Psychologia

Dlaczego mężczyźni nie przyznają się do błędów?

dlaczego mężczyźni nie przyznają się do błędów

Powoli tracisz cierpliwość do swojego partnera. Znowu poszło o jakąś drobnostkę – niezapłacony rachunek, niekupione mleko, źle domkniętą lodówkę itp. Mimo to on nie potrafi przyznać się do błędu. Uparcie upiera się przy swoim i jest święcie przekonany, że racja znajduje się po jego stronie.  Dlaczego mężczyźni nie przyznają się do błędów? Co sprawia, że tak bardzo upierają się przy swoim?

 

Dlaczego mężczyźni nie przyznają się do błędów? Poznaj podłoże naukowe ich uporu

Naukowcy odkryli, że uparci mężczyźni, którzy niechętnie przyznają rację innym, w tym swoim partnerkom, mają wysoki poziom testosteronu. Ten męski hormon płciowy wywiera duży wpływ na zachowanie panów. Ci nie tylko niechętnie przyznają się do błędów i porażek, ale tym bardziej idą w zaparte, im mniejszy poziom testosteronu ma ich rozmówca. Zatem jeśli kłócą się ze swoją partnerką, będą twardo obstawać przy swoim. Natomiast w starciu z drugim mężczyzną będą bardziej skłonni przyznać mu rację.

 

Testosteron odbiera trzeźwość oceny sytuacji

Naukowcy przeprowadzili eksperyment, w którym dali mężczyznom do rozwiązania łamigłówki. Jedna grupa oprócz zabawek otrzymała dodatkową porcję testosteronu, druga natomiast zaznaczała odpowiedzi bez wsparcia z zewnątrz. Okazało się, że mężczyźni, którzy otrzymali męski hormon płciowy, popełnili aż o 20% więcej błędów od próby kontrolnej. Mało tego, byli święcie przekonani, że racja znajduje się po ich stronie. Testosteron dodaje mężczyznom pewności siebie, ale też ma ujemny wpływ na ich zdolność do trzeźwej i obiektywnej oceny sytuacji. Mężczyźni, którzy mają mniej tego hormonu, są bardziej skłonni do kompromisu, ponadto dłużej zastanawiają się nad swoją odpowiedzią, analizując wszystkie za i przeciw.

Kłótnie w związku zastąp wymianą argumentów

Odkrycie naukowców z pewnością pomoże nam lepiej zrozumieć mężczyzn, trudniej jednak zachować wyrozumiałość, gdy on nigdy nie przyznaje się do błędu i mało tego, powiela te, które już kiedyś popełnił. Jak postępować, gdy on po raz kolejny upiera się, że ma rację? Przede wszystkim staraj się przemawiać do niego za pomocą konkretnych argumentów. Powiedz mu, dlaczego uważasz, że to on zapomniał zapłacić rachunki. Przypomnij mu wieczór, w który poprosiłaś go o wykonanie przelewu, po czym odśwież mu pamięć. Opowiedz o tym, jak wróciliście od Piotrka, gdy wręczyłaś mu plik rachunków. Możliwe, że on w końcu się zreflektuje i przyzna ci rację.

Mężczyźni chcą widzieć podziw w oczach kobiety

Dlaczego mężczyźni nie przyznają się do błędów? Niektórzy robią to w pełni świadomie, choć zdają sobie sprawę, że zawinili. Wierzą bowiem, że postawią na swoim, ponadto wielu mężczyzn nie lubi przyznawać się do porażki, zwłaszcza w oczach ukochanej kobiety.  Pragną uchodzić za mądrych i opiniotwórczych.

Jak przekonać mężczyznę do większej otwartości i odwagi?  Może gdy przy następnej kłótni okaże się, że tym razem to ty nie miałaś racji, przyznasz się do tego głośno?  Zaakcentuj, że nawet ty czasem się mylisz, ale masz odwagę przyznać się do błędu i dlatego przyznajesz rację swojemu partnerowi. Początkowo będzie z pewnością zaskoczony, ale z czasem może zacznie brać z ciebie przykład i przestanie brnąć z uporem maniaka w swoją wersję, która z rzeczywistością nie ma nic wspólnego.

Irmina Cieślik

Komentarze (3)

ewalub

7 lat temu

To nie jest łatwe. Może kobietom łatwiej przyznać się do błędu, ale to nie zmienia faktu, że nikt nie lubi tego robić.

Aneczka2015

7 lat temu

Mężczyźni uwielbiają gdy ,, stawia im się pomniki” za każdą wykonaną czynność. 🙂 Za to do porażek przyznać się nie potrafią…

Mindi

7 lat temu

To prawda, mężczyźni do samego końca próbują znaleźć wymówki aby tylko się nie przyznać. Teraz rozumiem dlaczego. Ja znalazłam an to sposób, powiedziałam na głos i powtarzam, że przyznanie się do błędu to wielka odwaga cywilna i to trochę poprawiło sytuację 🙂

Zostaw komentarz