Choć wysoka wrażliwość nie jest wadą, lecz cechą uwarunkowaną genetycznie, to wiele z nas nie potrafi jej w sobie zaakceptować. Tymczasem pogodzenie się z faktem, że pewne rzeczy odziedziczyliśmy po naszych przodkach, stanowi podstawę. Nie ma sensu dostosowywać się do oczekiwań społeczeństwa, ponieważ w ten sposób nie tylko pozbawiamy się indywidualności, ale też wpływamy negatywnie na swoje samopoczucie. Wszak pewne cechy nie znikną tylko dlatego, że ich w sobie nie lubimy. W naszym artykule podpowiadamy, jak zaakceptować wysoką wrażliwość.
Spis treści:
- Wysoka wrażliwość jest uwarunkowana genetycznie tak jak kolor oczu
- Dlaczego niska wrażliwość jest promowana w zachodnich społeczeństwach?
- Jak rodzice zwalczają wysoką wrażliwość u swoich dzieci?
- Poznaj zalety wysokiej wrażliwości!
- Jak zaakceptować wysoką wrażliwość?
Wysoka wrażliwość jest uwarunkowana genetycznie tak jak kolor oczu
Pewne cechy dziedziczymy po swoich przodkach. Jedną z nich jest wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy. Odbiera on intensywniej bodźce zewnętrzne i wewnętrzne, przez co osoby wysoko wrażliwe czują mocniej niż reszta społeczeństwa. Nie czyni ich to jednak w żaden sposób gorszymi. Choć bez trudu akceptujemy swój kolor oczu czy grupę krwi, czyli także cechy uwarunkowane genetycznie, to trudno nam się pogodzić z wysoką wrażliwością. Tę traktujemy jako defekt, coś, co należy w sobie usilnie zwalczać, aby spotkać się z uznaniem społeczeństwa.
Dlaczego niska wrażliwość jest promowana w zachodnich społeczeństwach?
Zachodnia popkultura promuje niską wrażliwość. Nie trzeba być Sherlockiem Holmesem ani doktorem psychologii, by zauważyć, że zewsząd atakują nas określone komunikaty. Społeczeństwo lubi ekshibicjonistów, którzy ogrzewają się w blasku fleszy jak rodzina Kardashianek. Nie ma chyba rzeczy, której nie pokazywałyby w mediach, aby zyskać jeszcze więcej followersów i ofert współpracy. Celebryci są dosłownie wszędzie, nie rezygnują z żadnej imprezy, aby pokazać się na czerwonym dywanie. Galerie handlowe to nierzadko hałaśliwe miejsca, za najlepszą formę rozrywki uważa się wypad do dyskoteki, producenci perfum stawiają na słodkie a zarazem intensywne kompozycje. Świat oferuje usługi oraz produkty skrojone na miarę potrzeb osób nisko wrażliwych. Przyjęło się, że trzeba otaczać się wianuszkiem znajomych, lubić huczne wesela, nosić niewygodne ubrania tylko dlatego, że są modne. Niska wrażliwość, która jest szeroko rozpowszechniona w społeczeństwa zachodnich, sprawia, że osoby wysoko wrażliwe traktuje się jako nieśmiałe i niesympatyczne. Trudniej im znaleźć kolegów do zabawy i przyjaciół. Także miejsca pracy są im nieprzyjazne, ponieważ stawiają na open space. W Chinach natomiast wysoka wrażliwość jest cechą pożądaną. Osoby, które ją przejawiają, nie mogą narzekać na brak przyjaciół, gdyż uchodzą za grzeczne i empatyczne. Kraje azjatyckie premiują spokojniejszy tryb życia.
Jak rodzice zwalczają wysoką wrażliwość u swoich dzieci?
