Dzień Nauczyciela: 5 kreatywnych pomysłów jak wyrazić swoje podziękowanie
Envato, grafika dostarczona przez partnera

„Dziękujemy za trud włożony w naszą edukację. Za cierpliwość, dobre rady(…)”. Słysząc takie słowa, natychmiast na myśl przychodzą nużące szkolne apele z okazji dnia nauczyciela. Jednak takie podziękowania bardziej przypominają przymusowe recytacje niż szczerze wyrażoną wdzięczność. Tymczasem wbrew wielu obiegowym opiniom uczniowie lubią swoich nauczycieli i wielu z nich chcą szerze podziękować. Można to zrobić bardzo kreatywnie.

Obraz ze zdjęcia uczniów

Chcąc nie chcąc największym sentymentem nauczyciele darzą grupy, z którymi spędziły kilka pierwszych lat edukacji. A i dla dzieci, które kończą trzecią klasę, nauczyciel, który był z nimi przez trzy lata – to wzór, do którego będą wracać we wspomnieniach nawet już w dorosłym życiu.

Te wyjątkowe okoliczności wymagają niezwykłej oprawy. Wykorzystaj jedno ze zdjęć nauczyciela z dziećmi i zleć jego przerobienie tak, by przypominało obraz. Przyklej je do białej podkładki, na której wokół obrazu każde dziecko odbije swoją dłoń pomalowaną farbą plakatową. Taki prezent z pewnością sprawi, że niejedna łza zakręci się oku nauczyciela.

Filiżanka z podgrzewaczem na zimne wieczory

Kubek nie jest już miłym prezentem. Można go dostać na każdych targach, spotkaniach czy nawet wykupując polisę ubezpieczeniową. Co innego filiżanka z podgrzewaczem, która pozwala raczyć się ciepłym naparem podczas długich i chłodnych wieczorów. A jeśli do tego filiżanka będzie miała napis z charakterystycznym powiedzonkiem nauczyciela lub cytatem ulubionego pisarza – z pewnością nie tylko ucieszy obdarowanego, ale także go wzruszy.

Takie podziękowanie dla nauczyciela to przede wszystkim podarowanie emocji i wspomnień. Dowód na to, że pedagog nie był po prostu kolejnym edukatorem, ale ważną postacią w życiu dzieci.

Podziękowania od każdego zamiast grupowego „dziękuję”

Podpisana laurka najpewniej przy pierwszych porządkach w domu nauczyciela wyląduje w koszu na makulaturę. Choć to miły gest, to nie stanowi pamiątki, którą warto trzymać przez lata.

Co innego, jeśli każdy uczeń wyrazi wdzięczność indywidualnie. Warto wówczas zaprojektować mini foto książkę. Na każdej stronie znajdzie się zdjęcie innego dziecka i jego własne podziękowanie dla nauczyciela. Może była to wspierająca rozmowa w trudnym okresie malucha? A może kreatywne nauczanie mnożenia? Każdy uczeń znajdzie kilka sytuacji, za które chciałby podziękować nauczycielowi. Taka pamiątka z pewnością znajdzie miejsce w pudełku na rzeczy piękne i pamiątkowe.

Podziękowania od każdego zamiast grupowego „dziękuję”

Envato, grafika dostarczona przez partnera

Inspirujące sposoby na wyrażenie wdzięczności (słowami i nie tylko) znajdziesz na portalu rodzice.pl

Kwiat, który przypomina miłe chwile

Cięte kwiaty więdną w kilka dni. Te w doniczkach latami przypominają o obdarowujących. Taką formę podziękowania doceni z pewnością nauczyciel, który uwielbia rośliny. Ale nie tylko! Wielbiciel poezji, zwłaszcza Leopolda Staffa czy Jonasza Kofty, którzy pisali wiersze o roślinach i ogrodach, z pewnością doceni taki prezent.

Warto wówczas wygrawerować na doniczce cytat z ulubionego wiersza poety. W ten sposób dzieci dadzą nauczycielowi do zrozumienia, że znają jego pasję i ją cenią.

Tomik poezji na melancholijne dni 

Nauczycielowi wielbiącemu poezję, warto podarować tomik ukochanego twórcy. Taka pozycja z pewnością znajdzie swoje stałe miejsce na regale z książkami. Aby jednak nauczyciel, sięgając po tomik, z czułością wspominał swoich podopiecznych – warto na pierwszej stronie zapisać podziękowanie, pod którym podpiszą się wszyscy uczniowie.