Styl życia

Jak oduczyć kota niszczenia rzeczy? Niezawodne sposoby

Jak oduczyć kota niszczenia rzeczy

Grafika dostarczona przez partnera

Kocie pazury mogą wyrządzić w domu wiele szkód. Większość kotów wybiera sobie meble tapicerowane, jako obiekt do ostrzenia pazurów. Jednak bardziej niesforne mruczki mogą niszczyć także inne przedmioty np. ubrania lub obuwie. Czy można oduczyć kota niszczenia rzeczy? Jakie są najlepsze sposoby?

Dlaczego kot niszczy rzeczy?

W większości przypadków niszczenie rzeczy w domu, takie jak drapanie mebli, spowodowane jest chęcią ostrzenia pazurów. Koty to drapieżniki, a pazury stanowią ich największą broń, której nie mogą zaniedbać. W innych przypadkach może to być nuda. Mruczek chce się bawić, dlatego atakuje ubrania lub firanki. Jeżeli pozostawimy kota na długi czas bez opieki lub nie zapewnimy mu odpowiedniej rozrywki, nagromadzone w nim emocje będą poszukiwały ujścia. Może to skutkować porwaniem firanek czy zrzucaniem rzeczy ze stołu.

Jak oduczyć kota niszczenia rzeczy w domu?

Drapanie przedmiotów stanowi naturalny instynkt kota. Niszczenie innych rzeczy wynika natomiast często z nudów i rzadko kot robi to złośliwie. Dbając o potrzeby naszego przyjaciela, możemy skutecznie oduczyć go złego zachowania.

Zainwestuj w drapak

Kot drapie meble z dwóch powodów: aby wyostrzyć pazury oraz pozostawić na przedmiotach swój zapach. Warto więc kupić mruczkowi specjalny koci drapak, który stanie się dla niego bardziej atrakcyjny niż kanapa czy fotel. Jak natomiast oduczyć kotka drapania w celu znaczenia terenu? W tym przypadku można zainwestować w analogi feromonów dla kota Feliway, które mogą wpłynąć na zachowanie kota, sprawiając, że poczuje się bezpiecznie i nie będzie odczuwał potrzeby znaczenia terenu.

Zapewnij kotu rozrywkę

Koty to zwierzęta, dla których zabawa jest jednym z ważniejszych aspektów dnia. Znudzony kociak może być niespokojny i skupiać swoją uwagę na różnych przedmiotach, traktując je jak zabawki, a w efekcie, także niszcząc. Kot powinien mieć dostęp do zabawek, czy to kupionych w sklepie zoologicznym, czy zrobionych w domu (czasem wystarczy kulka papieru). Bardzo ważne jest także to, aby opiekun czworonoga zainwestował kilka chwil dziennie na zabawę ze swoim pupilem.

Kontroluj stan zdrowia kociaka

Drapanie mebli i niszczenie rzeczy może być też objawem problemów behawioralnych lub innych schorzeń u kota. Uwagę opiekuna powinna zwrócić przede wszystkim zmiana zachowania mruczka. Jeżeli więc kot do tej pory był spokojny, a nagle wykazuje agresję w stosunku do przedmiotów, warto udać się z nim do specjalisty i skontrolować stan zdrowia. Może okazać się, że kotu coś dolega i w taki właśnie sposób radzi sobie z bólem czy innymi dolegliwościami.

Pamiętajmy, że kot, drapiąc meble i niszcząc rzeczy, nie robi tego złośliwie. Takim zachowaniem zazwyczaj zaspokaja pewne swoje naturalne potrzeby. Zapewniając kotu dobre otoczenie, miejsce do ostrzenia pazurów, a także poświęcając mu kilkadziesiąt minut dziennie na zabawę, możemy kociaka oduczyć złego zachowania. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *