że brakuje Ci dosłownie kilkudziesięciu groszy. Nie masz przy sobie złotej karty kredytowej, przewertowałaś wszystkie kieszenie płaszcza i torebki, a pani w kasie patrzy na ciebie spod byka. Ale nagle ludzie w kolejce wyciągają portfele i z uśmiechem podają Ci brakujące pieniądze. Nieprawdopodobne? A jednak! W końcu dobre rzeczy, to często małe gesty, które dla jednych nic nie znaczą, a dla innych są czymś niezwykle ważnym i bezcennym. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, w której będzie potrzebował pomocy. A wtedy małe gesty dobra mają największą moc i to nie tylko w Boże Narodzenie.

Dobro wraca, karma wraca

Pewnie niejedna osoba słyszała o tym, że karma wraca. Nie musisz w to wierzyć, może nazwać ją dobrem, szczęściem czy czymś innym, ale najlepiej pozytywnym. Wszystko, co czynimy względem innych osób, może do nas wrócić, nawet ze zdwojoną siłą. Zasada obowiązuje zarówno dobrych, jak i tych złych rzeczy. Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe – jest w tym dużo prawdy. Dlatego warto być dobrym, ponieważ dobro wraca. Może to filozofia życia, ale prosta i piękna. Robiąc coś dobrego, możemy liczyć na to, że to wszystko do nas kiedyś wróci, kiedy zupełnie się tego nie spodziewamy. To zupełnie tak, jak z dobrymi uczynkami, o czym od małego uczą na lekcjach religii. Ten sam motyw, a efekty mogą być imponujące. Nie wierzysz? Zrób coś dobrego i sama się o tym przekonaj! Poczujesz się lepiej, radośniej. Wywołanie uśmiechu na twarzy drugiej osoby nie musi nic kosztować, tak wielką moc ma dobro, które rozsiewamy wokół nas.

Drobne gesty dobra

Nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile pozytywnych sytuacji spotyka nas każdego dnia, w drodze do pracy, do domu, na zakupach, w szkole. Często nieświadomie potrafimy zmienić komuś dzień, w rzeczywiście udany czas. Zawdzięczamy to drobnym gestom. Weźmy na przykład prozaiczną sytuację poranną. Listopadowy zimny poranek, droga do pracy. Z przystanku odjeżdża autobus, do którego podbiega spóźniony pasażer. Kierowca w ostatniej chwili otwiera drzwi i wpuszcza mężczyznę. Autentyczne zdarzenie i rzucone z uśmiechem i ulgą „Ślicznie dziękuję!”. Od razu robi się miło w zatłoczonym autobusie. I kolejny przykład z autobusu – poratowanie kobiety i jej synka chusteczkami. Taka mała rzecz – zwykłe chusteczki, a jednak mogą komuś sprawić radość. Bo chodzi o sam gest. Dokładnie jak w szkole pożyczenie długopisu, czy wskazanie drogi w mieście. Czasem sam tekst „Miłego dnia!” rzucony gdzieś w biegu, rano w pracy czy na osiedlu, działa niczym magiczne zaklęcie.

karmaCzy warto być dobrym? Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Czyniąc dobro stajemy się lepszymi ludźmi. I choć nie zbawimy całego świata, bo nie o to chodzi, to będziemy mieć satysfakcję z tego, że być może komuś pomogliśmy, zmieniliśmy jego dzień na lepszy, rozwialiśmy czarne chmury. Zatrzymajmy się czasem na chwilę, uśmiechnijmy i wyciągnijmy pomocną dłoń. Nie musimy zakładać różowych okularów, by zobaczyć świat w kolorowych barwach. Dobro wraca, ja w to wierzę, a Ty?

Katarzyna Antos

Komentarze (5)

pati25

4 lata temu

Miałam pewien przypadek,gdy ze szkoły pojechaliśmy do Niemiec.Chciałam coś kupić w sklepie.Płacąc stwierdziłam,że brakuje mi kilka (wtedy były jeszcze marki i fenigi) fenigów.Pomogła mi kobieta Niemka.Dopłaciła brakujące fenigi

pati25

4 lata temu

Wierzę w to,że dobro powraca.Nie od razu ale za jakiś czas.Nawet nie wiemy kiedy.Może to być najmniejszy gest a okaże się dla nas pomocny

filodendron 2

4 lata temu

Dobro trzeba czynić bezinteresownie, ale gdy wróci to jeszcze lepiej. Lepiej byc dobrym , wtedy lżej sie żyje . 🙂

dulcynea

4 lata temu

Ja w to głęboko wierzę , warto być dobrym .
Sami czyniąc dobro jesteśmy lepsi , a dobro nigdy nie wiadomo kiedy do nas wraca. Nie mam w tej kwestii żadnych wątpliwości.
Bo trzeba pomagać innym , w ramach naszych możliwości 🙂

Agnieszka-blog Szybkie gotowanie

4 lata temu

Wierzę.
Jestem na ogół miła dla ludzi, mimo, że otrzymałam w życiu wiele przykrości od jednej takiej osoby…
Oczywiście nie robię niczego, oczekując coś w zamian od kogoś. Jest to zupełnie bezinteresowne.
Miło jest uzyskać od kogoś obcego małą pomoc, nawet jeśli miałaby to być tylko (lub aż) chusteczka.

Miałam ostatnio 2 przypadki. Raz robiłam porządki w szafie, miałam kilka porządnych rzeczy, prawie nowych, założonych 3-4 razy. Mogłam to sprzedać np. na Allegro, ale oddałam jednej Pani, mieszkającej niedaleko, którą znam i wiem, że utrzymuje rodzinę i nie ma za dużo pieniędzy. Dosłownie kilka dni później otrzymałam korzystną propozycję współpracy (prowadzę bloga).
Drugi raz robiłam przegląd biblioteczki i kilka nowych, drogich książek z dziedziny odżywiania (zamiast sprzedać), oddałam koleżance, bo wiem, że akurat ma pewne problemy zdrowotne… Jej radość była wielka, a moja za kilka dni 😉 (kolejna ciekawa współpraca na blogu).

Zostaw komentarz