Zaćma to bardzo popularna dolegliwość, która może pojawić się naturalnie wraz z wiekiem. Jakie są jej objawy? Jak wygląda leczenie zaćmy? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.
Czym jest zaćma?
Zaćma to na tyle popularna choroba, że z pewnością każdy o niej słyszał. Śmiało można jednak stwierdzić, że nie każdy jednak wie co to jest zaćma. Otóż, jest to dolegliwość polegająca na zmętnieniu naturalnej soczewki oka. W efekcie światło ma problem z dotarciem do oka, a osobie chorej na zaćmę wydaje się, że widzi przez mgłę. Jak wspomniano we wstępie choroba ta wraz z wiekiem może pojawiać się w sposób naturalny. Warto również podkreślić, że z reguły rozwija się latami, a objawy na początku są niezauważalne, by z czasem znacznie się nasilać.
Objawy zaćmy
Jak wspomniano w poprzednim akapicie zaćma rozwija się długimi latami, a jej najbardziej zauważalnym objawem jest widzenie jak przez mgłę. Widziane obrazy z czasem stają się coraz bardziej rozmyte oraz wyblakłe. Wraz z nasileniem objawów pojawiają się również problemy z widzeniem w nocy, czy prowadzeniem auta po zmierzchu. Inne objawy tej dolegliwości to m.in.:
– zwiększona wrażliwość na światło i olśnienie,
– widzenie „aureoli” wokół świateł,
– podwójne widzenie,
– blaknięcie lub żółknięcie kolorów,
– problemy z dobraniem właściwych okularów, czy soczewek kontaktowych.
Zauważenie któregokolwiek z wymienionych objawów powinno zaniepokoić, ponieważ w momencie, gdy są widoczne ich rozwój przebiega bardzo szybko. W takiej sytuacji należy skontaktować się z lekarzem oraz wdrożyć odpowiednie leczenie.
Leczenie zaćmy
Należy mieć świadomość, że skuteczne leczenie zaćmy jest możliwe jedynie w formie przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego, który polega na usunięciu zmętniałej naturalnej soczewki oka oraz zastąpieniu jej sztuczną soczewką wewnątrzgałkową. Zabieg ten przeprowadzany jest metodą tzw. fakoemulsyfikacji, która jest najbezpieczniejsza i najmniej inwazyjna dla oka. Jest on bezbolesny oraz szybki, ponieważ trwa około 20-30 minut. Jak przebiega? Lekarz przeprowadza niewielkie nacięcie w rąbku rogówki, które umożliwia mu wyjęcie naturalnej soczewki, która zostaje wcześniej rozbita za pomocą fal ultradźwiękowych. W następnym kroku na jej miejscu umieszczona zostaje sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa, która mu mieć odpowiednio dobrane parametry.
Warto wspomnieć również o tym, że zabieg chirurgiczny oraz wszczepienie właściwie dobranej soczewki wewnątrzgałkowej pozwala nie tylko odzyskać dawną jakość widzenia, ale również pozwala w niektórych przypadkach zrezygnować z okularów. Należy jednak mieć świadomość, że nawet gdy sztuczna soczewka zostanie idealnie dobrana okulary mogą być konieczne do wykonywania czynności takich jak czytanie, czy korzystanie z komputera. Z okularów nie można również zrezygnować w przypadku astygmatyzmu.
Podsumowując należy stwierdzić, że wiedza w zakresie co to jest zaćma pozwala podjąć odpowiednie kroki w przypadku pojawienia się jej objawów. Są one bardzo uciążliwe, a decyzja o skorzystaniu z leczenia chirurgicznego pozwala odzyskać dawną ostrość wzroku.