Chłodne dni, wiatr oraz centralne ogrzewanie nie służą naszym wargom. Spierzchnięte usta stanowią dziś problem wielu z nas. Towarzyszy im spory dyskomfort. W naszym artykule podpowiadamy, jak sobie z nim poradzić i zdradzamy sposoby na spierzchnięte usta.
Spis treści:
- Sucha skóra ust – skąd bierze się ten problem?
- Poznaj najczęstsze przyczyny spierzchniętych ust
- Pożegnaj spierzchnięte usta. Jak powinna wyglądać pielęgnacja warg?
- Co daje nam peeling ust?
- Sposoby na spierzchnięte usta. Dieta
Sucha skóra ust – skąd bierze się ten problem?
Czy wiesz, dlaczego usta są tak bardzo narażone na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych? To zasługa budowy naszych warg, te są bardzo cienkie i nie posiadają gruczołów łojowych, które by je natłuszczały w naturalny sposób. W rezultacie musimy pamiętać o ich regularnej pielęgnacji. To właśnie w tej części naszego ciała wszelkie zaniedbania stają się najbardziej widoczne. Spierzchnięte usta są nie tylko zaczerwienione, suche i spękane, co nie prezentuje się zbyt estetycznie, ale też okropnie pieką i bolą.
Poznaj najczęstsze przyczyny spierzchniętych ust
Co powoduję pierzchnięcie ust? To pytanie zadaje sobie wiele z nas. Tak naprawdę można wyróżnić kilka czynników pogarszających kondycję naszych warg. Jednym z nich jest odwodnienie organizmu. Choć nieustannie mówi się o tym, że należy pić co najmniej 1,5 litra wody dziennie, to wiele z nas o tym zapomina. W rezultacie cierpią na tym nasze usta. Negatywnie na kondycję warg wpływa także ich oblizywanie, zwłaszcza w chłodne, wietrzne dni. Często wydaje nam się, że gdy oblizujemy usta, to przynosimy im ulgę. Jest to jednak bardzo złudne wrażenie. Ślina, która odparowuje z powierzchni warg, jeszcze bardziej wyciąga z nich wodę, przez co te stają się jeszcze bardziej suche. Także przygryzanie warg, gdy nieświadomie wyrażamy w ten sposób emocje, pogarsza ich stan.
Pożegnaj spierzchnięte usta. Jak powinna wyglądać pielęgnacja warg?
Spierzchnięte usta to także zasługa promieni UV. Choć często o tym zapominamy, słońce wykazuje właściwości wysuszające skórę, w tym cienki naskórek warg. Jesienią i zimą promienie słoneczne padają pod innym kątem niż latem, ale wciąż mogą pogarszać kondycję naszych ust. Aby temu zapobiec, należy stosować balsam ochronny do ust z filtrem UV. Dobrze, aby posiadał on naturalny skład. W końcu balsam ochronny mimowolnie zjadamy w ciągu dnia. Ważne zatem, aby nie zawierał składników potencjalnie szkodliwych dla organizmu. Poza tym naturalne oleje roślinne zawierają mnóstwo substancji odżywczych, witamin oraz emolientów, które przywracają doskonałą kondycję naszym wargom. Po balsamy ochronne należy sięgać stosunkowo często, zwłaszcza w chłodne, wietrzne dni oraz wówczas, gdy dużo czasu spędzamy w pomieszczeniach, w których działa centralne ogrzewanie.
Co daje nam peeling ust?
Regularny peeling ust jest niemniej ważny niż jego systematyczne nawilżanie połączone z natłuszczaniem. Warto sprawić sobie gotowy scrub o naturalnym składzie. Ten możemy też przygotować samodzielnie, łącząc oliwę z oliwek z cukrem. Usuwanie martwego naskórka z powierzchni warg pozwala głębiej wniknąć składnikom odżywczym pochodzącym z balsamów ochronnych. Ponadto peeling ust pobudza w nich krążenie krwi.
Sposoby na spierzchnięte usta. Dieta
Spierzchnięte usta utrudniają ci życie? Musisz zwrócić także uwagę na swoją dotychczasową dietę. Bardzo często zapominamy, że sól oraz ostre przyprawy mogą pogarszać kondycję warg. Natomiast dieta bogata w owoce i warzywa wpływa korzystnie na stan naszych ust. Podobnie jak picie dużych ilości czystej wody, ta bowiem nawilża skórę od środka.