Im zdrowiej się odżywiamy, tym lepiej dla naszego organizmu. Jednak czasami dbałość o zdrowe odżywianie przybiera niezdrowe rozmiary. Czy szukanie zdrowej żywności może być chorobą?
Obsesja zdrowia
Czy jest coś złego w dbaniu o jakość jedzenia, sprawdzaniu produktów, które kupujemy, przestrzeganiu zasad zdrowego odżywiania? Teoretycznie nie, przecież każdy z nas chce być zdrowy i dobrze się odżywiać.
Kiedy jednak myśl o zdrowym jedzeniu zaczyna zajmować coraz więcej miejsca w twoim życiu, sklepowe półki z żywnością jawią się jako siedlisko chemikaliów, coraz mniej produktów nadaje się do jedzenia, a podczas kolacji u znajomych pijesz tylko przyniesioną ze sobą wodę – wiedz, że cierpisz na ortoreksję.
Objawy ortoreksji
Ortoreksja to zaburzenie odżywiania, bardzo podobne do anoreksji. Różnica polega na tym, że zamiast skupianiu się ilości zjadanego pokarmu, chory nie może przestać myśleć o jakości swojego jedzenia.
Ortorektyk nieustannie zastanawia się, które produkty są zdrowe, które są naturalne i ekologiczne, które mogą być szkodliwe i wywoływać choroby, a które wpływają korzystnie na zdrowie.