Magnez jest jednym z ważniejszych pierwiastków w organizmie ludzkim, niezbędnym do prawidłowego przebiegu ważnych procesów biochemicznych. Odpowiada on m.in. za pobudliwość nerwowo-mięśniową. Jakie objawy mogą wskazywać na niedobór tego pierwiastka i kto jest szczególnie narażony na jego deficyt? Tego dowiesz się z lektury naszego artykułu.
Nieprzyjemne objawy związane z niedoborem
Dokuczają Ci drażliwość, nerwowość i wahania nastroju? Odczuwasz lęk, niepokój i zmęczenie, które nie mają konkretnego powodu? Towarzyszą Ci zaburzenia snu o niewielkim nasileniu oraz ospałość? Jeśli inne przyczyny powyższych dolegliwości zostały przez lekarza wykluczone, mogą być one spowodowane niedoborem magnezu w organizmie. Przy deficycie tego ważnego składnika mineralnego mogą pojawić się także kurcze przewodu pokarmowego lub kołatania serca (bez zaburzeń rytmu serca). Ponadto niedobory magnezu często manifestują się w ludzkim organizmie poprzez skurcze mięśni, mrowienie, czy też drganie powiek.
Osoby szczególnie narażone
Niski poziom magnezu w organizmie dotyczy zarówno młodych, jak i starszych osób, bez względu na ogólną kondycję fizyczną czy też stan zdrowia. Jednak niektóre grupy osób są szczególnie narażone na niedobory tego pierwiastka. Należą do nich m.in. osoby z wrodzonymi zaburzeniami metabolicznymi czy też zaburzeniami wchłaniania żołądkowo-jelitowego, np. w przypadku przewlekłej biegunki czy niedoczynności przytarczyc. Deficyt tego ważnego dla zdrowia pierwiastka spotykany jest też u osób odżywianych pozajelitowo, nadużywających alkoholu czy też z nieprawidłowo funkcjonującymi nerkami lub zażywających leki moczopędne. Aby pozbyć się nieprzyjemnych dolegliwości związanych z niskim poziomem magnezu należy uzupełnić jego niedobory. Magnez w postaci leku dobrej jakości można też z powodzeniem stosować profilaktycznie.
Najlepiej w połączeniu z witaminą B6
Skuteczność leczenia objawów niedoboru magnezu oraz prawidłowej profilaktyki zależy od jakości stosowanych preparatów leczniczych, dlatego w trosce o swoje zdrowie, warto postawić na lek wysokiej jakości i jego regularną podaż zgodnie z zaleceniami lekarza. Bardzo dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór leku z dodatkiem witaminy B6, która zwiększa wchłanianie tego ważnego składnika mineralnego. Na rynku dostępne są preparaty z magnezem wysokiej jakości, dostępne bez recepty, np. Magnefar B6 Bio lub Magnefar B6 Forte. Leki te nie zawierają ponadto sacharozy ani laktozy dlatego mogą być stosowane m.in. przez osoby z nietolerancją laktozy.