Latem zdecydowanie chętniej sięgamy po książki. Wylegując się na leżaku na ogrodzie lub na ręczniku na plaży lubimy co nieco poczytać. Oczywiście ilu czytelników, tyle gustów. Z tego gąszczu „leżakowej” literatury można jednak wybrać pewne, dominujące kategorie. Fantastyka czy thrillery? Literatura piękna czy sensacja? Jakie są ulubione kategorie czytelników? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Fantastyka nie tylko dla młodzieży
Chociaż książki fantasy kojarzą nam się najczęściej z młodzieżą, nie tylko oni sięgają po ten gatunek. Równie chętnie fantastykę czytają dorośli, mając przy tym wiele zabawy. Do najpopularniejszych pisarzy tego gatunku należą oczywiście: J.R.R. Tolkien ze swoim „Hobbitem” i „Władcą pierścieni”. Lubiany jest również George R.R. Martin, który stworzył „Pieśń lodu i ognia”. Nie można również zapominać o Terrym Pratchettcie, który napisał taką nieśmiertelną pozycję, jak „Świat dysku”. Fantastyka to jednak nie tylko wspomniani autorzy. Wielu jest nowych twórców tego gatunku, których powieści warto przeczytać, np. https://matfel.pl/pol_m_Ksiazki_Fantastyka-2133.html.
Niezmiennie królują kryminały
Fantastyka jest popularnym gatunkiem. Jeszcze chętniej sięgamy jednak po kryminały. Przyciągają nas wartką akcją oraz nieoczekiwanymi zwrotami zdarzeń. Im trudniejsze śledztwo i bardziej brutalny morderca, tym trudniej oderwać nam się od czytanej książki. A kto króluje w tej kategorii? Z zagranicznych pisarzy należy wymienić przede wszystkim klasyków, czyli Agathę Christie oraz Arthura Conana Doyle’a. Oni stworzyli niesamowite postacie, a fani przeczytali po kilkadziesiąt pozycji tych autorów. Spośród współczesnych twórców należy natomiast wyróżnić chociażby Johna Grishama oraz Harlana Cobena. Mocną pozycję utrzymuje również kryminał skandynawski i jego przedstawiciele, czyli Stieg Larsson, Camilla Lackberg oraz Jo Nesbo. Nie można przy tym jednak zapominać o polskich autorach. Ogromnym powodzeniem cieszą się książki Remigiusza Mroza, Joanny Bator oraz Katarzyny Bondy.
Popularne również książki dokumentalne
Jednak nie tylko fantastyka i kryminały panują na rynku czytelniczym. Ogromną popularnością cieszą się też książki dokumentalne. Autorzy poszczególnych pozycji poruszają niejednokrotnie trudne, ale ważne tematy. Czasem książki skupiają się na aspekcie społecznym, czasem bardziej na politycznym, a innym razem na historii. Oczywiście najbardziej znanym przedstawicielem tego gatunku w Polsce jest niezmiennie Ryszard Kapuściński. Już niejedno pokolenie sięgało po jego reportaże i wczuwało się w sytuację mieszkańców państw Afryki.