Częste oddawanie moczu na różnych etapach życia może przytrafić się w każdym wieku. Zazwyczaj ma ono przejściowy charakter i bywa wywołane zażywaniem niektórych leków, spożywaniem ziół i napojów uznawanych za moczopędne, czy też obecnością drobnoustrojów w układzie moczowym wywołujących stan zapalny pęcherza. W każdej z tych sytuacji częste oddawanie moczu znika wraz z usunięciem przyczyny odpowiedzialnej za jego występowanie. Zdarza się jednak, że częstomocz trwa dłużej. Co to może oznaczać? Jakie czynniki odpowiadają za częste oddawanie moczu i jak sobie poradzić z tą dolegliwością. Spróbujmy poszukać odpowiedzi na te pytania.
Przyczyny częstego oddawania moczu
Pod pojęciem częstego oddawania moczu należy rozumieć silne parcie na pęcherz zmuszające do oddania moczu, nawet pomimo pustego pęcherza lub znajdowania się w nim znikomej ilości moczu (tzw. skąpomocz). Dolegliwości tej może towarzyszyć ból i uczucie pieczenia. Najczęściej wywołują ją czynniki, które można szybko zniwelować.
Jeśli częstomocz jest dolegliwością współwystępującą ze stanem zapalnym pęcherza, wówczas potrzebne jest wdrożenie framakoterapii, mającej na celu wyeliminowanie drobnoustrojów obecnych w układzie moczowym, odpowiedzialnych za rozwój zapalenia. Zastosowanie odpowiednich działań usuwa dolegliwość wraz z jej skutkami.
Zdarza się jednak, że częstomocz pojawia się jako objaw zaburzenia funkcjonowania układu moczowego, np. pracy nerek, problemów z kontrolą pęcherza, za którą u kobiet może odpowiadać menopauza lub przebyta ciąża i poród, u mężczyzn zaś przerost gruczołu krokowego – tzw. prostata.
Bez względu na przyczynę częstego oddawania moczu, kluczem do sukcesu w zakresie eliminacji problemu jest właściwa diagnostyka. Aby była możliwa konieczna jest wizyta u lekarza. Najpierw może to być lekarz rodzinny, później w razie konieczności urolog, a następnie zastosowanie się do jego zaleceń. Trzeba liczyć się z tym, iż w zależności od przyczyny odpowiedzialnej za wystąpienie dolegliwości, powrót do pełnej kontroli nad pęcherzem może być procesem długotrwałym. Dlatego warto znaleźć sposób na to by ograniczyć odczuwany przez siebie dyskomfort, sięgając po chłonne produkty higieniczne.
Częste oddawanie moczu? Znajdź na nie sposób!
Jeżeli w wyniku utraty kontroli nad pęcherzem dochodzi do mimowolnego i częstego oddawania moczu, wówczas zastosowanie środków do higieny intymnej o zwiększonym stopniu chłonności wydaje się być jedynym sensownym rozwiązaniem, które chroni przed znalezieniem się w kłopotliwej sytuacji.
W zależności od skali nasilenia objawów można wybrać dyskretne wkładki, wyjątkowo chłonną bieliznę lub wygodne pieluchomajtki przeznaczone dla tych, u których zjawisko nietrzymania moczu ma zaawansowany charakter.