Dlaczego osoby z niską samooceną są złośliwe

Na ogół, gdy myślimy o osobie z niską samooceną, oczami wyobraźni widzimy nieśmiałych ludzi, którzy boją się nawet odezwać do innych.  Jednak osoby, którym brakuje pewności siebie, mogą przybierać dwie odmienne strategie. Jedne rzeczywiście siedzą w kącie, obawiając się kompromitacji. Drugie natomiast wychodzą z założenia, że najlepszą formą obrony jest atak. Dlaczego osoby z niską samooceną są złośliwe?

Osoby złośliwe zazwyczaj sprawiają wrażenie pewnych siebie

Osoby złośliwe zazwyczaj utożsamiamy z gburami nadmiernie pewnymi siebie. Tymczasem bardzo często to maska, za którą znajduje się zalękniony mały chłopiec lub zalękniona mała dziewczynka. Takie osoby boją się odrzucenia, dlatego często same wolą kogoś wyśmiać, zaatakować, odrzucić lub skrytykować, aby samemu wykonać ten gest z wyprzedzeniem.

Brak asertywności

Bardzo często też osoby z niską samooceną nie potrafią odmawiać. Boją się bowiem konfrontacji i stosują bierny opór. Jednak nikt nie czyta innym w myślach. Fakt, że koleżanka odmawia nam raz spotkania, powołując się na nadmiar pracy, nie jest dla nas równoznaczne z tym, że wstydzi się poznać naszego męża, dlatego ponawiamy propozycję. Taka osoba w końcu się godzi dla świętego spokoju, ale ma wrażenie, że my ją do czegoś przymuszamy, dlatego koniec końców reaguje nieuświadomioną agresją lub złośliwością. A wystarczyłoby powiedzieć, że chętnie spotka się tylko z nami, bo woli pogadać w babskim gronie. To byłby dla nas czytelny komunikat.

Brak pewności siebie a stawianie siebie w roli ofiary

Bardzo często osoby z niską samooceną stawiają siebie w roli ofiary. Uważają, że wszyscy wykorzystują ich dobre serce, świat jest okrutny i zły, a one to jedyni sprawiedliwi ludzie na tej planecie. W rezultacie gardzą innymi, zawsze doszukują się w nich wad, na które reagują agresją. Np. kolega z pracy jest zbyt gadatliwy. Zamiast mu zwrócić uwagę, aby nie przeszkadzał w pracy, takie osoby mogą sabotować jego pracę, aby ten w końcu uzyskał naganę przełożonego.

Osoby złośliwe mają problem z tworzeniem relacji międzyludzkich

Osoby z  niską samooceną, które są złośliwe i w innych widzą wyłącznie wady, nie nadają się ani na przyjaciół, ani na partnerów. Nikt bowiem nie będzie chciał spełniać się w roli ich worka treningowego.  O wiele łatwiej jest nam się dogadać z osobami wycofanymi, okazując im życzliwość, aby te mogły się przed nami otworzyć i być sobą.

Sabotowanie związku przez osoby niepewne siebie

Niestety, osoby z niską samooceną, które decydują się na bycie złośliwymi, często obwiniają nas o różne rzeczy, ale nigdy nie mówią wprost, o co im chodzi. W rezultacie czasem strzelają fochy, przestają się do nas odzywać, wzbudzają w nas zazdrość, chcąc nam w ten sposób odpłacić za to, co ich zdaniem zrobiliśmy złego.