Jak myć jamę ustną niemowlaka
grafika przekazana przez partnera

Niektórzy rodzice uważają, że o zęby mleczne nie trzeba szczególnie dbać, bo i tak wypadną. To błąd – należy pielęgnować nie tylko zęby mleczne, ale również jamę ustną u niemowląt, które jeszcze nie mają ani jednego ząbka. Wszelkie zaniedbania na tym polu mogą mieć bowiem poważne konsekwencje w przyszłości.

Dlaczego należy dbać o higienę jamy ustnej niemowlaka?

Pielęgnacja jamy ustnej maluszka powinna rozpocząć się już w pierwszych dniach życia. Noworodek pije mleko kilkanaście razy dziennie, a co za tym idzie – na jego dziąsłach i języku osadzają się pozostałości pokarmu, które są doskonałą pożywką dla rozwoju bakterii i grzybów. Jeśli nie zadbamy o odpowiednią higienę, bardzo szybko pojawią się w obrębie jamy ustnej afty i pleśniawki, które powodują ból i dyskomfort, a nieleczone prowadzą do poważnych problemów zdrowotnych.

Jak pielęgnować jamę ustną noworodka?

Mycie jamy ustnej noworodka zaczynamy od razu po pierwszym karmieniu. Wystarczy nawinąć na palec niewielką ilość jałowej gazy, zanurzyć ją w ciepłej, przegotowanej wodzie i delikatnie przemywać wnętrze buzi, w szczególności dziąsła i język. Na początku może to być nieco trudne, gdyż maluszek nie współpracuje, a dokładne przemycie niewielkiego wnętrza jamy ustnej może być problematyczne. Z biegiem czasu jednak każdy rodzic nabierze wprawy i właściwa higiena jamy ustnej noworodka przestanie być kłopotliwa. Warto pamiętać, by za każdym razem przemywać dziąsła dziecka nowym, czystym fragmentem gazy. Niedopuszczalne jest używanie tej samej gazy przy kolejnym myciu.

Pielęgnacja jamy ustnej niemowlaka

Przemywanie jamy ustnej za pomocą nawiniętej na palec gazy powinno być praktykowane do momentu, gdy maluchowi zaczną wychodzić pierwsze ząbki. Dobrą praktyką od około 5. miesiąca życia może być również delikatny masaż dziąseł, który łagodzi dolegliwości związane z wyrzynaniem się zębów. Można to robić za pomocą specjalnej silikonowej nakładki z małymi wypustkami lub miękkiej szczoteczki, która jest przeznaczona właśnie do tego celu. Większość maluchów zaczyna ząbkować w wieku około 6 miesięcy, a jako pierwsze w jamie ustnej pojawiają się dolne siekacze. Gdy tylko pojawi się pierwszy ząbek, rozszerzamy codzienną pielęgnację jamy ustnej niemowlaka o czyszczenie jej specjalną szczoteczką i pastą dla niemowląt. Myjemy nie tylko te ząbki, które już się pojawiły, ale również pozostałe części dziąseł oraz język. Na nim również osadza się osad z pokarmu, potrzebna jest więc odpowiednia pielęgnacja i czyszczenie jego powierzchni.

Kiedy myjemy jamę ustną niemowlaka?

Podczas gdy starsze dzieci uczone są mycia zębów dwa razy dziennie, rano i wieczorem, higiena jamy ustnej niemowlaka wymaga częstszego czyszczenia dziąseł i języka. Najlepiej robić to po każdym posiłku, a obowiązkowo przed spaniem. Gdy maluch śpi, jego ślina staje się gęstsza, a przez to traci swoje właściwości oczyszczające. Po ostatnim myciu jamy ustnej nie podajemy już dziecku do zaśnięcia butelki z mlekiem – ten niewłaściwy nawyk może bowiem prowadzić do błyskawicznego rozwoju próchnicy butelkowej.

Groźne konsekwencje braku higieny

Niewłaściwa higiena jamy ustnej niemowląt może prowadzić w bliższej lub dalszej przyszłości do rozwoju próchnicy. Groźne są również pleśniawki u niemowlaka, które powodują ból i dyskomfort, utrudniają ssanie i są źródłem drażliwości. Mogą rozprzestrzeniać się nie tylko w jamie ustnej, ale również w dalszych częściach przewodu pokarmowego, powodując spadek apetytu, a co za tym idzie – ubytek masy ciała lub nieprawidłowe przybieranie na wadze. Jak widać, higiena jamy ustnej to nie tylko kwestia zdrowych zębów, ale również całego organizmu. Nie należy jej bagatelizować ani odkładać do czasu, gdy zaczną wyrzynać się pierwsze mleczne ząbki. Więcej sprawdzonych porad zdrowotnych dla rodziców niemowląt i małych dzieci znajdziesz na aptelia.pl

Bibliografia:

  1. J. Krupiński, Stomatologia: wskazówki specjalisty, opis przypadku, ekspert radzi, Medical Tribune Polska, Warszawa 2013.
  2. R. Kajewska, Stomatologia w praktyce, Wydawnictwo Wiedza i Praktyka, Warszawa, 2017.