Wiele osób decyduje się na pracę z domu i nie zawsze jest to podyktowane koniecznością. Praca z domu ma wiele zalet, choć oczywiście ostatnio koszty prowadzenia działalności znacząco wzrosły ze względu na rosnące ceny prądu i gazu. Jednak dziś rachunkiem ekonomicznym związanym z opłatami zajmować się nie będziemy. Jeśli decydujesz się na pracę z domu, to zapewne masz do dobrze skalkulowane, a my podpowiemy Ci jak urządzić gabinet w nowoczesnym stylu, ale zgodnie z zasadami ergonomii.
Zacznijmy od kolorów na ścianach i podłogach, bo one mają znaczenie
Urządzanie gabinetu rozpoczniemy od wyboru kolorów na ściany i podłogi. Wbrew pozorom ma to bardzo duże znaczenie dla komfortu, ale i ergonomii. Ciemne kolory mogą optycznie pomniejszać pomieszczenie. W dodatku często źle wpływają na nasze samopoczucie, a w szczególności poziom energii. Na pewno nie warto urządzać gabinetu w kolorze granatowym czy też szmaragdowym, bo one powodują wyciszenie, a nawet senność. Czerwień z kolei jest zbyt agresywna, z kolei pomarańczowy znacząco pobudza apetyt. Jakie zatem kolory wybrać, by móc skupić się na swoich obowiązkach, a jednocześnie czuć się we wnętrzu dobrze. Na pewno dobrze sprawdzą się kolory ziemi, a zatem wszelkie odcienie brązów, ale i szarości. Bardziej optymistyczny efekt zyskacie decydując się na kolor morskiej bryzy, ale warto połączyć ją z szarościami. Gabinet może być też urządzony w kolorystyce black and white, wprawdzie czarny kolor zwęża lub zmniejsza optycznie pomieszczenie, ale tworzy z bielą klasyczny kontrast i ponadczasowe aranżacje. Podłoga w panelach winylowych albo korkowych to najlepsze rozwiązanie do gabinetu. Takie powierzchnie wyciszają wnętrze. Dzięki temu hałasy nie wychodzą poza pomieszczenie, a przynajmniej są mniej słyszalne. Panele korkowe mogą trafić też na ściany. Będą pełniły funkcję dźwiękoszczelną tak jak na podłogach. Dzięki temu stworzysz też sobie odpowiednie warunki do rozmów online ze współpracownikami, klientami i kontrahentami, zatem zewszechmiar zwiększysz ergonomię gabinetu.
Tętniące serce strefy pracy, czyli nowoczesne biurka do gabinetu – jaki model wybrać?
Skoro już wiemy, jak można wykończyć wnętrze, to warto przejść do elementów wyposażenia. Tutaj obędzie się bez zaskoczeń, w końcu sercem strefy pracy są biurka. Nie muszą być proste i klasyczne. Można zdecydować się na nowoczesne biurka do gabinetu. Białe modele z dodatkowymi półkami, asymetryczną formą szafek albo narożne biurka, które pozwalają na rozłożenie niezbędnego sprzętu biurowego. Jeśli tego ostatniego masz sporo, to takie biurko będzie dla Ciebie najlepszym wyborem. Rozłożysz na nim drukarkę z faksem, ale i skaner. Pod ręką będziesz mieć laptopa, ale i miejsce do ręcznego wypisywania dokumentów. Nowoczesne biurka do gabinetu mogą łączyć elementy klasycznych konstrukcji z nowoczesnymi rozwiązaniami spełniającymi potrzeby najbardziej wymagających. Dla architektów są oczywiście polecane biurka z ruchomym blatem. Do każdego biurka dobierzesz odpowiedni fotel biurowy z regulowanym zagłówkiem, a nawet podłokietnikami czy stopniem pochylenia oparcia. Dzięki wygodnemu fotelowi można pracować nawet w nadgodziny bez obaw o bóle pleców.
Regały i półki wiszące czy regały stojące i kontenerki – na co warto się zdecydować do przechowywania dokumentów?
W strefie pracy za biurkiem lub obok niego nie może zabraknąć regałów ale i półek. Można też postawić na dodatkowe kontenerki, zwłaszcza gdy biurka mają prostą formę i wyposażone są jedynie w blat. Taki element sprawdzi się do przechowywania dokumentów, zwłaszcza gdy zdecydujesz się na model zamykany na kluczyk. Mebel na kółkach jednak nie zawsze się sprawdza. Aby wszystko mieć pod ręką, a jednocześnie zachować ergonomię przestrzeni, można wybrać regały i półki wiszące. Stojące nie muszą być najgorszym wyborem, wystarczy zdecydować się na te posadowione na nóżkach, pod którymi łatwo się sprząta i pod które wjeżdża odkurzacz automatyczny.
Funkcjonalne i estetyczne dodatki do gabinetu, czyli co warto mieć!
Skoro już wszystkie najważniejsze elementy gabinetu wybrane, to czas zająć się funkcjonalnymi i estetycznymi dodatkami. Na pewno odpowiednie musi być oświetlenie. Powinno sprzyjać skupieniu, a jednocześnie nie może być zbyt ostre. Tu z pomocą przyjdą odpowiednie lampy i oprawy oświetleniowe. Można wybrać plafony czy też lampy wiszące. W gabinecie przyda się z dodatków odświeżacz powietrza z nawilżaczem i jonizatorem. Jeśli Twój budżet nie jest ograniczony, zastanów się nad klimatyzacją.