Choć trudno w to uwierzyć, do niedawna kobiety były pozbawione możliwości kontrolowania własnej płodności i zarządzania nią wedle potrzeb. W rezultacie rodziły kolejne dzieci, wyniszczając swój organizm i rezygnując z pracy zawodowej. Na szczęście antykoncepcja hormonalna zmieniła nasze życie na lepsze. Dziś do wyboru mamy wiele ciekawych i skutecznych metod zapobiegania ciąży. Możemy decydować o tym, czy chcemy zajść w ciążę i kiedy zamierzamy urodzić dziecko. W naszym artykule podpowiadamy, jak wybrać właściwą metodę zapobiegania ciąży.
Spis treści:
- Antykoncepcja hormonalna – najskuteczniejsza metoda zapobiegania ciąży
- Jakie są zalety antykoncepcji hormonalnej?
- Rodzaje antykoncepcji hormonalnej
- Jakie badania wykonać przed przepisaniem antykoncepcji hormonalnej?
- Teleporada medyczna pomocna przy wyborze metody zapobiegania ciąży
- Wywiad lekarski przed przepisaniem tabletek antykoncepcyjnych
- Kiedy udać się do ginekologa, a kiedy poprosić o e-receptę na pigułki antykoncepcyjne?
- Dla kogo tabletki antykoncepcyjne?
- U kogo najlepiej sprawdzą się plastry antykoncepcyjne?
- Jakie zalety i wady ma spirala antykoncepcyjna?
- Wybór antykoncepcji – powierz go fachowcom!
Antykoncepcja hormonalna – najskuteczniejsza metoda zapobiegania ciąży
Bezpieczny seks wydaje nam się czymś oczywistym, każda z nas pragnie cieszyć się zdrowiem i możliwością decydowania o swoim życiu. Jeśli spojrzymy na wskaźnik Pearla, to antykoncepcja hormonalna jawi się jako najskuteczniejsza. W tym miejscu warto jednak podkreślić, iż decydując się na przygodny seks lub mając wątpliwości co do wierności partnera, należy równolegle stosować prezerwatywy. Kondomy jako jedyne nie tylko zapobiegają ciąży, ale też chronią przed chorobami przenoszonymi droga płciową, w tym kiłą, chlamydiozą, rzeżączką czy wirusem HIV.
Jakie są zalety antykoncepcji hormonalnej?
Antykoncepcja hormonalna ma wiele zalet. Nie tylko pozwala skutecznie kontrolować własną płodność, ale też łagodzi trądzik, ogranicza przetłuszczanie włosów, zmniejsza dolegliwości bólowe towarzyszące menstruacji i pozwala uniknąć obfitych krwawień miesiączkowych. Warto jednak podkreślić, iż nie jest metodą wolną od wad. Nie każdy może i chce ją stosować. Nawet wśród kobiet zainteresowanych antykoncepcją hormonalną, u których nie występują żadne przeciwwskazania, nie wszystkie metody zdadzą egzamin.
Rodzaje antykoncepcji hormonalnej
Choć antykoncepcja hormonalna zazwyczaj kojarzy nam się z pigułkami, to do dyspozycji mamy jeszcze:
- plastry antykoncepcyjne;
- implanty antykoncepcyjne;
- zastrzyki antykoncepcyjne;
- wkładki domaciczne;
- krążki dopochwowe.
Jakie badania wykonać przed przepisaniem antykoncepcji hormonalnej?
Każda z wyżej wspomnianych metod zapobiegania ciąży ma swoje zalety i wady. U jednej kobiety lepiej sprawdzą się pigułki antykoncepcyjne, a u drugiej plastry. Aby dobrać właściwą metodę zapobiegania ciąży, warto skonsultować się z ginekologiem. W tym miejscu warto podkreślić, iż lekarz musi przeprowadzić szczegółowy wywiad dla naszego dobra. Nie odbierajmy tego jako nadmiernego wścibstwa czy próby umoralniania. Odpowiadajmy szczerze na poszczególne pytania, ponieważ stawką jest nasze zdrowie. Po zebraniu szczegółowych informacji lekarz przeprowadzi cytologię i zleci nam szereg badań, w tym klasyczną morfologię, funkcje wątroby oraz układ krzepnięcia. Przed przepisaniem antykoncepcji hormonalnej warto wykonać także USG piersi, aby upewnić się, że w naszych sutkach nie rozwijają się żadne niepokojące zmiany. Niestety, antykoncepcja hormonalna, zwłaszcza pigułki dwuskładnikowe, może przyczyniać się do powstawania torbieli w piersiach. Pamiętajmy o tym, że nie każdy ginekolog zna się na USG piersi. Czasem to badanie lepiej wykonać u doświadczonego onkologa czy radiologa, który nie weźmie za zmiany nowotworowe mastopatycznej budowy sutków.
