Jakie ubrania nosić latem
Pexels

Lato to czas dobrej zabawy i wypoczynku, wreszcie możemy zwolnić tempo, znaleźć czas dla przyjaciół i swoje przyjemności. Gdy żar leje się z nieba, często narzekamy na dyskomfort związany z mokrymi plamami na plecach i pod pachami. W naszym artykule podpowiadamy, jakie ubrania nosić latem.

Spis treści:

  1. Materiały na lato – postaw na przewiewne tkaniny!
  2. Akryl, nylon i poliester, czyli materiały syntetyczne
  3. Ubrania na lato. Postaw na krótki rękaw
  4. Ubrania na upał z mocno wyciętym dekoltem
  5. Ubrania z gumkami nie nadają się na upały
  6. Jakie ubrania nosić latem? Postaw na sukienki o luźnym kroju
  7. Ubrania na wakacje. Postaw na jasne kolory

Materiały na lato – postaw na przewiewne tkaniny!

Lato to czas, gdy temperatury nierzadko oscylują wokół 30 stopni. Dobrze dobrane ubranie pozwala nam się czuć komfortowo, niezależnie od panującego upału. Klucz do sukcesu stanowi dobór odpowiedniej odzieży. Podczas zakupów należy zwrócić uwagę nie tylko, jak dana rzecz leży na naszej sylwetce, czy jej kolor komplementuje naszą urodę, ale też na to, jak prezentuje się jej skład. W wakacje stawiajmy na przewiewne tkaniny. Idealne materiały na lato to nie tylko te naturalne jak bawełna, len czy jedwab. Bardzo dobrze sprawdzają się też tkaniny sztuczne, ale nie syntetyczne. Materiały sztuczne powstają z celulozy, wielocukru obecnego chociażby w drzewach, w wyniku obróbki chemicznej. Wiskoza, rayon czy lyocell to przykłady tego typu tkanin. Charakteryzują się one tym, że nie tylko są przewiewne, ale też bardzo przyjazne dla skóry. Nie drapią, nie powodują odparzeń, dlatego nadają się nawet dla kobiet wysoko wrażliwych, których ośrodkowy układ nerwowy działa na wysokich obrotach. Takie osoby często skarżą się na dyskomfort związany z noszeniem ubrań. Ten można wyeliminować, stawiając na wiskozę, rayon czy lyocell.

Akryl, nylon i poliester, czyli materiały syntetyczne

Tak naprawdę należy ich unikać blisko ciała, niezależnie od pory roku. Przy czym latem poliester czy nylon jest szczególnie dokuczliwy. Materiały syntetyczne powstają w wyniku przemian chemicznych. Tutaj nie mamy naturalnego surowca jako produktu wyjściowego. To nie jest tak, że poliestru w ogóle nie można nosić. Nic tak dobrze jak on nie sprawdza się w płaszczach przeciwdeszczowych. Natomiast akryl może drapać, wykazuje też tendencję do mechacenia, nie chłonie wody, przez co nieprzyjemnie się pocimy. W sklepach możemy znaleźć topy na lato wykonane z nylonu. W tym miejscu zaznaczmy, że poliamid to materiał wykorzystywany przy produkcji strojów kąpielowych. Poliester może być śliski i przypominać worek foliowy, ale coraz częściej produkuje się go tak, aby wyglądał szlachetnie i do złudzenia przypominał bawełnę czy rayon. Jednak niech to nas nie zmyli. Oczywiście, to  nie jest tak, że gdy założymy mocno wyciętą pod pachami sukienkę o luźnym kroju, to powietrze w ogóle nie dopływa do naszego ciała. To dociera do nas przez przyjazną konstrukcję ubrania, jednak komfort noszenia poliestru podczas upału należy do kwestii mocno dyskusyjnych. Ten może nas obcierać pod pachami i nasilać nieprzyjemną woń potu. W poliestrowych ubraniach jest nam też dużo cieplej niż w wiskozowych.

Ubrania na lato. Postaw na krótki rękaw

Niektóre sukienki zdają się nie mieć racji bytu. Jeśli przyjrzymy się ich konstrukcji, to w ogóle nie znajdziemy ich zastosowania. Lato to czas, kiedy żar leje się z nieba, staramy się zatem odsłonić jak największą część ciała. Ubrania z krótkim rękawem czy na ramiączkach umożliwiają nam to. Natomiast długi rękaw przy cieniutkiem sukience z wiskozy jest mało praktyczny. Takiej rzeczy nie założymy jesienią czy zimą, takie ubrania nie nadają się też do noszenia w towarzystwie rajstop. W wakacje długi rękaw jest dość uciążliwy. Nosimy go zazwyczaj wówczas, gdy za mocno opaliliśmy ręce lub mamy na nich mnóstwo znamion, które trzeba chronić przed słońcem.

Ubrania na upał z mocno wyciętym dekoltem

Nie chodzi o to, że namawiamy cię, abyś do pracy założyła głęboki dekolt. Jednak noszenie ubrań, które w ogóle nie są wycięte pod szyją, latem bywa katorgą. Starajmy się wybierać takie bluzki, koszule oraz sukienki, które mają dekolt zarówno z przodu, jak i na plecach. Nie musi on być głęboki i wulgarny. W sklepie zapewne znajdziesz bezpieczne wycięcie, w którym poczujesz się komfortowo, a zarazem będziesz mogła wyjść do pracy.

Ubrania z gumkami nie nadają się na upały

Latem często możemy napotkać w sklepach sukienki oraz bluzki z gumkami. Są one o tyle uciążliwe, że w upalne dni zazwyczaj nieco puchniemy. Woda zatrzymuje się w organizmie, przez co gumki zaczynają się wbijać w ciało. Nie należy to do miłych doświadczeń. Ponadto gumki utrudniają przepływ krwi. Unikajmy ich w wakacyjnych outfitach.

Jakie ubrania nosić latem? Postaw na sukienki o luźnym kroju

Naprawdę, sukienki bodycon czy ołówkowe spódnice wyglądają przepięknie na kobietach o figurze klepsydry czy gruszki, ponieważ podkreślają krągłości, ale latem są niepraktyczne. Nosząc luźniejsze kroje ubrań, zapewniamy sobie lepszą cyrkulację powietrza. Nasz organizm mniej się nagrzewa, a my mniej pocimy.

jasne ubrania na lato

Zdjęcie autorstwa Angela Roma z Pexels

Ubrania na wakacje. Postaw na jasne kolory

Jeśli wybierasz się na wakacje, spakuj do walizki jasne ubrania. Bardzo często mamy problem z akceptacją własnej sylwetki. Próbujemy się optycznie wyszczuplić, zakładając czarne lub granatowe ubrania. Te jednak latem przyciągają promienie słoneczne, podczas gdy jasne odbijają je niczym blenda. W rezultacie nasze ciało mniej nagrzewa się w bieli czy pastelach.