Diety odchudzające Kuchnia

Bezpieczne odchudzanie

Wiele z nas ma problem ze swoją wagą. Stosujemy więc nowe diety, katujemy się ćwiczeniami, stosujemy suplementy i środki odchudzające polecane w reklamach przez znane osoby. Ale czy przypadkiem tak nie szkodzimy sobie bardziej niż wtedy, kiedy zajadamy się hamburgerem?

Wiele z nas ma problem ze swoją wagą. Stosujemy więc nowe diety, katujemy się ćwiczeniami, stosujemy suplementy i środki odchudzające polecane w reklamach przez znane osoby. Ale czy przypadkiem tak nie szkodzimy sobie bardziej niż wtedy, kiedy zajadamy się hamburgerem?

Bezpieczne odchudzanie

Zanim zaczniemy się odchudzać, musimy się zastanowić nad tym, co tak naprawdę chcemy tym osiągnąć. Czy chcemy tylko zgubić zbędne kilogramy? A może chcemy wymodelować swoją sylwetkę? Albo może chcemy schudnąć i jednocześnie wzmocnić ciało? Od tego zależy, jak będziemy się odchudzać. Podstawą jest jednak rozsądek – bez niego nasze odchudzanie będzie tylko chaotycznym działaniem.

Dietetyk

W wielu sytuacjach powinniśmy udać się do dietetyka, który porozmawia z nami, dowie się o naszym stylu życia, o naszych chorobach i dolegliwościach, pozna nasze kulinarne upodobania i na podstawie tych wszystkich informacji ustali właściwą dietę. Każdy z nas jest inny, nasze organizmy reagują inaczej i dlatego potrzebne jest takie indywidualne podejście.

Zasady odchudzania

Są jednak pewne zasady, do których należy się stosować podczas odchudzania. Z czasem wyrobimy właściwe nawyki, które przyniosą nam wiele dobrego.

Jadłospis

Bardzo ważny jest właściwy jadłospis, najlepiej ustalony przez dietetyka. Nie lubię słowa dieta, gdyż kojarzy się z głodówką. A odchudzanie nie polega na głodowaniu i rezygnowaniu z wielu potraw. Polega ono na rozsądnym, zdrowym jedzeniu o właściwych porach i we właściwych ilościach.

5 posiłków dziennie

Dietetycy zalecają, aby jeść mniej, ale częściej. Jedzenie 5 posiłków dziennie jest optymalne dla organizmu, przy czym śniadanie i obiad powinny być bardziej kaloryczne, a drugie śniadanie i podwieczorek lekkie. Kolacja powinna być piątym i ostatnim posiłkiem, dlatego też musi być lekkostrawna.

Piramida żywieniowa

Piramida żywieniowa podpowiada, co powinniśmy spożywać każdego dnia. I tak codziennie powinniśmy przyjmować:

  • 5 porcji produktów zbożowych,
  • 4 porcje warzyw,
  • 1 porcję owoców,
  • 2 porcje mleka i przetworów mlecznych,
  • 1 porcję ryb lub mięsa lub nasion strączkowych,
  • 3 porcje tłuszczu.

Właściwe jedzenie

Odnosi się to zarówno do tego, żebyśmy wybierali zdrowe, nieprzetworzone produkty, jak również do sposobu jedzenia. Ważne jest, abyśmy żuli dokładnie każdy kęs, a od stołu odchodzili z uczuciem niedosytu.

Wysiłek fizyczny

W odchudzaniu ruch jest niezbędny. Musimy jednak wybierać takie ćwiczenia, które pomogą nam zrzucić kilogramy, ale jednocześnie nie nadwyręża naszego ciała. Osoby otyłe mają np. kłopot z kolanami i w ich przypadku bieganie jest zakazane. Ale spacer czy nordic walking jest zalecany. Osoby, które mają problem z wagą, często wstydzą ćwiczyć razem z innymi. a to błąd, gdyż grupa będzie motywować do wysiłku, a trener podpowie, jakie ćwiczenia są właściwe. Świetnym sposobem jest też pływanie i aqua aerobic – takie ćwiczenia nie nadwyrężają kręgosłupa i stawów.

Schudnięcie jest możliwe, jest to jednak proces. A proces musi trwać. Nie dajmy się więc namówić na jakieś diety-cud czy cudowne kapsułki, Dzięki za wszystko którym zgubimy 10 kilogramów w jedną noc. Zamiast wydawać pieniądze na jakiś suplement diety, lepiej jest je zainwestować w wizytę u dietetyka albo karnet na basen.

Sabina Sosnowska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *