E-recepta online to rozwiązanie, z którego korzysta się obecnie powszechnie. Wyparła materiały papierowe, na których lekarz, często nieczytelnie, wypisywał zalecane medykamenty i sposób ich podawania. Z e-receptą powiązane jest Internetowe Konto Pacjenta, gdzie można sprawdzić wszystkie potrzebne informacje. E-recepta to niezwykła wygoda. Dodatkowe uzyskanie takiej recepty możliwe jest bez konieczności wychodzenia z domu. E-recepty lekarz wystawia także podczas teleporady lub wizyty online. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, na czym dokładnie polega wystawianie recept na dany lek w sposób elektroniczny, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. W tekście znajdziesz wiele cennych porad i praktycznych wskazówek dotyczących tego, jak łatwe i wygodne jest uzyskanie recepty online.
- Recepta online – co to dokładnie jest?
- Jak działają recepty online?
- Kiedy można otrzymać e-receptę?
- Czy receptę online można zrealizować w każdej aptece?
Recepta online – co to dokładnie jest?
Zastanawiasz się, co to dokładnie jest e-recepta? Warto wiedzieć, że recepta online to główna obowiązująca forma recept, która obowiązuje w gabinecie lekarskim. Elektroniczna recepta zastąpiła wersję papierową, która może zostać wydana jedynie w kilku wyjątkowych przypadkach. Zamiast kartki z notatkami lekarza pacjent otrzymuje jedynie 4-cyfrowy kod e-recepty. Przepisane leki odbiera się w aptece, podając kod oraz numer PESEL. Dawkowanie i zalecenia lekarskie można sprawdzić na Internetowym Koncie Pacjenta. Dzięki temu są stale dostępne. W ten sposób lekarz może też prześledzić historię leczenia i sprawdzić, jakie leki były wydawane wcześniej. Na tej podstawie może podjąć decyzję o ich kontynuacji. Jeśli korzystamy z wizyty lekarskiej online, znacznie przyśpiesza to cały proces.
Jak działają recepty online?
Jeśli chodzi o to, jak działają e-recepty, wystawiane są one na wizytach stacjonarnych lub wystawia je lekarz online. Korzystając z dedykowanych platform, można umówić wizytę bez konieczności wychodzenia z domu. Konsultacja lekarska online oszczędza czas i w wielu sytuacjach jest bardziej wygodna. Termin ważności recepty wystawionej elektronicznie nie różni się od tej tradycyjnej. Zazwyczaj wynosi on 7, 30, 120 lub nawet 356 dni. Jest to zależne od decyzji lekarza i rodzaju leku. Trzeba tylko pamiętać, że taką receptę lekarz może wystawić tylko bezpośrednio dla osoby zainteresowanej, która bierze udział w wizycie. To rozwiązanie na które decyduje się bardzo wiele osób. Jest przydatne zwłaszcza, gdy chcesz:
- uzyskać receptę na leki na nowe schorzenie,
- uzyskać przedłużenie recepty na leki brane przez dłuższy czas,
- dostać receptę na środki antykoncepcyjne,
- dostać receptę na antykoncepcję awaryjną.
Kiedy można otrzymać e-receptę?
E-recepta to tak naprawdę nowy standard. Dla wygody zarówno lekarzy, farmaceutów, jak i przede wszystkim pacjentów, elektroniczne recepty wymagane są przez przepisy prawa. Ma to także dodatkowy plus, mianowicie wszelkie zalecenia lekarskie, informacje odnoszące się do sposobu dawkowania, jak również historia przyjmowanych leków, zapisane są w IKP, czyli Internetowym Koncie pacjenta. Podsumowując, e-receptę otrzymuje się zarówno podczas wizyty stacjonarnej, jak i konsultacji online.
Czy receptę online można zrealizować w każdej aptece?
Elektroniczne recepty można realizować w dowolnej aptece. Nie ma żadnych przeciwskazań ani powodów, żeby farmaceuta odmówił zrealizowania takiej recepty. Potrzebne leki lub na przykład tabletki antykoncepcyjne można kupić tam, gdzie zakupy są najbardziej komfortowe.