Dla wielu kobiet antykoncepcja hormonalna stanowi podstawowy sposób ochrony przed ciążą. Nie oznacza to jednak, że łatwo jest się zdecydować na taki krok. Kobiety cały czas otrzymują sprzeczne informacje dotyczące bezpieczeństwa tej metody i właśnie dlatego obawiają się, że negatywne aspekty przewyższają płynące z tego korzyści. Czego panie boją się najbardziej? Często słyszymy na przykład, że wybór antykoncepcji hormonalnej może mieć tragiczne skutki dla zdrowia – ryzykujemy pojawienie się zakrzepicy lub nawet rozwój nowotworu. Zanim jednak zupełnie z tego zrezygnujemy – warto sprawdzić, czy na pewno to ryzyko jest w naszym przypadku realne i czy musimy koniecznie szukać innego sposobu zabezpieczania się przed ciążą.
Do tego dochodzą także inne skutki uboczne, które nie są aż tak groźne – ale w dalszym ciągu są nieprzyjemne i powodują, że coraz bardziej się wahamy. Jest to chociażby potencjalny wzrost wagi i spadek libido. Jeżeli kobieta cieszy się udanym życiem seksualnym to nie chce tego stracić tylko dlatego, że chce uniknąć ciąży. Obawy dotyczą także pojawienia się trądziku na skórze i stanów depresyjnych.
Ryzyko jest realne
Żaden ginekolog nie będzie na pewno ukrywał przed nami faktu, iż to ryzyko faktycznie występuje. Zostało to już potwierdzone wielokrotnie, a kobiety po konsultacji ze swoimi przyjaciółkami są w stanie potwierdzić, że wspomniane wcześniej problemy naprawdę występują. Dlaczego nie powinnyśmy jednak od razu rezygnować? Ponieważ w momencie, gdy u nas również pojawi się spadek libido lub wzrost wagi to możemy wtedy po prostu poprosić, aby tabletka antykoncepcyjna została nam zmieniona.
Efekty uboczne nie oznaczają wcale, że antykoncepcja hormonalna nie jest dla nas – najczęściej źle reagujemy na konkretny produkt, który nie został nam przecież przypisany na zawsze. Ginekolodzy zachęcają nas do tego, aby przychodzić do nich w momencie, gdy pojawią się jakiekolwiek komplikacje. Sprawdzają oni wtedy, z czego dokładnie korzystamy i mogą na przykład zamienić dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne na jednoskładnikowe. Mogą również zaproponować nam wkładki domaciczne zamiast tabletek. Opcji jest wiele, a korzyści z posiadania odpowiedniego środka zabezpieczającego nas przed ciążą przewyższają ryzyko wiążące się z dobraniem złego produktu. Tabletka antykoncepcyjna naprawdę dobrze działa.
Jak się zachować, jeżeli coś jest nie w porządku?
Przede wszystkim nie możemy wstydzić się tego, że czujemy się źle. Jeżeli nasza waga wzrasta bez powodu, boli nas głowa, ciągle jesteśmy rozdrażnione lub mamy po prostu złe samopoczucie – mamy prawo sprawdzić, czy wszystko jest na pewno w porządku. Zapiszmy się na badania, zadzwońmy do ginekologa i upewnijmy się, że otrzymujemy taką opiekę, na jaką zasługujemy.
Sprawdź bazę leków Receptomat: https://receptomat.pl/mapa-lekow