Nerwobóle kręgosłupa
Grafika dostarczona przez partnera

Nerwobóle kręgosłupa charakteryzują się wystąpieniem dolegliwości bólowych o ostrym charakterze. U niektórych osób występują one incydentalnie, u innych zaś mają charakter przewlekły. Nerwobóle pleców utrudniają wykonywanie codziennych obowiązków.  Ich przyczyną mogą być poważne choroby układu ruchu, ale też silny stres. Dolegliwości bólowe mogą występować na dowolnym odcinku kręgosłupa. Ich zlokalizowanie często odgrywa istotną rolę w diagnostyce. Pozwala bowiem określić przyczynę nerwobóli. Jak sobie z nimi radzić, gdy problem ten dosięgnie również nas?

Spis treści:

  1. Nerwobóle kręgosłupa i ich przyczyny
  2. Dlaczego długotrwały stres jest niekorzystny dla zdrowia?
  3. Jak stres generuje nerwobóle pleców?
  4. Jak zwalczać nerwobóle krzyża na tle czynników stresogennych?
  5. Nerwobóle pleców i ich leczenie
  6. Łagodzenie bólu pleców bez użycia leków i maści – to możliwe!
  7. Domowy zabieg z prądami TENS – czy jest bezpieczny?
  8. Jak działa elektrostymulator TRU+?
  9. Jak stosować urządzenie przeciwbólowe TRU+?
  10. Ulga w bólu pleców już po 30 minutach!

Nerwobóle kręgosłupa i ich przyczyny

Nerwobóle kręgosłupa to niewątpliwie problem, którego nie należy lekceważyć. Mogą bowiem stanowić jeden z objawów znacznie poważniejszej przypadłości. W ten sposób manifestują się takie choroby jak: zapalenie stawów, nowotwór, dyskopatia, neuralgia międzyżebrowa czy urazy mechaniczne kręgosłupa. Także stres może być przyczyną występowania ostrego bólu pleców o różnym stopniu nasilenia.

Dlaczego długotrwały stres jest niekorzystny dla zdrowia?

Żyjemy w niezwykle trudnych czasach. Najpierw nieznany wcześniej wirus, następnie wojna na Ukrainie, a obecnie galopująca inflacja i katastrofa ekologiczna na Odrze – wszystko to rodzi poważne obawy i wpływa negatywnie na nasz nastrój. Stres, który towarzyszy nam na co dzień, stał się przewlekły. Z ewolucyjnego punktu widzenia stanowi on istotny mechanizm umożliwiający przetrwanie. Kiedyś widząc nadciągające zagrożenie, człowiek odczuwał stres, który przyczyniał się do wydzielania adrenaliny, noradrenaliny i kortyzolu. Wspomniane hormony spowalniały pewne aktywności organizmu i nasilały inne. Krew krążyła szybciej i napływała do kończyn, umożliwiając człowiekowi ucieczkę przed zagrożeniem. Hormony stresu uodparniały na ból. Jednocześnie spowolnieniu ulegały procesy trawienia czy wydzielania komórek odpornościowych, które w momencie zagrożenia nie były najważniejsze. Gdy udało się umknąć przed groźnym zwierzęciem czy złoczyńcą, poziom hormonów stresu w organizmie stopniowo opadał, a procesy fizjologiczne powracały do normy.

Jak stres generuje nerwobóle pleców?

Niestety, dziś wiele z nas cierpi na długotrwały stres. Choć kontakt z szefem, który bywa niemiły, nie zagraża naszemu życiu, sprawia, że wydzielane są te same hormony. Jako że czynnik stresujący nie zostaje nagle wyeliminowany, ten stan utrzymuje się permanentnie. W rezultacie mięśnie naszego ciała, w tym mięśnie kręgosłupa, stają się napięte niczym struna.  Dotyczy to szczególnie mięśni szyi, karku i górnego odcinka pleców. Choć stres nie uszkadza nerwów zlokalizowanych na terenie kręgosłupa, to również wywołuje nerwobóle pleców. Te występują u wielu osób, które w ostatnich tygodniach miały do czynienia z mocno stresującym wydarzeniem, vide rozwód, śmierć rodziców, poważna choroba dziecka, utrata pracy, eksmisja, wypadek samochodowy.

Jak zwalczać nerwobóle krzyża na tle czynników stresogennych?

Nerwobóle krzyża na tle stresu należy zwalczać kompleksowo. Zabiegi fizjoterapeutyczne, masaż relaksujący, psychoterapia, rozmowa z przyjaciółką, regularna aktywność fizyczna czy zmiana pracy, to tylko niektóre czynniki, które mogą złagodzić uciążliwe dolegliwości. Niewątpliwie w przypadku nerwobóli krzyża na tle stresu bardzo ważne jest rozluźnienie mięśni. Aby je uzyskać, można sięgnąć po zabiegi fizjoterapeutyczne lub sprawdzony sposób na redukcję stanu napięcia nerwowego.

