Dlaczego troll internetowy ma problemy z empatią
Sergey Zolkin z Unsplash

Troll internetowy potrafi zepsuć krew wielu osobom. Niektórzy krytykują nas w mediach społecznościowych, nie mając ku temu żadnych podstaw. W ich komentarzach brakuje merytorycznych argumentów, natomiast wycieka z nich agresja. Dlaczego troll internetowy ma problemy z empatią? Co kieruje jego zachowaniem? Dlaczego otrzymujemy nienawistne komentarze od anonimowych osób, których nawet nie znamy? Z jakiego powodu interesują się naszym wyglądem itp.?

 

Jak internet osłabia empatię?

Psycholodzy zauważyli, że troll internetowy ma niską empatię. Kiedy korzysta z sieci, ta dodatkowo ją osłabia. Nie widzi bowiem naszych emocji, które wyrażamy poprzez spojrzenie, gesty czy mimikę. Sprzyja to dehumanizacji naszej osoby. Troll internetowy nie widzi w nas żywego człowieka, który czuje i cierpi z powodu złośliwych uwag. Nie potrafi postawić się na naszym miejscu. 

 

Troll internetowy i złudne poczucie anonimowości, przez które puszczają hamulce

Troll internetowy krzywdzi innych, bo czuje się anonimowy. Wydaje mu się, że nikt nie wie, kim jest, więc może pozwolić sobie na więcej niż w realu. Daje upust swojej nagromadzonej frustracji. Uprawia internetowy hejt. Kiedy policja dotrze do niego po adresie IP lub MAC, czuje się zaskoczony. Na pierwszy rzut oka często sprawia wrażenie osoby zalęknionej i zakompleksionej. 

 

Trolle internetowe często przejawiają cechy mrocznej tetrady

Specjaliści podkreślają, że troll internetowy często przejawia cechy mrocznej tetrady. Oznacza to, że występują u niego zachowania narcystyczne, psychopatyczne, makiaweliczne i sadystyczne. Co ciekawe, człowiek, który gnębi innych, sam odczuwa wstyd. Cierpi z powodu schematu wadliwości. Uważa, że nie jest okej. Doskwiera mu niskie poczucie własnej wartości, które każe mu ranić innych. Kiedy tak postępuje, przez chwilę czuje się lepiej. 

 

Dlaczego troll internetowy ma problemy z empatią?

Zazwyczaj troll internetowy ma problemy z empatią przez warunki, w jakich dorastał. Doświadczył przemocy psychicznej, molestowania seksualnego, ubóstwa lub regularnego zaniedbywania elementarnych potrzeb. Zamienia swoje przygnębienie, lęk i złość w agresję internetową. Hejt pozwala mu się wyżyć. Traktuje innych tak, jak sam był traktowany. Jeśli posiada rys psychopatyczny, chce, aby inni cierpieli tak jak on. 

 

Ograniczone powtórne rodzicielstwo sposobem na hejt w internecie

Troll internetowy sam zapędza się w błędne koło. Im dłużej hejtuje innych, tym większą izolację społeczną odczuwa i staje się jeszcze większym agresorem. Tacy ludzie często potrzebują psychoterapii opartej na ograniczonym powtórnym rodzicielstwie. Ze wspomnianej techniki pracy korzysta m.in. terapia schematów. Kiedy terapeuta empatycznie reaguje na jego potrzeby emocjonalne, troll może pozbyć się poczucia wadliwości. Psychoterapia sprzyja wzmocnieniu poczucia własnej wartości, przez co internetowy gnębiciel przestaje się dowartościowywać cudzym kosztem. Terapia schematów pomaga, gdy problemy z empatią nie są powiązane z psychopatią. To zaburzenie osobowości pozostaje odporne na leczenie.

Bibliografia:

Riess H.; Siła empatii. 7 zasad zmieniających życie, pracę i relacje; Wydawnictwo SamoSedno, 2019