zalety i wady drewnianych garaży
Ash B/pexels.com

Istnieje wiele dobrych sposobów na dopasowanie domu do własnego stylu, w tym zmiana materiału, z którego zbudowany jest garaż. Oczywiście, garaże z cegły lub betonu mają swoje zalety, ale wielu z nas nie może oprzeć się szykownemu i niepowtarzalnemu wyglądowi drewna. Na wybór garażu drewnianego wpływa kilka czynników, z których jednym z najważniejszych jest materiał budowlany. Surowiec, z którego wykonany jest taki budynek, decyduje o tym, jak długo wytrzyma intensywne użytkowanie i trudne warunki pogodowe. Drewno jest niezwykle popularne ze względu na swoje naturalne piękno, ale czy jest to mądra inwestycja pod względem trwałości?

Bądźmy szczerzy, garaż drewniany może być niesamowicie dobrym wyborem. Jednak, jak w każdym przypadku, zawsze są dwie strony medalu. Pomimo wszystkich zalet konstrukcji drewnianych, mają one również pewne wady. Aby rzucić nieco światła na garaże z drewna, w tym artykule omówimy zarówno zalety, jak i wady tych budynków.

Zalety garaży drewnianych

1. Wszechstronność

Jedną z najlepszych cech garaży z drewna jest to, jak można je dostosować i modernizować do indywidualnych potrzeb. Wiele garaży trzeba dopasować do już istniejącego domu, co wymaga niestandardowych rozmiarów, a garaż drewniany można łatwo przyciąć do praktycznie dowolnych specyfikacji. Dzięki nieskończonej różnorodności opcji dostosowywania, budynek garażowy może być dopasowany do Twojego domu w każdym stylu, od rustykalnego wyglądu po luksus willi. Warto jest wspomnieć, że niektóre firmy zajmujące się budową konstrukcji drewnianych oferują szyte na miarę garaże, które przyciągają wzrok i zawierają dowolną teksturę lub wzór. Projektując garaż drewniany, masz nieskończone możliwości dostosowywania. Wybierz spośród różnych rodzajów drewna, koloru lub bejcy, które pasują do Twojego domu, okien w razie potrzeby oraz elementów dekoracyjnych i akcentujących. Tak naprawdę, możesz dostosować swój garaż z drewna tak, aby był dokładnie taki, jaki chcesz.

2.Wielofunkcyjność

Gdy posiadasz garaż drewniany możesz z niego korzystać tak, jak tylko chcesz. Taki budynek może mieć wiele specjalnych funkcji – poza przechowywaniem samochodu. Tak naprawdę, możesz wykorzystać swój drewniany garaż do wszystkiego, ponieważ jest to niezwykle wielofunkcyjne pomieszczenie. Jeśli pracujesz zdalnie i potrzebujesz domowego biura, aby móc wykonywać obowiązki służbowe z dala od zgiełku panującego w domu, to garaż z drewna jest idealnym miejscem. Co więcej, możesz w nim również stworzyć dodatkową sypialnię, jeśli w domu brakuje Ci miejsca, w którym będą mogli spać goście, którzy złożyli Ci niezapowiedzianą wizytę. Doskonałym zastosowaniem takiego budynku jest przetworzenie go na prywatną siłownię lub pokój zabaw dla dzieci. Nie można zapomnieć o tym, że garaż drewniany to doskonałe miejsce do przechowywania różnorodnych przedmiotów – w szczególności tych rzadziej używanych, które tylko zajmują cenne miejsce w domu.

3. Przystępność cenowa

Ze względu na swoje naturalnego pochodzenie, drewno to jeden z najtańszych i najbardziej opłacalnych materiałów budowlanych. Jednak należy pamiętać, że cena zależy bezpośrednio od wyboru rodzaju drewna, a sam zakres cenowy może być dość szeroki. Garaże z lekkiego drewna są zazwyczaj najtańsze. Droższe typy to garaże wykonane z cedru lub sekwoi – ze względu na brak dostępności materiału na terenie Polsce. Ponadto, jakość drewna i usłojenie również może mieć wpływ na cenę. Warto jest wspomnieć, że jeśli masz bardzo ograniczony budżet, to możesz zdecydować się na garaż z drewna kompozytowego, które zapewni charakterystyczny wygląd budynku, bez wygórowanej ceny. W rzeczywistości, większość garaży drewnianych z tego rodzaju drewna kosztuje mniej niż 10,000 złotych, czyli mniej więcej połowę ceny wysokiej klasy garażu z litego drewna. Na niską cenę garaży drewniany ma również wpływ krótki czas budowy i mniejsza ingerencja siły roboczej.