Nerwobóle pleców i ich leczenie

Z kolei nerwobóle kręgosłupa, u których podstaw leży któraś z poważniejszych dolegliwości, vide dyskopatia czy neuralgia międzyżebrowa, wymagają ścisłej współpracy z lekarzem i fizjoterapeutą. Jeśli zauważysz, że dokuczliwe dolegliwości nie ustępują lub mają tendencję do częstych nawrotów, należy je skonsultować ze specjalistą. Ten przeprowadzi pogłębiony wywiad, zleci ewentualne badania diagnostyczne i opracuje indywidualny plan leczenia.

Łagodzenie bólu pleców bez użycia leków i maści – to możliwe!

Nerwobóle pleców bywają bardzo dokuczliwe i uniemożliwiają normalne funkcjonowanie. Aby jakoś sobie radzić w ten niełatwej sytuacji, wiele osób sięga po tabletki przeciwbólowe oraz maści uśmierzające ból. Dużą popularnością cieszą się niesteroidowe leki przeciwzapalne. Niestety, wszystkie tabletki przeciwbólowe mają swoje skutki uboczne, zwłaszcza gdy zażywamy je długotrwale. Mogą wpływać negatywnie na wątrobę, trzustkę, układ pokarmowy, ale też skutkować uzależnieniem. Gdy organizm przyzwyczai się do określonej dawki substancji aktywnej, będzie domagał się jej podwyższenia, a z czasem zamiany stosowanej tabletki przeciwbólowej na silniejszy lek uśmierzający ból. Warto mieć to na uwadze. Na szczęście z pomocą przychodzą nam niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu kręgosłupa. Jedną z nich jest elektrostymulator TRU+. Z jego pomocą uzyskasz ulgę w bólu kręgosłupa już po 30 minutach i to bez użycia jakichkolwiek tabletek przeciwbólowych czy maści.

elektrostymulator TRU+

Grafika dostarczona przez partnera

Domowy zabieg z prądami TENS – czy jest bezpieczny?

Elektrostymulator TRU+ swoje działanie opiera na prądach TENS. Te są wykorzystywane w gabinetach fizjoterapeutycznych od pół wieku. Skuteczność działania prądów TENS została potwierdzona w badaniach klinicznych.  Elektrostymulacja przeprowadzona z udziałem urządzenia przeciwbólowego TRU+ polega na wykorzystaniu dwóch rodzajów impulsów elektrycznych o niskim natężeniu, przez co jest to rozwiązanie całkowicie bezpieczne i bezbolesne.  Omawiana metoda niefarmakologicznego łagodzenia bólu pleców sprawdza się przy bólu o niskiej i średniej intensywności.

Jak działa elektrostymulator TRU+?

W przypadku urządzenia przeciwbólowego TRU+ mamy do czynienia z polskim wyrobem medycznym. Wykorzystuje się tutaj prądy TENS, które prowadzą do przezskórnej stymulacji nerwów. Elektrostymulator TRU+ łagodzi ból pleców, działając dwukierunkowo. Jednocześnie blokuje sygnał bólowy i przyczynia się do zwiększonego wydzielania beta-endorfin, które nie tylko poprawiają nastrój, ale też zaliczane są do naturalnych środków uśmierzających ból. Urządzenie przeciwbólowe TRU+ zostało opracowane z myślą o użytkownikach nieprofesjonalnych i stosowaniu prądów TENS w domowym zaciszu.

Jak stosować urządzenie przeciwbólowe TRU+?

Ogromnym atutem elektrostymulatora TRU+ są jego niewielkie gabaryty, które umożliwiają zabranie go ze sobą w podróż czy do biura. To niezwykle poręczne urządzenie przeciwbólowe, które należy do łatwych w obsłudze. Posiada ono również proste i przyjazne użytkownikowi mocowanie elektrostymulatora na elektrodzie. Elektrostymulator TRU+ może być wykorzystywany podczas pracy przy biurku, spożywania obiadu czy oglądania telewizji. Nie wolno go jednak używać w trakcie prowadzenia samochodu, kąpieli czy snu. Należy go przyklejać w miejscu bólu. Musimy jednak pamiętać o tym, aby skóra była sucha i czysta. Nie mogą na niej występować żadne rany, owrzodzenia, zaczerwienienia, infekcje czy wysypka. Urządzenie przeciwbólowe TRU+ nie może być też stosowane w obszarze, na którym występują zmiany nowotworowe. Zostało ono opracowane z myślą o osobach dorosłych, nie należy go używać u dzieci.

Ulga w bólu pleców już po 30 minutach!

Elektrostymulator TRU+ przynosi ulgę w bólu już po 30 minutach. Tyle trwa domowy zabieg z jego wykorzystaniem. Dzięki temu, iż urządzenie posiada wbudowaną regulację intensywności impulsów elektrycznych, jego stosowanie stanowi rozwiązanie komfortowe dla użytkownika. Aby zapewnić maksymalną satysfakcję z urządzenia, producent opracował 2 kształty elektrod dostosowane do anatomii pleców oraz karku i szyi. Oba rodzaje pasują do tego samego urządzenia.

Urządzenie przeciwbólowe TRU+ posiada status wyrobu medycznego, przed przystąpieniem do domowego zabiegu z użyciem prądów TENS, należy dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do opakowania i w razie potrzeby lub wątpliwości skonsultować się z lekarzem.