Czym zajmuje się endokrynolog
Unsplash

Współcześnie mamy do czynienia z bardzo często występującymi zaburzeniami hormonalnymi. Brak równowagi w naszej gospodarce hormonalnej wpływa negatywnie na działanie całego organizmu. Z czasem zaczynają się pojawiać problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi, pojawia się nadmierne owłosienie, problemy z zajściem w ciążę, czy postępujące choroby tarczycy. Endokrynolog to lekarz, który zajmuje się leczeniem zaburzeń hormonalnych. Diagnozuje i decyduje, w jaki sposób leczyć układ dokrewny. Prawidłowo dobrane leczenie hormonalne pozwala na unormowanie masy ciała, walkę z niepłodnością, zmniejszenie powstałych obrzęków i znaczne polepszenie samopoczucia pacjenta. Jeśli czujemy, że nasz organizm nie działa prawidłowo, to powinien zbadać nas endokrynolog.

Jakie choroby leczy endokrynolog?

Wbrew pozorom wielu z nas nie do końca wie, jakie dolegliwości leczy endokrynolog. Dopiero w sytuacji, kiedy nasze ciało wysyła mocne sygnały, takie jak niepłodność, nadmierne owłosienie, wypadanie włosów, czy długo utrzymujące się złe samopoczucie, szukamy pomocy i trafiamy na endokrynologa. Jakie choroby leczy endokrynolog? Najczęstsze choroby leczone przez tego lekarza to choroby tarczycy i problemy związane z płodnością. Endokrynolog bada choroby układu dokrewnego, specjalizuje się w walce z guzami tarczycy, jej nadczynnością, czy niedoczynnością. Endokrynolog pomaga nam również w walce z popularnym w ostatnim czasie Hashimoto. Endokrynolog to lekarz specjalista, który bada naszą przysadkę mózgową i to, co się z nią wiąże, a więc hiperprolaktynemia, czy choroba Cushinga. Nie każdy wie, że endokrynolog to lekarz, który bada niepokojące objawy pochodzące z naszej trzustki oraz leczy choroby nadnerczy. Interesuje go ich niedoczynność i nadczynność. Lekarz ten może wykryć również niepokojące guzy, które podda dalszej analizie. Endokrynolog jest lekarzem, który poświęca swoją uwagę narządom płciowym. Endokrynolog zajmuje się niepłodnością, menopauzą, zaburzeniami występującymi w okresie dojrzewania, czy podczas miesiączkowania.

Kiedy powinniśmy się udać do endokrynologa?

Kiedy coś nam dolega kierujemy się do lekarza rodzinnego. Ten przeprowadza szczegółowy wywiad i zleca nam podstawowe badania. Następnie kieruje nas do odpowiedniego specjalisty. Jeśli wyniki naszych badań wykażą niedoczynność przytarczyc, niedoczynność nadnerczy, czy symptomy wskazujące, że problemy hormonalne mogą wynikać z nieprawidłowego działania przysadki mózgowej, konieczna będzie konsultacja endokrynologiczna. Warto mieć świadomość, że symptomów wskazujących na nieprawidłowe funkcjonowanie gruczołów w naszym organizmie może być naprawdę wiele. Zdarza się, że lekarz endokrynolog ma problem z jednoznacznym wskazaniem przyczyny pojawiających się problemów zdrowotnych. W takim wypadku zleca nam szereg bardzo szczegółowych. Do objawów, które powinny skierować nas do endokrynologa trzeba zaliczyć obfity trądzik pojawiający się u osób dorosłych, nadmierne owłosienie pojawiające się w szczególności u kobiet, a także nagły spadek lub przyrost masy ciała, który nie ma nic wspólnego z dietą lub ćwiczeniami. Zaburzenia miesiączkowania oraz nietypowy ból piersi pojawiający się u kobiet, powinien zbadać ginekolog endokrynolog. Objawami kierującymi nas do gabinetu endokrynologa powinny być także uderzenia gorąca, nadmierne wypadanie włosów, pojawiające się obrzęki dłoni lub stóp oraz bóle głowy o przyczynach od tej pory niezdiagnozowanych. Lekarze endokrynolodzy badają także nieuzasadnioną nadpobudliwość lub nadmierną senność. Są lekarzami analizującymi stosunkowo oczywiste objawy, które mogą jednak wskazywać na zaburzenia endokrynologiczne. Schorzeń, które wymagają leczenia prowadzonego przez kilku specjalistów, jest naprawdę wiele. Wszystkie zaburzenia na tle hormonalnym są częściowo związane z endokrynologią. Endokrynolga leczy także niepłodność o podłożu hormonalnym, choroby gonad, czy nadmierne owłosienie lub łysienie.

Czym zajmuje się endokrynolog dziecięcy?

Endokrynolog jest lekarzem, który swoją uwagę skupia nie tylko na pacjentach dorosłych. U dzieci może dojść do nadmiernego wzrostu lub wręcz odwrotnie do jego zatrzymania. Endokrynolog dziecięcy bada również przedwczesne dojrzewanie i nieprawidłowy rozwój gruczołów płciowych, który może pojawić się u dzieci. Brak objawów dojrzewania płciowego u młodzieży, jak np. brak miesiączki, również powinien zaprowadzić nas do endokrynologa. Do jego kompetencji należy także analiza występujących zaburzeń związanych z proporcjami ciała małych pacjentów, wypadaniem włosów, czy zaburzeniami na tle sekularnym. Jakie objawy warto jeszcze skonsultować z endokrynologiem dziecięcym? Szczegółowej analizie warto poddać występowanie zaburzeń braku nastroju, nerwowość, problemy z koncentracją, problemy z pamięcią, a także płaczliwość, która nie wynika z konkretnych powodów. Jeśli dziecko lub nastolatek ma problemy z odżywianiem, nadmiernie tyje lub zbyt mocno traci na wadze, warto odwiedzić endokrynologa. Nie można bagatelizować takich objawów.