Chłoniak
Chłoniaki to nowotwory złośliwe, które pochodzą z układu limfatycznego. Układ ten składa się zaś z białych krwinek nazywanych limfocytami. Jaki przebieg może mieć choroba? Jakie są objawy chłoniaka i czym różni się chłoniak Burkitta od chłoniaka Hodgkina?

Chłoniaki zaliczamy do nowotworów złośliwych. Mogą mieć one przebieg zarówno ostry, jak i przewlekły. W wielu przypadkach można je wyleczyć całkowicie.

Rodzaje chłoniaków – czym różni się chłoniak Burkitta od chłoniaka Hodgkina?

Obecnie wyróżnia się dwa główne rodzaje chłoniaków. Pierwszą grupą są chłoniaki nieziarnicze. Pochodzą one z limfocytów T i B oraz komórek NK i są najczęściej występującą grupą. W tej grupie znajdują się białaczki różnego rodzaju, szpiczak mnogi, a także chłoniak Burkitta występujący głównie w Afryce Równikowej.

Drugą grupę stanowi tzw. ziarnica złośliwa, nazywana także chorobą Hodgkina lub limfogranulomatozą. To szczególny rodzaj tego nowotworu z uwagi na występowanie komórek Reeda-Sternberga.

Objawy chłoniaka

Objawy chłoniaka uzależnione są od jego rodzaju i stadium choroby. W wielu przypadkach we wczesnym stadium chłoniak nie daje żadnych widocznych, charakterystycznych symptomów. Innym razem, jego objawy mogą przypominać objawy przeziębienia lub grypy. Wówczas jednym z objawów jest powiększenie węzłów chłonnych, które są niebolesne. Jak jeszcze może objawiać się chłoniak?

Pacjenci dotknięci tą chorobą skarżą się często na powiększenie wątroby i śledziony, bóle kości, infekcje górnych dróg oddechowych oraz płuc, a także kaszel oraz zmęczenie i ogólne osłabienie. Często zdarzają się stany podgorączkowe lub gorączka, a także nocna potliwość, duszności, utrata masy ciała czy bóle brzucha połączone z połączone z dolegliwościami układu pokarmowego. Nieraz pacjenci zapadają również na żółtaczkę – gdy choroba zajmie wątrobę.

Kiedy objawy są szczególnie niepokojące? Gdy utrzymują się dłużej niż przez dwa tygodnie. Wówczas niezbędna jest wizyta u specjalisty. Chcesz wiedzieć więcej na temat chłoniaka, jego objawów i sposobów leczenia? Wejdź na stronę https://www.dkms.pl/pl/jakie-sa-objawy-chloniakow.

Jak zdiagnozować chłoniaka?

Gdy pojawimy się u lekarza z niepokojącymi objawami, w pierwszej kolejności lekarz zleci najprawdopodobniej badanie morfologii krwi obwodowej. Nie jest to jednak metoda, która pozwala na 100 proc. zdiagnozować chorobę. Chłoniaka można rozpoznać przede wszystkim po pobraniu węzła chłonnego, który może wskazywać na objęcie chorobą. Ocena tkanek pod mikroskopem to jedyna, w pełni wiarygodna metoda pozwalająca w 100 proc. potwierdzić klub wykluczyć chłoniaka. Szczegółową diagnostykę chłoniaka wykonuje się w wyspecjalizowanych ośrodkach klinicznych.