Czy można stracić męskość
Zdjęcie autorstwa Maksim Goncharenok z Pexels

My, kobiety, nie zastanawiamy się nad tym, czy można stracić kobiecość, chyba że jesteśmy w wieku okołomenopauzalnym lub czeka nas mastektomia czy histerektomia.  Jednak od swoich codziennych wyborów i postaw nie uzależniamy tego, czy czujemy się dostatecznie kobieco. W przypadku mężczyzn działa nieco inny mechanizm. Nakazuje on kontrolę pewnych zachowań, aby uniknąć niepożądanych podejrzeń. Czy można stracić męskość?

Jak definiujemy męskość?

Niezależnie, od tego, czy mieszkamy w Polsce, w Gruzji czy Hiszpanii, męskość łączymy z odwagą, sprawczością i pewnością siebie. Tego w dużej mierze oczekuje społeczeństwo od dojrzałych facetów, jak i młodych chłopców. Mężczyźni mają być nieustraszeni, muszą umieć stawiać czoła wyzwaniom i zawsze wykazywać się pewnością siebie. W prawdziwym życiu jednak każdy z nas ma jakieś obawy. Boimy się zwrócić uwagę klientowi na jego niestosowne zachowanie, ponieważ możemy go stracić i jeszcze zyskać kiepską reputację. Boimy się podejść do drugiej osoby i zagadać, aby nie zostać odrzuconym. To całkowicie naturalne, podobnie jak odczuwanie smutku czy regulowanie emocji poprzez płacz. Każdy człowiek ma do tego prawo. Jednak definicja męskości wymusza na mężczyznach stosowne zachowanie i obliguje ich do wyzbycia się cech postrzeganych jako kobiece.

Męskość trzeba udowadniać, łatwo można ją stracić

Mężczyźni często mają wrażenie, że znajdują się pod nieustanną obserwacją. Na każdym kroku muszą udowadniać swoją męskość, pokazywać, że są nieustraszeni i pewni siebie. To stanowi spore obciążenie dla ich psychiki. Niestety, powszechnie uważa się, że męskość należy nieustannie udowadniać, na dodatek można ją łatwo stracić.

Mężczyźni, którzy uważają, że ich męskość jest zagrożona, stają się agresywni

Jeśli mężczyzna uważa, że jego męskość jest zagrożona, wykazuje agresję. Nie bez powodu słabi faceci atakują na ulicach imigrantów, niszczą kosze na przystankach autobusowych czy rzucają kamieniami w uczestników Parady Równości. Mężczyzna, który po prostu czuje się męsko, nie patrzy na to, co myślą o nim inni i nie musi nikogo atakować, bo nie odczuwa frustracji.

Męskości nie można stracić

Męskość to coś, czego nie możemy stracić, przyjaźniąc się z gejem, ucząc się na fryzjera, pomagając żonie przy dziecku, czy mając problemy w pracy. Pamiętajmy o tym, że przede wszystkim jesteśmy ludźmi. Każdy z nas posiada inny talent i powinien go rozrywać. Każdy ma prawo do całego spektrum emocji. Łzy nie pozbawiają faceta męskości.

Mężczyzna ma prawo rozwijać się w dowolnym kierunku

Pamiętajmy o tym, że nie istnieją zawody typowo męskie czy kobiece. Mężczyzna może zostać nauczycielem przedszkolnym, fryzjerem czy projektantem mody. Kobieta może być inżynierem budownictwa, inżynierem budowy maszyn etc. Każdy powinien rozwijać się w takim kierunku, który uważa za odpowiedni.

Tam, gdzie jest poczucie zagrożenia męskości, tam nasileniu ulega dyskryminacja kobiet

Dlaczego warto rozmawiać o tym, że mężczyźni czasem czują, że ich męskość jest zagrożona?  Wynika to z faktu, że w krajach, gdzie poczucie zagrożenia męskości jest silne, dochodzi do dyskryminacji kobiet. Tam, gdzie facet czuje się pewny swojej wartości i tożsamości, nie czuje potrzeby, aby ograniczać paniom pracę zawodową czy wolność wyboru.