spanie w skarpetkach
Pixabay

Choć za dnia bardzo często możemy cieszyć się słońcem i stosunkowo wysokimi temperaturami jak na koniec września, to wieczory często częstują nas chłodnym powietrzem. Nasze mieszkania się wyziębiają, a centralne ogrzewanie jeszcze nie wszędzie działa. Nic dziwnego, że z chłodem próbujemy radzić sobie na różne dostępne sposoby. Jednym z nich jest spanie w skarpetkach. Czy warto je praktykować?

Spis treści:

  1. Zmarznięte stopy zwiększają ryzyko przeziębienia
  2. Spanie w skarpetkach ułatwia zasypianie
  3. Poznaj zalety spania w skarpetach
  4. Sprawdzony sposób na suche stopy. Noszenie skarpet bawełnianych
  5. Jak wybrać skarpety do spania?

Zmarznięte stopy zwiększają ryzyko przeziębienia

Pod wpływem zimna często dopływa mniej krwi do naszych stóp i dłoni. W rezultacie te części ciała w sposób szczególny są narażone na wychłodzenie. Najczęściej marzniemy właśnie od stóp. Gdy za bardzo je wychłodzimy, chodząc w zbyt cienkich butach lub boso, mimo niesprzyjających warunków, możemy się przeziębić, a także doprowadzić do problemów z pęcherzem moczowym. Jeśli pragniesz uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości, musisz zadbać o to, aby twoje stopy tak łatwo nie marzły.

Spanie w skarpetkach ułatwia zasypianie

Spanie w skarpetkach, choć niektórym może wydawać się kuriozalnym pomysłem, ma swoje uzasadnienie. W nocy wiele z nas budzi się z powodu zimna. Wystarczy, że kawałek stopy wyjdzie spod kołdry. Po chwili pod wpływem chłodu budzimy się. Ponadto zbyt niska temperatura w sypialni utrudnia zasypianie. Gdy jest nam ciepło, założymy wygodne i grzejące skarpety, ogarnia nas przyjemna błogość. Zaczynamy powoli odpływać w objęcia Morfeusza, będąc w pełni zrelaksowanymi.  Musimy jednak podkreślić, że każda temperatura spoza optimum prowadzi do zaburzeń snu. Gdy w sypialni jest za gorąco, także będziemy mieli problemy z zasypianiem i wybudzaniem w środku nocy. Warto zatem zadbać o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu przeznaczonym do nocnego wypoczynku.

Poznaj zalety spania w skarpetach

Czy wiesz, że dobrze dobrane skarpety wspomagają termoregulację? W rezultacie twoje stopy się w nich nie przegrzewają, ani nie wychładzają.  Jeśli cierpisz na zaburzenia snu, nie umiesz zmrużyć oczu lub budzisz się w środku nocy, warto pomyśleć o ich zakładaniu na noc.  Dzięki temu prostemu rozwiązaniu rano wstaniesz wypoczęta i pełna energii do działania. Pamiętajmy o tym, że zaburzenia snu nie tylko powodują rozdrażnienie i dekoncentrację, ale w dłuższej perspektywie prowadzą też do spadku odporności. Warto zadbać o sprawny układ immunologiczny, ponieważ w okresie jesienno-zimowym musi się on zmierzyć z wieloma potencjalnymi patogenami – wirusem grypy, przeziębienia i COVID-19.

Sprawdzony sposób na suche stopy. Noszenie skarpet bawełnianych

Czy wiesz, że chłodne powietrze prowadzi do wysuszenia skóry? Dotyczy to także stóp, którym często poświęcamy zdecydowanie zbyt mało uwagi. Tymczasem sucha skóra stóp prowadzi do bolesnych pęknięć, które z kolei utrudniają prawidłowe poruszanie się. W rezultacie jesteśmy narażeni na powstanie groźnych zwyrodnień. Można tego uniknąć, decydując się na spanie w skarpetkach w sezonie jesienno-zimowym.

Jak wybrać skarpety do spania?

Uważaj jednak na ciasne skarpety. Te zaburzają przepływ krwi, przez co twoim stopom grozi niedotlenienie. Poza tym ciasne skarpetki powodują dyskomfort, który utrudnia zasypianie. Unikać należy także tych wykonanych z syntetycznych włókien. Jeśli decydujesz się na spanie w skarpetkach, koniecznie postaw na te wykonane z bawełny lub bambusa. Te naturalne materiały zapewniają bowiem termoregulację i chronią stopy przed przegrzaniem. Warto o tym pamiętać, ponieważ wydzielany pot tworzy wilgotne środowisko sprzyjające namnażaniu drożdżaków odpowiedzialnych za grzybicę stóp.