Chęć otaczania się ładnymi przedmiotami towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. Pierwotnie dziurawiono muszle, używano zębów i kości zwierząt, wykorzystywano kwiaty, drewno, pióra.

Przez tysiąclecia używana była we wszystkich środowiskach kulturowych i spełniała rozliczne funkcje – jak oznaczenie kasty, przynależności do grupy czy symbol wyznawanej religii. Biżuteria – bo o niej mowa – od początku naszych dziejów służyła jednak przede wszystkim do ozdoby ciała lub stroju.

Podobnie rzecz ma się dzisiaj. Główna funkcja, jaką spełnia biżuteria, to właśnie funkcja ozdobna. Ludzie, a zwłaszcza kobiety, upiększają się na wiele sposobów. Służą temu wszelkiego rodzaju kosmetyki, modne ubrania czy też różnorakie gadżety, jakie przedstawicielki płci pięknej mają często przy sobie. Nic jednak nie dodaje kobiecie większego blasku, niż odpowiednio dobrana do ciała lub stroju ozdoba.

Ozdoby a atrakcyjność

Jeden z najbardziej znanych angielskich psychologów społecznych, Michael Argyle wskazał, że ludzka autoprezentacja jest jednym z głównych składników komunikacji niewerbalnej. Okazuje się, że informacje o sobie, a także o tym, jak chcemy być postrzegani przez innych, przekazujemy głównie pozawerbalnymi kanałami. Ozdoby, strój czy fryzura, którą nosimy – wszystkie te elementy mówią o nas bardzo wiele i wszystkie one mogą wpływać dodatnio lub ujemnie na naszą atrakcyjność fizyczną. Dlaczego więc pragniemy być atrakcyjni dla innych? Odpowiedź na to pytanie jest prostsza, niż niejednemu z nas się wydaje.

(Zdjęcie pochodzi ze sklepu internetowego Ozdoby.pl)

Atrakcyjność zewnętrzna pociąga za sobą wiele społecznych korzyści. Stwierdzono, że osobom atrakcyjnym jest w wielu aspektach życia społecznego zwyczajnie łatwiej niż tym, którzy ową atrakcyjnością nie grzeszą. Osoby takie wzbudzają większa sympatię i zaufanie, mają większe szanse na znalezienie lepszej pracy oraz są postrzegane przez innych jako takie, których pozycja społeczna, stan majątkowy czy smak estetyczny są na wysokim poziomie.

(Zdjęcie pochodzi ze sklepu internetowego Ozdoby.pl)

Wszystkie te czynniki sprawiają, że pragniemy dobrze wyglądać po to, aby mieć wysoką samoocenę oraz większą możliwość wywierania wpływu. Choć nie da się ukryć, że my – kobiety czasem, ot tak, lubimy wywoływać pożądanie, tak sensualne, jak i seksualne!