Gender to temat, który rozpala Polaków od kilku tygodni. Część polityków stara się zaciekle zwalczać tę ideologię. Część zwraca uwagę na to, czym jest gender i dlaczego ma pozytywny wpływ na nasze życie. Jak wygląda sytuacja w rzeczywistości? Czy gender stanowi dla nas jakieś zagrożenie?
Czym jest gender?
Tak naprawdę gender to nic innego jak płeć społeczno-kulturowa. Stereotypowo pewien zestaw cech i zachowań przypisujemy kobietom, a inny mężczyznom. Zakładamy też, że przedstawiciele poszczególnych płci powinni odgrywać określone role społeczne. Jest to jednak duże uproszczenie, jak to bywa przy stereotypach.
Dyskryminacja kobiet
Przez lata kobietom nie przysługiwały prawa wyborcze. Nawet gdy je zyskały, nie mogły piastować niektórych stanowisk – pracować jako sędzia czy profesor na uczelni. Zakładano, że kobiety są na to za głupie, a ich miejsce znajduje się w domu. Panie powinny zająć się gotowaniem i wychowywaniem dzieci. To bardzo krzywdzące przekonanie, ponieważ zdecydowana większość kobiet czuje, że chce od życia brać więcej. Realizować się zawodowo, być niezależną finansowo od mężczyzny i mieć trochę wolnego od swoich dzieci. Nawet najkochańsze dziecko bywa czasem męczące i trzeba od niego odsapnąć.
Przypisywanie kobietom z góry określonych cech
Zakładano też, że kobiety są zbyt emocjonalne i histeryczne, przez co nie nadają się do sprawowania niektórych funkcji, które wymagają zachowania zimnej krwi. Życie pokazało jednak, że kobieta może wykonywać te same zawody co mężczyzna, ponieważ intelektualnie jest do tego tak samo zdolna. Niestety, wciąż pokutują krzywdzące stereotypy. Miejsc w przedszkolach i żłobkach jest za mało, aby kobiety mogły wrócić na rynek pracy. Dlatego zostają z dziećmi, ale nie z powodu, że taką drogę dla siebie wybrały.
Masz prawo być, kim chcesz
Ideologia gender ma za zadanie zmienić społeczne podejście do pewnych kwestii związanych z płcią. Chce odczarować fałszywe przekonania. Nie ma nic złego, że mężczyzna płacze, to tylko kultura narzuca facetom bycie twardym, a kobietom przypisuje nadmierną emocjonalność. Nie ma też nic złego w pragnieniu robienia kariery zawodowej przez kobietę. Nie każda z nas musi się spełniać w roli matki, jedna będzie świetnym chirurgiem, druga kosmonautką. Nie ma tak naprawdę cech typowo kobiecych czy męskich. Nie ma też zawodów typowo kobiecych czy męskich. To kultura próbuje nam narzucić pewne przekonania, zamknąć w sztywnych ramach, na które większość z nas nie wyraża zgody. Same z doświadczenia wiemy, że nierzadko potrafimy być bardziej zdecydowane od mężczyzn. Nie brakuje nam też odwagi czy zdolności podejmowania samodzielnych decyzji. Potrafimy reagować błyskawicznie i logicznie myśleć. Ideologia gender stoi po stronie ludzi. Mówi ona, że każdy ma prawo być sobą i realizować się na swój własny sposób. Kultura nie może nam narzucać bycia matką i bycia czułą oraz troskliwą. Mamy prawo nie mieć tych cech, nie pełnić tych roli i czuć się ze sobą dobrze.
Możliwość życia w zgodzie ze sobą
Wbrew temu, co mówią niektórzy konserwatywni politycy, gender nie ma na celu zwalczać macierzyństwa czy opieki nad dziećmi przez kobiety. Jeśli panie dobrze czują się w tej roli i naprawdę tego chcą, to wspaniale. Nikt jednak nie może ich do tego przymuszać. Mają one mieć takie same prawa jak mężczyźni. W gruncie rzeczy ideologia gender niesie dla każdego coś dobrego. Możliwość wyrażania siebie i własnych przekonań, bycia sobą. Nie musimy wreszcie wpisywać się w sztywne ramy społecznych oczekiwań.