Wady garaży drewnianych

1.Konserwacja

Największą wadą jest to, że garaż drewniany wymaga regularnej konserwacji – znacznie większej niż inne materiały budowlane. Nie inwestuj w taki rodzaj garażu, jeśli nie chcesz poświęcić czasu i siły na jego utrzymanie w dobrej kondycji. Pamiętaj, że decydując się na garaż z drewna będziesz musiał regularnie sprawdzać całą konstrukcję pod kątem rozwoju pleśni lub jakichkolwiek uszkodzeń, oraz co jakiś czas ponownie nakładać powłokę ochronną, aby zabezpieczyć materiał przed warunkami atmosferycznymi. Jeśli nie będziesz odpowiednio konserwować swojego garażu, może zacząć gnić, wypaczać się lub pękać. Prawda jest taka, że drewniane garaże zniechęcają wiele osób bardziej wymagającą konserwacją. Regularne malowanie lub bejcowanie pomoże zapobiec wypaczaniu się drewna, powstawaniu pleśni i pojawianiu się pęknięć, ale niestety jest to niezwykle czasochłonny i pracochłonny proces. Co więcej, właściciel takiego budynku będzie również musiał sprawdzić garaż pod kątem termitów.

2. Wydajność energetyczna

Jeśli Twój garaż drewniany nie jest odpowiednio izolowany to mogą pojawić się problemy związane z utrzymaniem komfortowej temperatury wewnątrz budynku – zwłaszcza podczas mroźnej zimy. Garaż z drewna, który jest przymocowany do Twojego domu lub przestrzeni życiowej, może powodować pewne problemy, przez które zaczniesz martwić się o efektywność energetyczną. Zazwyczaj takie materiały jak stal, beton czy też cegłą są lepszymi izolatorami niż drewno. Już od dawna problemy z izolacją nękają właścicieli garaży drewnianych. Większość takich konstrukcji jest zbudowana z minimalną izolacją i może mieć trudności z regulacją temperatury wewnątrz pomieszczenia, co staje się dużym problemem, jeśli wykorzystujesz swój garaż w inny sposób, na przykład jako miejsce pracy. Możesz temu zaradzić wybierając garaż drewniany, które zawierają odpowiednią izolację. Materiały, które powinny być użyte do ocieplenia takiego budynku to styropian lub pianka poliuretanowa, ponieważ najlepiej regulują temperaturę.

3. Trwałość

Zazwyczaj takie konstrukcje jak garaże drewniane są produkowane z wysokiej jakości drewna, takiego jak cedr, dzięki czemu są bardziej odporne na wilgoć, a co za tym idzie trwalsze. Jednak, mimo wszystko są pewne czynniki, których nie da się powstrzymać i które wpływają na trwałość drewnianej konstrukcji. Należą do nich przede wszystkim warunki atmosferyczne, takie jak nadmierne słońce, obfity deszcz, czy silny wiatr; oraz klimat, który często zmienia się od słonecznej pogody do ulewnych chmur i to w ciągu dnia. To natomiast, może powodować jeszcze większy problem z trwałością garażu drewnianego. Z racji tego, że drewno w ekstremalnych temperaturach rozszerza się i kurczy bardziej niż inne materiały, Twój garaż drewniany może wytworzyć pęknięcia i szpary, przez co stanie się bardziej podatny na wypaczanie i próchnicę – a przez to mniej trwały. Co więcej, należy pamiętać, że drewno jako materiał naturalny będzie pokazywać swój wiek, zwłaszcza gdy jest wielokrotnie wystawione na wspomniane warunki atmosferyczne (burze, wiatry, wysokie temperatury i ekstremalne zimno) w całym okresie swojego użytkowania.