Bardzo lubimy koncentrować się na sobie, swoich emocjach, ewentualnie przebywać w towarzystwie osób podobnie myślących. Tymczasem to dość mocno nas ogranicza. Utrudnia też wchodzenie w relacje międzyludzkie. Czym jest elastyczność psychologiczna?
Elastyczność psychologiczna pozwala zrozumieć drugiego człowieka
Elastyczność psychologiczna bardzo ułatwia nam życie. Osoby, które ją wykazują, uchodzą za wspaniałych przyjaciół i świetnych pracowników. Elastyczność psychologiczna polega na tym, aby nie okopywać się po swojej stronie, ale też spróbować zrozumieć drugiego człowieka i jego argumenty. Np. nie zakładam, że moja koleżanka jest z gruntu zła, bo wybrała karierę zawodową. Mogę przyjrzeć się jej i zauważyć, że jest naprawdę świetna w tym co robi, poza tym nie miałaby zbyt wiele czasu dla dziecka, bo jej życie zawodowe wymaga od niej pracy w systemie zmianowym.
Empatia i zrozumienie drugiego człowieka
Elastyczność psychologiczna to też umiejętność dopasowania się do uczuć drugiego człowieka. Gdy słyszymy od naszej przyjaciółki, że właśnie odkryła, że narzeczony ją zdradza, odruchowo ją przytulamy, patrzymy jej w oczy i okazujemy jej współczucie poprzez mowę niewerbalną. Ona czuje, że ma w nas oparcie, którego potrzebuje. W rezultacie łatwiej jest jej pogodzić się z nieprzewidzianym rozstaniem.
Zdolność do adaptacji w nowych warunkach
Elastyczność psychologiczna to też umiejętność przechodzenia przez kryzys, który nas dotknął. Osoby, które wszystko sobie planują i każda zmiana komplikuje im realizację celu, ogromnie złości i irytuje, gorzej radzą sobie w życiu. Osoba, która posiada elastyczność psychologiczną, dochodzi do wniosku, że życie jest nieprzewidywalne i czasem trzeba mniej lub bardziej zmodyfikować swoje plany. Świetnie pokazała to pandemia. Gdy nie wolno organizować wesel, wiele osób popada w depresję, bo przecież zaplanowało dla siebie ten wyjątkowy moment w życiu. Osoba elastyczna psychologicznie też odczuje stratę, ale szybko się otrząśnie, przyzna przed samą sobą, że jest jej przykro z tego powodu, ale nie będzie zatracać się w smutku. Dojdzie do wniosku, że najważniejsza jest dla niej obecność rodziców i weźmie skromniejszy ślub kościelny, po którym zje obiad w domu z najbliższymi.
Pogodzenie z losem
Osoby, które posiadają elastyczność psychologiczną, potrafią poradzić sobie w obliczu każdego kryzysu. Nawet gdy rozstaną się z partnerem, będą odczuwały smutek i żal, ale jednocześnie mają świadomość, że na złamanym sercu świat się nie kończy. Jest tyle rzeczy, które sprawiają im przyjemność.
Umiejętność rozwiązywania problemów
W czasach, gdy lockdown przyczynia się do likwidacji kolejnych miejsc pracy, wiele osób popada w depresję w związku z bezrobociem. Osoba elastyczna psychologicznie dojdzie do wniosku, że jakoś sobie poradzi. Może nie będzie to praca marzeń, ale pozwoli jej przetrwać do poprawy sytuacji gospodarczej i pokonania epidemii.
Osoba elastyczna psychologicznie lepiej radzi sobie na rynku pracy
Reasumując, elastyczność psychologiczna zwiększa nasze szanse na przetrwanie i szczęśliwe życie. Jeśli jesteśmy w stanie zrozumieć pewne rzeczy i przeorganizować swoje życie lub zwyczajnie okazać komuś tolerancję mimo odmiennych poglądów, to nie dotykają nas tak bardzo trudne emocje. Nie popychają nas w kierunku neuroz i psychoz. Jesteśmy szczęśliwszymi ludźmi. Lepiej radzimy sobie też w pracy, która w XXI wieku coraz częściej wiąże się z koniecznością szybkiego podniesienia kompetencji lub przekwalifikowania. Rynek nieustannie się zmienia, a my musimy dostosować się do tym przeobrażeń.