Dlaczego nie umiemy się rozstać
Vera Arsic z Pexels

Czasem rozstanie wydaje się najlepszym możliwym rozwiązaniem. Czujemy, że coś bezpowrotnie się skończyło, a relacja przestaje przynosić nam satysfakcję. Dlaczego nie umiemy się rozstać, choć byłoby to dla nas dużo bardziej korzystne?

Spis treści:

  1. Wspólny kredyt wiąże bardziej niż ślub
  2. Rozstanie z partnerem a pięknie urządzony dom, który trzeba pożegnać
  3. Dlaczego nie umiemy się rozstać? Wspólny pies
  4. Skutki rozstania. Talerze i książki do podziału
  5. Kryzys w związku a wspólni znajomi
  6. Niejasne uczucia do partnera utrudniają rozstanie
  7. Dlaczego warto zdecydować się na kulturalne rozstanie?

Wspólny kredyt wiąże bardziej niż ślub

Dziś wiele osób śmieje się, że wspólny kredyt bardziej wiąże dwoje dorosłych ludzi niż ślub czy dzieci. Zawsze można się rozstać i podzielić opieką nad małoletnimi. Wspólny kredyt trzeba jednak spłacić. Jedna ze stron mogłaby po rozstaniu pozostać w domu, ale musiałaby nie tylko spłacać raty, ale też swojego eks. Ludzie przyzwyczajają się do miejsc i nie przepadają za rewolucjami w swoim życiu.

Rozstanie z partnerem a pięknie urządzony dom, który trzeba pożegnać

Dlaczego nie umiemy się rozstać? Przyczyny bywają złożone, a czasem wręcz zaskakujące. O ile kwestie materialne można łatwo zrozumieć, nikt nie chce szukać mieszkania na wynajem i dochodzić zwrotu swojej połowy pieniędzy wyłożonych na dom, o tyle względy estetyczne mogą zdziwić co poniektórych. Pamiętajmy jednak o tym, że urządzanie domu kosztuje nas nie tylko sporo pieniędzy, ale też czasu i energii. Robimy wszystko tak, aby czuć się w mieszkaniu jak najbardziej komfortowo. Dobieramy odpowiedni odcień kafelków, rozmiar wanny czy model łóżka. Rozstanie oznacza, że będziemy musieli się z tym wszystkim pożegnać, a to może generować smutek i żal.

Dlaczego nie umiemy się rozstać? Wspólny pies

O ile majątek można spróbować jakoś podzielić między obie strony, o tyle wspólny pies czy papuga to żywa istota. Musi ona pozostać przy jednym z partnerów. To generuje stres nie tylko u ludzi, ale też u zwierząt. Te przyzwyczaiły się bowiem do obecności obojga właścicieli i funkcjonowania w danym mieszkaniu.

Skutki rozstania. Talerze i książki do podziału

Choć talerze i książki dość łatwo można podzielić, to niektórzy mają z tym problem. Na tyle duży, iż odwlekają decyzję o rozstaniu. Wolą trwać u boku niewłaściwej osoby, aniżeli skonfrontować się z rzeczywistością i co najwyżej stracić parę książek czy przedmiotów. Umówmy się, większość z nas nie kolekcjonuje białych kruków czy antyków. Są to normalne przedmioty codziennego użytku. Tylko osoba, która zostaje bez określonej rzeczy, np. pralki, musi sobie takową zakupić.

Kryzys w związku a wspólni znajomi

Jeśli każdy z nas ma własne grono znajomych i przyjaciół, to ewentualne rozstanie przychodzi dużo łatwiej. Nie ryzykujemy bowiem, że wraz z partnerem stracimy też ludzi, których lubimy. Gorzej, gdy zaprzyjaźniłyśmy się z siostrą naszego faceta. Bardzo chcemy utrzymać tę znajomość, ale on zrobił nam straszne świństwo. W takiej sytuacji warto się rozstać i spróbować porozumieć z jego siostrą. Gdy wyjaśnisz jej, że on zawiódł twoje zaufanie, a jednocześnie bardzo ją lubisz i pragniesz zachować kontakt, możesz uratować siebie i tę znajomość.

Niejasne uczucia do partnera utrudniają rozstanie

Czasem czujemy, że dłużej razem nie wytrzymamy. Wydaje nam się, że dużo więcej szczęścia odnalazłybyśmy jako singielki. Jednak partner budzi w nas niejasne uczucia. Z jednej strony złości nas jego postawa, z drugiej wciąż pamiętamy dobre chwile. Ambiwalentne uczucia to nic dziwnego, wszak każda relacja składa się z miłych wspomnień. Inaczej byśmy w nią nie weszli. Musimy sobie jednak uświadomić, że dużo ważniejsze od tego, jaki ktoś był 2 lata temu, jest to, jak zachowuje się obecnie.

Niejasna przyczyna rozstania

Czasem nie umiemy się rozstać, bo czujemy, że to nas uszczęśliwi, ale jednocześnie na poziomie świadomym nie jesteśmy w stanie wskazać przyczyny takiej decyzji. Wiele z nas boi się irracjonalnych wyborów, dlatego chce znać powód, dla którego intuicja zachęca do zakończenia relacji.

Dlaczego warto zdecydować się na kulturalne rozstanie?

Kryzys w związku, który prowadzi do rozstania, sprawia, że w ludziach uruchamiają się najgorsze instynkty. Wiele osób zaczyna walczyć przeciwko sobie, nastawiać przeciwko eks swoich krewnych i przyjaciół. Obrzucanie się błotem czy uporczywa walka o starą płytę winylową także nie są niczym zaskakującym. Tymczasem kulturalne rozstanie powinno stanowić podstawę. Kiedy sobie odpuścimy kłótnie i awantury, zyskamy energię, by zacząć wszystko od nowa.