Trądzik różowaty to problem, który dotyka w dużej mierze kobiety dojrzałe. Jest chorobą genetyczną i trudno mu zapobiegać, ale na szczęście są sposoby, które mogą złagodzić jego objawy. Zalicza się do nich przede wszystkim odpowiednią pielęgnację oraz ochronę skóry, które mają zapobiegać zaostrzeniu się choroby. Jak trądzik różowaty wpływa na cerę dojrzałą? Sprawdź!
Skąd bierze się trądzik różowaty?
Pośród przyczyn występowania trądziku różowatego u kobiet najczęściej wymienia się podłoże genetyczne. Musisz jednak wiedzieć, że to, iż masz taką skłonność zapisaną w DNA, nie musi oznaczać, że będziesz się mierzyć z gorejącymi czerwienią policzkami. Zmiany mogą się pojawić, gdy dodatkowo będziesz narażać swoją skórę na czynniki takie jak: stres, ekspozycja na słońce, niewłaściwa dieta, nadużywanie alkoholu, częste korzystanie z basenu lub sauny czy stosowanie leków obniżających cholesterol.
Trądzik różowaty może pojawić się również jako skutek uboczny zaburzeń miesiączkowania, co często wiąże się z menopauzą, przy zakażeniu nużeńcem, wirusem opryszczki wargowej czy przyjmowanie leków ze sterydami. U niektórych osób mogą go wywołać również alergeny, np. pyłki chwastów lub drzew, pierze kacze, roztocze kurzu domowego czy chociażby pleśnie.
Objawy trądziku różowatego u dojrzałej kobiety
Objawy trądziku różowatego mogą być różne w zależności od stadium choroby. Na początku będą pojawiać się silne rumieńce, które samoistnie będą zanikać. W tym okresie ważne jest, byś bacznie się obserwowała. Wiele kobiet ignoruje bowiem rumieńce, które często występują jako objaw uderzeń gorąca wynikających z menopauzy. Tymczasem trądzik różowaty u dojrzałej kobiety rozwija się stopniowo.
W drugim etapie zwykle pojawiają się tzw. pajączki. Są to drobniutkie naczynka krwionośne, które zaczynają pękać. Wówczas nasila się rumień i trwa coraz dłużej, aż wreszcie utrwala się na dobre. W tym czasie nie powinnaś już bagatelizować objawów i jak najszybciej zacząć odpowiednią pielęgnację cery.
Kiedy na skórze pojawią się już grudki i ropne krostki to znak, że trądzik różowaty przeszedł w kolejną fazę. Może się wówczas pojawić obrzęk twarzy i znaczy dyskomfort. Jeśli w tym okresie nic nie zrobisz z objawami, guzy będą narastać, co w konsekwencji możesz doprowadzić do deformacji twarzy.
Pielęgnacja cery dojrzałej z trądzikiem
Jeśli na Twoich policzkach i nosie pojawiły się rumieniowe wykwity, jak najszybciej skonsultuj się z dermatologiem. Jeśli potwierdzi on Twoje przypuszczenia, będziesz musiała zacząć stosować się nie tylko do jego zaleceń, ale również odpowiednio zadbać o swoją cerę. Jak pielęgnować cerę z trądzikiem różowatym?
Na początek ustal, co powoduje podrażnienia skóry. Czy reaguje ona na zmiany hormonalne, alergeny, leki czy inne czynniki środowiskowe. Jeśli już wiesz, co powoduje wykwity na skórze, po prostu tego unikaj. Po drugie wybieraj odpowiednie kosmetyki. Nie mogą to być przypadkowe żele czy mydła do twarzy oraz krem przeciwzmarszczkowy o silnym działaniu.
Najlepiej sprawdzą się łagodne środki myjące, które nie naruszają naturalnej bariery ochronnej skóry. Unikaj produktów z dodatkami zapachowymi i silnymi detergentami, które mogą podrażniać skórę. Zwróć uwagę na składniki zawarte w kosmetykach i unikaj tych, które mogą powodować podrażnienia i nasilenie objawów trądziku różowatego. Odpowiednie będą produkty do skóry wrażliwej.
Regularnie stosuj nawilżające kremy lub maści. Wybieraj takie o łagodnej formule, np. z kwasem hialuronowym i kolagenem. Takie kosmetyki szybko się wchłaniają, zatrzymują wilgoć w skórze, dzięki czemu niwelują uczucie pieczenia i ściągania. Dodatkowo pomagają zmniejszyć widoczność zmarszczek.