Dzieci posiadają niedojrzały układ immunologiczny, który uczy się walczyć z patogenami. Sprawia to, że stosunkowo często zapadają na infekcje, co wpływa na funkcjonowanie całej rodziny. Poszczególne zakażenia leczy się przy użyciu odmiennych metod i leków. Infekcje wywołane przez bakterie wymagają podania antybiotyku. Organizm sam nie poradzi sobie z ich namnażaniem, potrzebuje wsparcia z zewnątrz. Dzieciom, u których obserwuje się zakażenie wirusowe, nie przepisuje się antybiotyków. Wspomniane leki nie działają bowiem na te patogeny, mogą natomiast zaburzyć stosunki ilościowo-jakościowe mikrobiomu. Jak powinna wyglądać antybiotykoterapia dziecka, jeśli lekarz uzna za wskazane jej przeprowadzenie?
Kiedy podaje się antybiotyki?
Choroba dziecka zawsze stanowi wyraźny sygnał, że należy skonsultować jego stan zdrowia z pediatrą. Lekarz wykona stosowne badania i przeprowadzi wywiad, w oparciu o zebrane informacje postawi diagnozę. Warto zaufać specjaliście i nie prosić go o antybiotyki, jeśli ten uzna ich stosowanie za bezzasadne. Infekcje dróg oddechowych wywołują różne mikroorganizmy, w tym bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki. Leczenie zakażenia gardła powinno uwzględniać jego przyczynę. Jedynie infekcje bakteryjne wymagają wdrożenia antybiotykoterapii. Jej wprowadzenie przy zakażeniu grzybiczym czy wirusowym nie ma większego sensu. Antybiotyk nie działa na te patogeny, może natomiast doprowadzić do poważnych zaburzeń mikrobiomu.
Antybiotyk przed czy po posiłku? Kiedy go zażywać?
Jak powinna wyglądać antybiotykoterapia dziecka? Warto rozpocząć ją od lektury ulotki dołączonej do opakowania. Każdy lek stosuje się nieco inaczej. Kluczową rolę odgrywa nie tylko jego dawka, ale też pora przyjmowania. Niektóre antybiotyki zażywa się przed posiłkiem, inne w jego trakcie lub po spożyciu jedzenia. Leki zawsze należy popijać czystą wodą, aby uniknąć reakcji niepożądanych. Soki i napary ziołowe mogą wzmacniać lub osłabiać ich działanie.
Antybiotykoterapia dziecka a suplementacja wapnia – dlaczego nie powinna iść w parze?
Dzieci, u których została wdrożona antybiotykoterapia, powinny uważać na suplementację wapnia. Wspomniany pierwiastek odgrywa ważną rolę w rozwoju kości i zębów. Odpowiada też za prawidłową pracę mięśni. Nie zaleca się jego równoczesnego przyjmowania wraz z antybiotykami, ponieważ osłabia ich wchłanianie i obniża skuteczność leczenia.
Godzina przyjmowania antybiotyku ma znaczenie
Rozpoczęcie antybiotykoterapii należy dokładnie przemyśleć. Jeśli lek zażywa się co 12 godzin, to lepiej nie podawać go o 14, bo kolejna dawka przypadnie na 2 w nocy. Dziecko, które choruje, powinno mieć zapewniony spokojny sen, gdyż podczas niego układ odpornościowy efektywnie zwalcza patogeny.
Dlaczego antybiotyki u dzieci powodują biegunkę?
Antybiotykoterapia dziecka często skutkuje biegunką i innymi problemami zdrowotnymi, które wynikają z zaburzeń mikrobiomu. Organizm młodego człowieka zamieszkują pożyteczne szczepy bakterii. Niektóre z nich wspierają procesy trawienne, inne uczestniczą w syntezie serotoniny z tryptofanu. Antybiotyki nie działają selektywnie, zazwyczaj eliminują nie tylko patogeny, ale też pożyteczne bakterie. Zubażają mikrobiom i naruszają naturalną barierę obronną organizmu. Pozostawia to otwarte wrota dla mikroorganizmów oportunistycznych, w tym niektórych grzybów, które zyskują doskonałe warunki do namnażania. Zwiększa to ryzyko rozwoju drożdżycy. Można temu przeciwdziałać, podając dziecku probiotyki.
Czy probiotyki można przyjmować z antybiotykiem?
Probiotyki to żywe szczepy bakterii, które zostały bardzo dokładnie wyselekcjonowane. Ich zażywanie prowadzi do zasiedlenia organizmu pożytecznymi mikroorganizmami, które wspomagają prawidłowe funkcje ustroju. Probiotyki zawierają zarówno bakterie, jak i drożdże. Wpływa to na sposób ich podawania. Probiotyki z drożdżami można przyjmować wraz z antybiotykiem, ponieważ grzyby pozostają odporne na zawarte w leku substancje aktywne. Oddziałują one tylko na bakterie. Zazwyczaj probiotyków nie łączy się z antybiotykiem. Żywe szczepy bakterii zawsze wprowadza się przed lub po zażyciu tego leku. Szczegółowe informacje znajdują się na opakowaniu. Zawsze warto dopytać lekarza lub farmaceutę o sposób przyjmowania probiotyku.
Magdalena Kukurowska