Na opakowaniach dobrze znanych nam produktów możemy znaleźć rozmaite etykiety. Poza tradycyjnymi samoprzylepnymi naklejkami, na niektórych towarach zobaczymy tzw. shrink sleeve. To etykiety do zadań specjalnych. Kiedy się ich używa?
Co to są etykiety shrink sleeve? Charakterystyka
Etykiety shrink sleeve nazywane są też termokurczliwymi. Wyróżnia je proces ich nakładania na opakowania. Warto przy tym zaznaczyć, że produkcją takich owijek powinna się zajmować dobra drukarnia etykiet sleeve, a więc przedsiębiorstwo specjalizujące się w realizacji tego typu projektów. Stanowi to gwarancję wysokiej jakości wydruków.
Owijki shrink sleeve powstają ze specjalnego materiału syntetycznego. Zazwyczaj jest to jedna z popularnych folii – PCV lub PET. Powierzchnia danego materiału zostaje zadrukowana dowolną grafiką. Możliwe jest użycie rozmaitych kolorów i tym samym uzyskanie naprawdę ładnego efektu. Jeżeli ważne są walory dekoracyjne takiej etykiety, dodatkowo stosuje się tzw. uszlachetnienia, czyli zdobienia takie jak złocenie, srebrzenie czy lakierowanie powierzchni owijki.
Najciekawszy jest jednak proces nakładania etykiet termokurczliwych na opakowania. Zadrukowaną folię tnie się do odpowiedniego rozmiaru, a następnie tworzy z niej specjalny rękaw. To właśnie on jest umieszczany na opakowaniu produktu. Dzieje się to przy oddziaływaniu wysokiej temperatury. Pod jej wpływem syntetyczny materiał zaczyna się kurczyć (stąd też przymiotnik „termokurczliwe” w nazwie tego typu etykiet). Dzięki temu owijka z łatwością przyjmuje kształt opakowania, idealnie się do niego dostosowując.
Kiedy używa się etykiet termokurczliwych?
Ze względu na właściwości etykiet shrink sleeve umieszcza się je przede wszystkim na opakowaniach produktów o oryginalnym kształcie. Mogą one przyjąć w zasadzie dowolną formę, również nieregularną i nietypową. Często używa się ich zatem w przypadku fantazyjnych butelek z napojami czy artykułów żywnościowych. Są to wówczas tzw. etykiety termokurczliwe full body labels, a więc takie, które pokrywają całe opakowanie. Stanowią one świetną alternatywę dla tradycyjnych nalepek. Warto przy tym zaznaczyć, że są od nich bardziej wytrzymałe i trwałe. Podobnie jak one spełniają zarówno funkcję informacyjną, jak i marketingową, ponieważ mogą prezentować się bardzo estetycznie.
Etykiety shrink-sleeve są też używane w przypadku przygotowywania opakowań zbiorczych, a więc tzw. wielopaków. Wówczas wykorzystuje się owijki combo pack labels.
Ostatnim typem zastosowania jest wykorzystanie etykiet termokurczliwych jako rodzaju plomby. Służą do tego owijki tamper evident labels. Stanowią one wówczas zabezpieczenie przed otwarciem. W tym charakterze stosuje się je w wielu branżach, np. w sektorze chemicznym, kosmetycznym, farmaceutycznym czy spożywczym.