Alergia może dotknąć każdego z nas, a często jej objawy nie są typowe, dlatego trudno jest określić przyczynę dolegliwości. Co więcej, nawet gdy wiemy, że mamy do czynienia z uczuleniem, kolejnym krokiem w prawidłowej diagnostyce jest określenie, co właściwie nas uczula. Jedną z najczęściej występujących alergii jest alergia na grzyby pleśniowe. Jakie są jej objawy i jak je zwalczać?
Alergia na pleśń – jakie grzyby uczulają najczęściej?
Najczęściej uczulającym grzybem jest Alternaria alternata, choć często alergię wywołują także rodzaje Cladosporium oraz Penicillium i Aspergillus. Często trudno jest ustalić, który grzyb wywołał konkretne objawy, zwłaszcza że powszechne są także uczulenia na kilka rodzajów grzybów jednocześnie. Co więcej, dolegliwości mogą mieć zarówno charakter wziewny, jak i pokarmowy oraz kontaktowy.
Objawy alergii na pleśnie
Dolegliwości związane z alergią na pleśnie mogą objawiać się w różnych miejscach w naszym ciele.
Objawy alergii wziewnej na pleśnie
Pojawiają się najczęściej późnym latem i wczesną jesienią. Spowodowane są obecnością spor grzybowych we wdychanym powietrzu. Dolegliwości stanowią typowe objawy alergii wziewnej, a więc może wystąpić:
- wodnisty katar;
- zaczerwienienie oczu;
- ból głowy;
- zatkany nos;
- drapanie w gardle;
- ból gardła;
- kaszel.
Objawy alergii pokarmowej na pleśnie
Dolegliwości wynikają ze zjedzenia żywności, w której obecne są zarodniki grzybów. Produkty, w których możemy spodziewać się obecności grzybów, to między innymi: sery pleśniowe, sok pomarańczowy, sos sojowy, ciasta drożdżowe, niektóre gatunki wina i piwa. Objawy mogą pojawić się także po zażyciu antybiotyków przy alergii na penicylinę.
Typowe objawy alergii pokarmowej to:
- bóle brzucha;
- wzdęcia;
- biegunki;
- nudności;
- wymioty;
- uczucie ciężkości;
- „przelewanie się” treści w jelitach;
- nadmierne gazy.
Objawy alergii kontaktowej na pleśnie
Alergia kontaktowa powstaje w wyniku bezpośredniego kontaktu z zarodnikami grzybów. Może to wywołać alergiczne zmiany na skórze i błonach śluzowych. Często pojawia się zaczerwienienie, wysypka oraz uciążliwy świąd.
Jak leczyć alergię na pleśnie?
Jak w przypadku każdej alergii, także tutaj najlepszą opcją na złagodzenie objawów jest po prostu unikanie alergenów. Oczywiście nie zawsze jest to możliwe. O ile możemy w pewien sposób kontrolować nasze menu i uniknąć dolegliwości ze strony układu pokarmowego, w przypadku alergii wziewnej będzie znacznie trudniej. Na szczęście skorzystać można z dostępnych bez recepty leków przeciwhistaminowych. Leki II generacji skutecznie łagodzą objawy alergii wziewnych, skórnych i pokarmowych, nie powodując uczucia zmęczenia i osłabienia.
Inną metodą na redukcję dolegliwości jest terapia odczulająca. Wymaga ona oczywiście konsultacji ze specjalistą, który najpierw wykona testy alergiczne i na ich podstawie ustali czynnik uczulający. Tzw. odczulanie przeprowadzane jest często etapami i trwa przez kilka miesięcy. Choć takie leczenie wykazuje dużą skuteczność, zazwyczaj po kilku latach należy je powtórzyć.