Teleporada medyczna pomocna przy wyborze metody zapobiegania ciąży
Wizyta u ginekologa bywa stresująca, zwłaszcza gdy jest to nasz pierwszy raz. W związku z tym warto skorzystać z możliwości, jakie daje telemedycyna. Oczywiście, wizyty u lekarza nie unikniesz, nikt nie wykona cytologii podczas teleporady, ale możesz znaleźć kompetentnego ginekologa, który będzie zasługiwał na twoje zaufanie. Zdrowie intymne warto powierzyć komuś, kto nie tylko cieszy się dobrą opinią wśród pacjentów, jest doskonałym fachowcem w swojej dziedzinie, ale też posiada wysoką kulturę osobistą. Wiele młodych kobiet zraża się do regularnych wizyt u ginekologa, ponieważ trafia na lekarza, który nie rozwinął w sobie empatii i odpowiedniego wyczucia. Jego wypowiedzi mogą momentami wydawać się zbyt obcesowe. Telemedycyna pozwala zweryfikować ginekologa przed pierwszą wizytą. Dziś bez trudu zapiszesz się na poradę medyczną online do wybranego specjalisty. Wystarczy, że wypełnisz formularz kontaktowy na stronie internetowej i podasz swoje podstawowe dane, w tym numer telefonu, po czym wybierzesz godzinę telekonsultacji.
Wywiad lekarski przed przepisaniem tabletek antykoncepcyjnych
Teleporada medyczna pozwala przeprowadzić wywiad pomocny przy wyborze antykoncepcji hormonalnej. Przy okazji masz okazję przekonać się, czy dany ginekolog jest nowoczesny i gotowy przepisać receptę na pigułki antykoncepcyjne. Ginekolog może odmówić ci tego typu usługi, powołując się na klauzulę sumienia. Przez telefon lekarz zada ci m.in. pytania dotyczące chorób nowotworowych w rodzinie (rak piersi, szyjki macicy, jajnika, jajowodu), przypadków występowania choroby zakrzepowo-żylnej, napadów migreny, stanu cery itp. Nie pomijaj żadnych szczegółów podczas udzielania odpowiedzi. To, co dla ciebie wydaje się nieistotnym detalem, może okazać się kluczowe przy doborze metody antykoncepcji hormonalnej. Np. częste migreny stanowią przeciwwskazanie do stosowania tabletek antykoncepcyjnych dwuskładnikowych. Problemy z wątrobą wykluczają pigułki antykoncepcyjne, ale zezwalają na stosowanie plastrów antykoncepcyjnych. Nieródki, które mają niski próg wrażliwości bólu, raczej nie będą zadowolone ze spirali antykoncepcyjnej, gdyż jej założenie może spowodować u nich duży dyskomfort.
Kiedy udać się do ginekologa, a kiedy poprosić o e-receptę na pigułki antykoncepcyjne?
Porada medyczna online pozwala lekarzowi zebrać wiele cennych informacji nt. twojego stanu zdrowia. W oparciu o tę wiedzę ginekolog może wskazać najlepsze dla ciebie metody antykoncepcji hormonalnej. Jednak zanim zdecydujesz się na jedną z nich, należy zapisać się na tradycyjną wizytę, wykonać cytologię, USG piersi oraz badania krwi pod kątem funkcji wątroby, krzepnięcia i ogólnej morfologii. W kolejnych miesiącach wystarczy już porada medyczna online, podczas której ginekolog wystawi ci e-receptę na tabletki antykoncepcyjne.
Dla kogo tabletki antykoncepcyjne?
