antykoncepcja awaryjna
Fot. Benjamin Moss/Unsplash

Choć metody antykoncepcji hormonalnej dawno już wyszły poza postać jedynie tabletek, nadal niewielki procent Polek z nich korzysta. Powody mogą być różne, od finansów, po brak świadomości. Antykoncepcja awaryjna pojawia się wtedy jako rozwiązanie w obawie przed niechcianą ciążą. Na czym polega jej działanie i kiedy po nią sięgamy?

Kiedy stosujemy antykoncepcję awaryjną?

Nie tylko sytuacje, w których nie stosujemy żadnego zabezpieczenia przed ciążą, są powodem stosowania tabletki „dzień po” można podejrzewać, że zadziało się to w dni płodne. Tabletka „dzień po” powinna być wtedy przyjęta jak najszybciej. W zależności od rodzaju pigułki będzie to do 72 lub do 120 godzin od stosunku. Największą skuteczność takiej tabletki odnotowuje się, jeśli zostanie ona przyjęta w ciągu pierwszych 12 godzin. Na czym polega jej działanie?

Jak działa antykoncepcja awaryjna?

Najważniejsze, by rozwiać wszelkie wątpliwości tych, którzy twierdzą, że tabletka „dzień po usuwa już istniejącą ciążę. Antykoncepcja awaryjna podobnie jak antykoncepcja hormonalna polega na zahamowaniu owulacji lub jej opóźnieniu, dzięki czemu do zapłodnienia nie dochodzi. Drugą formą działania tego typu antykoncepcji jest utrudnienie dotarcia plemników do komórki jajowej, gdy już do owulacji doszło. Działanie tabletki „dzień po” polega wtedy na zagęszczeniu śluzu lub zmniejszeniu grubości endometrium. Wszystko za sprawą obecności substancji czynnej octanu uliprystalu albo lewonorgestrelu, która wpływa na poziomie progesteronu. Jakie preparaty dostępne są na rynku?

Antykoncepcja awaryjna – rodzaje

Obecnie tabletka „dzień po występuje w dwóch preparatach, które różnią się składem oraz czasem, w którym muszą zostać przyjęte, aby były skuteczne. Pierwszym jest EllaOne zawierająca substancję czynną w postaci octanu uliprystalu. Tę tabletkę należy przyjąć maksymalnie do 5 dni, czyli 120 godzin po stosunku seksualnym, choć im szybciej, tym lepiej. Tabletka działa tak, by zapobiec pęknięciu pęcherzyka Graafa, dzięki czemu komórka jajowa się nie uwolni. Skuteczność tego preparatu szacuje się na poziomie 98-99%. Drugim preparatem dostępnym na polskim rynku jest Escapelle — zawiera substancję czynną zwaną lewonorgestrelem. Tę tabletkę należy przyjąć do 72 godzin po stosunku. Skuteczność jej szacuje się na poziomie 97-99%. Escapelle hamuje uwolnienie komórki jajowej oraz zapobiega zagnieżdżeniu się zarodka w błonie śluzowej macicy.

Oba preparaty dostępne są wyłącznie na receptę, którą może wystawić lekarz każdej specjalności, lekarz rodzinny czy dyżurujący na oddziale nocnej lub świątecznej opieki zdrowotnej. W dzisiejszych czasach, gdy medycyna w dużym stopniu stała się dostępna w formie online, receptę na antykoncepcję awaryjną można uzyskać, nie wychodząc z domu. Dzięki takim możliwościom szybciej jesteśmy w stanie uzyskać lek i zażyć go na tyle szybko, by jego skuteczność była maksymalna.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie – https://onlinerecepta.pl/product/antykoncepcja-awaryjna/