Także rodzice dorzucają swoją cegiełkę do walki z wysoką wrażliwością. Gdy widzą, że ich dziecko źle znosi hałas, narzeka na gryzące swetry, uważa, że odświeżacze powietrza mają drażniący zapach, postanawiają coś z tym zrobić. Nie chcą, aby ich dziecko wyrosło na dziwaka i wrażliwca, który nie poradzi sobie z najprostszymi czynnościami. Rodzice siłą wysyłają je na plac zabaw, gdzie jest głośno, aby nie zachowywało jak odludek. Nakazują mu nosić gryzące swetry i lekceważą uwagi swoje pociechy związane z dyskomfortem. Choć w gruncie rzeczy większość rodziców zwalczających wysoką wrażliwość u swoich dzieci chce dla nich dobrze, to w rzeczywistości je krzywdzi. Pokazuje bowiem, że nie opłaca się być sobą. Wrażliwość stanowi kulę u nogi. Jeśli chce się być kochanym i akceptowanym, trzeba się jej wyzbyć.
Poznaj zalety wysokiej wrażliwości!
Tymczasem wysoka wrażliwość posiada także sporo zalet, o których często zapominamy. Osoby, które ją przejawiają, posiadają silnie rozwiniętą empatię. Potrafią wczuć się w położenie innych, dlatego okazują się dobrymi przyjaciółmi i menedżerami. Umiejętność myślenia scalającego i wysoka kreatywność predysponują je do pracy w zawodach, które stawiają na wizjonerów oraz szeroko pojętą twórczość. Osoba wysoko wrażliwa to dobry kierownik projektu, grafik, specjalista od marketingu etc. Ponadto ośrodkowy układ nerwowy, który jest mocno wyczulony na bodźce, szybko dostrzega niuanse niewidoczne dla innych osób. Osoby wysoko wrażliwe potrafią rozpoznać zmiany nastroju innych osób, oszustów oraz jednostki potencjalnie niebezpieczne. W rezultacie same rzadziej padają ofiarami nieprzewidzianych ataków, bo gdy coś im nie gra, ufają swojej intuicji i zabezpieczają się. Np. widzą, że potencjalny nabywca samochodu coś kręci, dlatego nie umawiają się z nim po zmroku, aby pokazać im auto. Jeśli zastanawiasz się, jak zaakceptować wysoką wrażliwość, to pomocna może okazać się świadomość jej mocnych stron.
Jak zaakceptować wysoką wrażliwość?
Na co dzień wysoka wrażliwość może wydawać się uciążliwa, ponieważ świat został stworzony pod osoby nisko wrażliwe. Jednak znając swoje mocne i słabe strony, można inaczej zorganizować swój ślub, pracę czy spotkanie ze znajomymi. Można też uważniej kupować ubrania czy kosmetyki, unikając w ten sposób wpadek oraz dyskomfortu. Np. jeśli wiem, że mój wysoko wrażliwy ośrodkowy układ nerwowy szybko ulega przebodźcowaniu podczas zabaw weselnych, mogę zdecydować się na ślub zwieńczony obiadem dla najbliższych. Dzięki temu unikam dyskomfortu. Osoby wysoko wrażliwe źle znoszą hałas, dlatego open space to ich największa zmora. Są jednak bardzo twórcze i potrafią pracować zadaniowo. Mogą zatem pracować zdalnie w zawodach kreatywnych. Nie każda osoba wysoko wrażliwa to introwertyk. Tutaj także można spotkać ekstrawertyków. Obecność ludzi im nie przeszkadza, mogą z nimi spędzić cały dzień. Ważne jednak, aby nie było to głośne miejsce pełne rozpraszających bodźców. Osoby wysoko wrażliwe powinny umawiać się na spotkanie w spokojnych kawiarniach i restauracjach, unikać zaś pubów z głośną muzyką. Ubrania dla osób wysoko wrażliwych powinny być wykonane z naturalnych lub sztucznych materiałów przyjaznych skórze. W ich przypadku najlepiej sprawdzą się wiskoza, bawełna, lyocell, len, jedwab, modal oraz rayon. Kosmetyki dla osób wysoko wrażliwe powinny mieć jak najmniej potencjalnych alergenów. Najlepsze są produkty bezzapachowe, które dobrze się wchłaniają i nie pozostawiają lepkiej warstwy.