W ostatnich tygodniach toczą się dyskusje na temat GMO. Na forach internetowych można spotkać zagorzałych przeciwników, jak i zwolenników tej metody. Ale czym właściwie jest GMO? Czy jest to bezpieczne i czy nam czymś grozi?

GMO – Organizmy Transgeniczne

GMO to Organizmy Modyfikowane Genetycznie (ang. Genetically Modified Organism). Organizmy Transgeniczne zawierają nie tylko swoje geny, ale również geny obcego pochodzenia, które zmieniają niektóre cechy tych organizmów. Nie oznacza to jednak, że otrzymamy krowę, która daje truskawkowe mleko, ani jabłek, które smakują jak kotlety.

Modyfikacjami organizmów zajmuje się dziedzina genetyczna zwana inżynierią genetyczną, która umożliwia zarówno wyizolowanie, jak i namnożenie dowolnego genu z jakiegokolwiek organizmu, a także wprowadzenie go do genomu modyfikowanego organizmu za pomocą różnych metod. Poprzez modyfikację można z organizmu usunąć jakąś cechę bądź wprowadzić jakąś nową. Wymaga to olbrzymiej precyzji i doskonałej znajomości genetyki danego organizmu.

Nietypowy gen

Do organizmu przenoszony jest gen zwany transgenem. Transgen, po uprzednim przeniesieniu, jest na stale włączony do genomu organizmu „gospodarza”. Co ważne, transgen będzie obecny także i u wszystkich organizmów potomnych. Oznacza to, że te organizmy nie utracą cechy, na której zależało przenoszącym transgen.