Chrzan jest bardzo cennym źródłem witamin i soli mineralnych. Roślina doczekała się uznania w kuchni jako charakterystyczna przyprawa. Sprawdź jakie ta popularna roślina ma inne właściwości i dowiedz się na co jest polecana.
Ogólna charakterystyka
Roślina wywodzi się z rodziny kapustowatych. Nosi też kilka nazw zamiennych jak chrzan zwyczajny, chran, chrzan długi, chrzan dziki. Ta bylina wyrasta nawet do 1,5 metra wysokości. Swoje pochodzenie lokuje w krajach południowo-wschodniej Europy.
Odznacza się białymi kwiatami, zebranymi w tzw. szczytowe wiechy. Owocem chrzanu jest kulistawa łuszczyna. Chrzan ma też bardzo charakterystyczny biały korzeń, który jest częścią jadalną.
Korzeń chrzanu
Co ciekawe korzeń chrzanu może wyrastać nawet do kilkudziesięciu centymetrów długości. Chrzan kopie się na jesień. Dawniej z jego korzenia przyrządzano nalewki i wyciągi, jednak dziś jest to już dość rzadko praktykowane. Za to korzeń chrzanu jest bardzo pożądaną częścią tej rośliny w celach kuchennych. Popularność w kuchni zawdzięcza szczególnie ostremu i cierpkiemu smakowi.