Choć antykoncepcja hormonalna ma niejedno oblicze, to Polki najczęściej decydują się na tabletki antykoncepcyjne. Te charakteryzują się wysoką skutecznością w zapobieganiu ciąży. Do wyboru mamy pigułki antykoncepcyjne jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Pierwsze zawierają wyłącznie gestagen, czyli syntetyczny odpowiednik progesteronu. Ma on za zadanie zahamować owulację oraz zagęścić śluz szyjkowy, aby plemniki nie mogły przedostać się do komórki jajowej. Istotne zmiany obserwuje się również w endometrium, to nie jest gotowe na przyjęcie zarodka. Tabletki antykoncepcyjne dwuskładnikowe zawierają gestagen oraz syntetyczny estrogen. Tego typu pigułki hamują owulację i zagęszczają śluz szyjkowy. Tabletki antykoncepcyjne sprawdzą się u kobiet, które prowadzą regularny tryb życia i będą pamiętać o ich zażywaniu o stałej porze. Choć dopuszczalne opóźnienie wynosi 12 godzin, to nowoczesne pigułki antykoncepcyjne najlepiej zażyć w ciągu 3-4 godzin odstępstwa od stałej pory. Ponadto ta metoda antykoncepcji hormonalnej stanowi spore obciążenie dla wątroby, dlatego osoby, u których ten narząd nie funkcjonuje prawidłowo, powinny raczej dać szansę plastrom antykoncepcyjnym.
U kogo najlepiej sprawdzą się plastry antykoncepcyjne?
Plastry antykoncepcyjne stanowią doskonałe rozwiązanie dla zapominalskich. Naklejamy je na 7 dni na ramię, podbrzusze lub w dolnym odcinku pleców. Przez ten czas plaster antykoncepcyjny uwalnia zawarte w nim żeńskie hormony płciowe – gestagen i estrogen. Te hamują owulację, czyli uwalnianie dojrzałej komórki jajowej, przez co nie dopuszczają do zapłodnienia. O plastrze antykoncepcyjnym nie trzeba tak często pamiętać jak o tabletce. Ten nie obciąża również wątroby, przy czym może nie zdać egzaminu u alergiczek oraz właścicielek wrażliwej skóry. Plaster antykoncepcyjny oprócz substancji czynnych zawiera też dodatkowe składniki odpowiedzialne za jego przyczepność do skóry.
Jakie zalety i wady ma spirala antykoncepcyjna?
Wkładka hormonalna, znana też jako spirala antykoncepcyjna, stanowi sporą oszczędność pieniędzy. Zakłada się ją raz, po czym można zapomnieć o metodach zapobiegania ciąży na 2-3 lata. To doskonałe rozwiązanie dla zabieganych i zapracowanych kobiet, którym zdarza się zapomnieć o pigułce antykoncepcyjnej czy plastrze antykoncepcyjnym. Wkładka hormonalna charakteryzuje się wysoką skutecznością działania. Warto jednak pamiętać, że spirala antykoncepcyjna lepiej sprawdza się u kobiet, które już urodziły dziecko, ale w ciągu najbliższych 2-3 lat nie planują kolejnego. Po prostu łatwiej im założyć wkładkę hormonalną. Wprawdzie istnieją też spirale antykoncepcyjne dedykowane nieródkom, ale wiele z nich nie ma tak jasno skonkretyzowanych planów. W rezultacie nie potrafi wskazać terminu, kiedy planuje zajść w ciążę i urodzić dziecko. Może to być za kilka lat lub rok. Wówczas wkładka hormonalna może generować pewne problemy.
Wybór antykoncepcji – powierz go fachowcom!
Jak widać, antykoncepcja hormonalna to niezwykle złożony temat. Wybór odpowiedniej metody zapobiegania ciąży wcale nie jest łatwym zadaniem. Już w przypadku tabletek antykoncepcyjnych stajemy przed sporym dylematem – jedno- czy dwuskładnikowe? Jeśli dwuskładnikowe, to o jakim stężeniu substancji czynnych? W związku z tym warto poświęcić nieco czasu na pogłębiony wywiad ginekologiczny, który można zrealizować podczas teleporady medycznej. Teraz poradnie medyczne online są na wyciągnięcie ręki. Mało tego, zatrudniają najlepszych specjalistów, w tym doświadczonych ginekologów. Antykoncepcja online znacznie ułatwia życie kobietom, które nie mają czasu na tradycyjną wizytę lub nie potrafią znaleźć zaufanego specjalisty w swoim miejscu zamieszkania.