Czy ten związek ma sens
Ben White z Unsplash

Relacje międzyludzkie, zwłaszcza te o charakterze romantycznym, nie zawsze układają się tak, jak byśmy sobie tego życzyły. W rezultacie pojawiają się różnego rodzaju trudności i komplikacje. Czasem zadajemy sobie kluczowe pytanie – czy ten związek ma sens?

Spis treści:

  1. Czy ten związek ma sens? Jak to pytanie świadczy o naszych potrzebach?
  2. Przymykanie oka na niewłaściwe zachowanie partnera
  3. Czy ten związek daje ci szczęście?
  4. Rozmowa z partnerem – droga przez mękę czy wzajemne zrozumienie?
  5. Chęć zmiany a kryzys w związku
  6. Dawne żale i pretensje do partnera
  7. Udany związek to taki, w którym obie strony mają spójne plany

Czy ten związek ma sens? Jak to pytanie świadczy o naszych potrzebach?

Jeśli zastanawiasz się, czy ten związek ma sens, to zapewne czegoś ci brakuje. My, kobiety, potrafimy latami rezygnować z własnych pragnień w imię miłości. Niestety, z czasem frustracja tak bardzo narasta, że nic z nią nie możemy już zrobić. Im rzadziej wyrażamy własne potrzeby, tym większą niechęć zaczynamy żywić do swojego partnera. W pewnym momencie nic już nie może nam pomóc, tylko rozstanie wchodzi w rachubę. Zdarza się również, że wybuchamy tak silnym gniewem, że partner czuje się urażony i uważa, że relacja została definitywnie zakończona.

Przymykanie oka na niewłaściwe zachowanie partnera

Zazwyczaj rzadko zastanawiamy się, czy ten związek ma sens. Gdy zalewa nas miłosny koktajl, omijają nas tego typu dywagacje. Te pojawiają się w naszej głowie, gdy zachodzą jakieś nieprawidłowości. W imię miłości potrafimy wiele wybaczyć, czasem aż zbyt wiele. Godzimy się na złe traktowanie, niepewny status relacji itp.

Czy ten związek daje ci szczęście?

Zastanów się, czy ten związek daje ci spełnienie i szczęście, a może generuje głównie cierpienie? Tutaj także bilans musi się zgadzać. Każdy coś wkłada do wspólnej puli i z niej coś wyjmuje. Jeśli jedna strona tylko daje, a druga tylko bierze, równowaga relacji zostaje zakłócona. To może oznaczać, że potrzeby jednej ze stron nie zostały zaspokojone. Nie ma sensu trwać w relacji, która nie daje nam tego, czego oczekujemy. Zanim jednak padnie hasło: rozstanie, warto wyraźnie zakomunikować swoje potrzeby i zobaczyć, jak zareaguje na to partner. Czy weźmie sobie nasze słowa do serca? A może je zlekceważy? W tym drugim przypadku rozwiązanie stanowi jedyne dobre rozwiązanie.

Rozmowa z partnerem – droga przez mękę czy wzajemne zrozumienie?

Warto się również zastanowić, czy potraficie ze sobą rozmawiać. Gdy się zakochujemy, nosimy różowe okulary. W rezultacie idealizujemy drugą połówkę, przypisujemy jej więcej zalet, niż na to zasługuje. Z czasem jednak odkrywamy, że nie mamy ochoty na seks, chcemy natomiast porozmawiać o ważnych sprawach, wznieść się na kolejny etap znajomości. Tymczasem on unika rozmów na niewygodne tematy. To znak, że w waszej relacji dzieje się nie najlepiej i należy coś z tym zrobić. Rozstanie może okazać się dobrym rozwiązaniem.

Chęć zmiany a kryzys w związku

Związek ma sens wówczas, gdy obie strony są otwarte na zmiany. Oczywiście, te czasem okazują się dla nas nie do zaakceptowania. Np. nie wyobrażamy sobie przeprowadzki do innego kraju, nie chcemy mieć dzieci, bo wiemy, że się do tego nie nadajemy.  Jednak zmiany często dotyczą rzeczy przyziemnych. Np. większej otwartości na wspólne wyjścia na miasto, zakładania ładniejszej bielizny, bardziej sprawiedliwego podziału obowiązków. Brak chęci do współpracy oznacza kryzys w związku.

Dawne żale i pretensje do partnera

Czasem kryzys w związku to efekt pretensji, które nigdy nie zostały wypowiedziane na głos, ale siedzą głęboko w nas. Np. kiedyś partner nas zawiódł. Teoretycznie wybaczyłyśmy mu popełniony błąd. W praktyce jednak podświadomie ciągle do niego wracamy i karzemy go za przewinienie. Jeśli tak się dzieje, lepszym rozwiązaniem może okazać się rozstanie. Czasem dobre rezultaty przynosi także psychoterapia par.

Udany związek to taki, w którym obie strony mają spójne plany

Spójne plany i wartości przesądzają o sukcesie związku. Jeśli ty pragniesz dziecka i stabilizacji, a on nie potrafi się zadeklarować, pojawia się impas. Dla ciebie twoje potrzeby są bardzo istotne. Dla niego to również ważna kwestia, w której nie zamierza ustępować. Może zamiast tracić czas u boku niewłaściwego mężczyzny, warto rozejrzeć się za kimś innym?