Ubrania z bawełny wciąż cieszą się ogromną popularnością, choć musiały ustąpić miejsca włóknom syntetycznym, głównie poliestrowym. Te są dużo tańsze w produkcji i można uzyskać z nich tkaninę w krótkim czasie, dlatego są chętnie wykorzystywane przez fast fashion. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż ubrania z bawełny są bardzo popularne i stanowią ok. ćwierć wszystkich produkowanych sztuk odzieży. Co warto wiedzieć o pozyskiwaniu materiałów z tego naturalnego surowca?
Spis treści:
- Ubrania z bawełny niejedno mają imię! To bardzo uniwersalny surowiec
- Przewiewne ubrania bawełniane i ich biodegradacja
- Bawełniane ubrania wyparte przez poliester
- Uprawy bawełny a nadużywanie pestycydów
- Ogromne zużycie wody przy produkcji tkanin bawełnianych
- Bawełna organiczna i Fair Trade
Ubrania z bawełny niejedno mają imię! To bardzo uniwersalny surowiec
Bawełna ma niezwykle uniwersalny charakter. Można z niej wykonać wiele ubrań. Bawełniana bielizna, bawełniany sweter, bawełniany T-shirt, bawełniane spodnie, bawełniana marynarka, bawełniana sukienka, bawełniana bluzka, bawełniana koszula, bawełniana spódnica, a nawet bawełniany płaszcz to produkty odzieżowe, które bez trudu znajdziemy w każdej sieciówce. Nie uszyjemy z niej jedynie kurtek przeciwdeszczowych. Poza tym możemy z niej wykonać praktycznie każdy element garderoby. Nawet niektóre kurtki na zimę z zewnątrz są wykonane z bawełny, a w środku mają wypełnienie zapewniające termoizolację. Bawełna jest tak uniwersalna, ponieważ w zależności od gęstości splotu można uzyskać tkaninę różniącą się właściwościami, co przekłada się na jej właściwości użytkowe. Gruby i ciężki jeans to też bawełna. Zwiewna niczym woalka sukienka, która pozostaje niezwykle przyjemna w dotyku, też może być wykonana z tego naturalnego materiału. Ubrania bawełniane możemy nosić przez 365 dni, zwracając jedynie uwagę na ich gęstość. Mało tego, jeśli szukasz subtelnie połyskującej sukienki, która kojarzy się z elegancją i dobrym smakiem, wcale nie musisz sięgać po satynę poliestrową. Na rynku można bowiem znaleźć bawełnę satynowaną.
Przewiewne ubrania bawełniane i ich biodegradacja
Ubrania z bawełny mają sporo atutów. Są niezwykle przewiewne, przez co łatwo odprowadzają wilgoć z ciała i unikamy w nich przegrzania organizmu. Sukienka z bawełny o umiarkowanej gęstości stanowi świetne rozwiązanie na lato, w tym upały. Wprawdzie materiały naturalne łatwo ulegają biodegradacji, nie zalegają na wysypisku tak jak poliester czy akryl, ale należy się liczyć z uwalnianiem gazów cieplarnianych. Podczas biodegradacji bawełny do środowiska przedostaje się metan i dwutlenek węgla. Nie jest to korzystne dla planety, dlatego warto ograniczyć kupowanie nowych ubrań, a ciekawych propozycji szukać w second handach i wypożyczalniach. Jeśli przez 5 lat korzystałaś z T-shirtu, jednak obecnie trzeba się z nim pożegnać, ponieważ ma mnóstwo drobnych dziurek, nie wyrzucaj go od razu do kosza. Możesz przeznaczyć bawełniane ubranie na ściereczki. To zawsze opóźni moment wyrzucenia ich na wysypisko.
Bawełniane ubrania wyparte przez poliester
Przez wiele lat ubrania bawełniane cieszyły się największą popularnością. Pierwotnie ludzkość produkowała tekstylia z tego, co naturalne i łatwo dostępne. Produkcja tkanin bawełnianych, lnianych, konopnych, jedwabnych i wełnianych może pochwalić się wielowiekową tradycją. Dziś nadal korzysta się z uroków naturalnych materiałów, jednak dużo rzadziej. Wyparł je bowiem poliester. Niemniej uprawy bawełny wciąż są dość liczne. Znajdziemy je w Chinach, USA, Indiach, na Bliskim Wschodzie, w Afryce i Ameryce Południowej. Przynoszą one zatrudnienie milionom ludzi na całym świecie. Musimy jednak pamiętać, że warunki, w jakich pracują, nierzadko są niebezpieczne.
Uprawy bawełny a nadużywanie pestycydów
Bawełna to roślina, która wykazuje niską odporność na oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym suszy. W rezultacie trzeba ją wspierać, wykorzystując do tego celu pestycydy, czyli sztuczne środki ochrony roślin. Tych często nadużywa się na uprawach bawełny, podobnie jak sztucznych nawozów. Ich wykorzystanie jest na tyle duże, że pracownicy upraw bawełny nierzadko ulegają zatruciu chemikaliami. Te dostają się także do wód gruntowych, powietrza i do naszego organizmu poprzez skórę.
Ogromne zużycie wody przy produkcji tkanin bawełnianych
Produkcja bawełny jest dość wodochłonna. Czy wiesz, że w celu wyprodukowania jednego T-shirtu trzeba zużyć aż 8200 litrów wody? To ogromna strata dla środowiska, ponieważ woda pitna jest dziś niezwykle ograniczonym zasobem, którym trzeba rozsądnie gospodarować. Na dodatek uprawy bawełny i jej przetwarzanie przypadają na te rejony świata, gdzie jest jej stosunkowo niewiele.
Bawełna organiczna i Fair Trade
Uprawa bawełny często rodzi wątpliwości moralne, ponieważ pracują przy niej dzieci. One również mają kontakt z pestycydami i nierzadko ulegają zatruciu. Na dodatek pracownicy plantacji bawełny są kiepsko wynagradzani, przez co żyją w ubóstwie. Z tego powodu zachęca się do kupowania bawełny organicznej i ekologicznej pochodzącej z uczciwego handlu. Na rynku można spotkać różne certyfikaty, które potwierdzają, iż ubranie jest wolne od pestycydów i zostało wyprodukowane z poszanowaniem praw człowieka.