Odwaga bardzo przydaje się w codziennym życiu. Często osoby, które ją posiadają, postrzegamy jako bohaterów. Nierzadko jednak gubimy szerszy ogląd sytuacji. Za wyraz odwagi postrzegamy otwarte przeciwstawienie się wrogowi czy gotowość na męczeńską śmierć. Zapominamy jednak o tym, czym jest odwaga w codziennym życiu.
Spis treści:
- Dlaczego mówienie o uczuciach wymaga odwagi?
- Realizacja celów mimo obaw
- Czym jest odwaga? Ryzykiem odrzucenia
- Dlaczego szczerość wymaga dziś ogromnej odwagi?
- Odpuszczanie toksycznych relacji
- Pogodzenie się z odrzuceniem
Dlaczego mówienie o uczuciach wymaga odwagi?
Mówienie o uczuciach – niektórzy widzą tutaj cenną umiejętność, inni zamiłowanie do melodramatyzowania. Prawda jest jednak taka, że z psychologicznego punktu widzenia opowiadanie o emocjach pełni rolę wentylu bezpieczeństwa. Świadczy też o naszej sile. Osoby, które opanowały do perfekcji mówienie o uczuciach, są asertywne, pewniejsze siebie i wiodą bardziej szczęśliwe życie. Nie mają bowiem problemu ze zwróceniem uwagi na to, że czyjaś postawa je rani, a pewne fakty zasmucają. Tłumienie emocji z kolei destrukcyjnie oddziałuje na nasze życie i samopoczucie. Mówienie o uczuciach wymaga jednak odwagi. Odsłaniamy bowiem swoje miękkie podbrzusze, ryzykujemy odrzucenie i zranienie. Nie wiemy, jak na nasze wyznanie miłości zareaguje druga osoba. Z powodu niepewności i lęku przed zranieniem, wiele osób skrywa uczucia przez całe życie.
Realizacja celów mimo obaw
Czym jest odwaga? Robieniem rzeczy, które zaspokajają moje potrzeby, mimo obaw. Np. podwyższam cennik usług, które realizuję, ponieważ muszę zarobić na życie w czasach inflacji. Mam świadomość, że nowa wycena może spotkać się z niechęcią klientów i skutkować ich odpływem. Muszę to jednak zrobić, ponieważ wzrosły koszty prowadzenia działalności gospodarczej oraz koszty związane z utrzymaniem.
Czym jest odwaga? Ryzykiem odrzucenia
Odwagi wymaga także robienie rzeczy, które mogą spotkać się z odrzuceniem, ale pozostają z nami spójne. Np. widziałam partnera przyjaciółki z inną kobietą w dość dwuznacznej sytuacji. Chcę ją o tym poinformować, aby zwróciła większą uwagę na swój związek. Może da się go jeszcze jakoś uratować? Może przyjaciółka dzięki mojej uwadze zyska możliwość ułożenia swojego życia na nowo? Ujawnianie takich informacji wymaga odwagi, ponieważ zazwyczaj obrywa się posłańcowi, który przynosi złe wiadomości. Ludzie po prostu nie potrafią się z nimi pogodzić.
Dlaczego szczerość wymaga dziś ogromnej odwagi?
Szczerość także wymaga odwagi. Dziś jesteśmy bardzo podzieleni w wielu kwestiach. Także przyznanie się do tego, iż jest się osobą w pełni zaszczepioną, może skutkować negatywną reakcją otoczenia. Noszenie maseczki mimo braku obowiązku zakrywania ust i nosa także bywa źle postrzegane w niektórych kręgach społecznych. Nic dziwnego, że często ukrywamy swoje prawdziwe stanowisko w jakiejś kwestii, w tym prowadzonej polityki socjalnej. Jedni ją popierają, drudzy nie, gdy spotkają się osoby o sprzecznych poglądach, kłótnia gotowa.
Odpuszczanie toksycznych relacji
Odwaga to także odpuszczanie toksycznych relacji. Jeśli widzisz, że koleżanka jest jak wampir energetyczny, po spotkaniach z nią czujesz się fatalnie, bo przez kilka godzin słuchasz agitacji politycznej lub jej narzekań, odpuść sobie tę znajomość. Gdy nasze grono koleżanek się wykrusza, często spada nasza samoocena. Uważamy, że to z nami jest coś nie tak, skoro nie umiemy dogadać się z ludźmi. Prawda jest jednak taka, że z wiekiem dojrzewamy. Dostrzegamy rzeczy, które nam przeszkadzają i przestajemy godzić się na ich tolerowanie.
Pogodzenie się z odrzuceniem
Z odwagą wiąże się także przeświadczenie, że jeśli stawiając na asertywność i bycie sobą, stracę część znajomych, to znajdę innych, z którymi się dogadam. Często zapominamy o tym, że istnieją ludzie podobni do nas, z którymi stworzymy lepsze relacje i na siłę trzymamy się znajomości, które nie wnoszą do naszego życia nic dobrego. Osoba odważna nie boi się odmowy czy sprzeciwu, zakłada, że druga osoba może ją zrozumieć lub odrzucić. Godzi się z obydwoma scenariuszami.