Katar sienny jest jednym z najczęstszych dolegliwości alergicznych. Może pojawić się w każdym wieku, choć zazwyczaj rozwija się w dzieciństwie lub w okresie dojrzewania. Wspomniana dolegliwość nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, ale może wpłynąć na jakość życia pacjenta. Sprawdź, jak złagodzić objawy alergii!
Alergiczny nieżyt nosa – jak się objawia?
Drzewa, chwasty i trawa produkują lekki, drobny pyłek. Wiatr przenosi go z jednej rośliny na drugą. Wspomniany pyłek wywołuje u niektórych osób dokuczliwe objawy. Katar sienny występuje zazwyczaj wiosną, latem i wczesną jesienią. Może wywoływać szereg objawów, takich jak przewlekły nieżyt nosa, kichanie, ból zatok czy swędzenie oczu.
Wspomnianą dolegliwość nie wywołuje wirus, lecz alergeny wewnętrzne lub zewnętrzne. Niektórzy pacjenci skarżą się też na zatkany nos, ból głowy, zmęczenie, swędzenie nosa, podniebienia i gardła. Objawy alergii nasilają się pod wpływem pyłków roślin lub zarodników pleśni i grzybów. Osoby uczulone na roztocza kurzu domowego, pleśń lub sierść zwierząt domowych zwykle zmagają się z alergią przez cały rok.
Kiedy zgłosić się do alergologa?
Zastanawiasz się, kiedy warto umówić się do alergologa? Jeśli domowe sposoby i leki alergiczne bez recepty nie przynoszą ulgi, wybierz się do specjalisty. Skontaktuj się z lekarzem również wtedy, gdy cierpisz na częste infekcje zatok, polipy nosa lub astmę. Mogą bowiem nasilać objawy kataru siennego.
Centrum Medyczne DP MED współpracuje z alergologiem. Jeśli ciągle kichasz, zmagasz się z katarem lub masz kłopoty z oddychaniem, wybierz się do specjalisty. Znajdzie on przyczynę dolegliwości, a następnie wdroży odpowiednie leczenie. Pomoże Ci skutecznie walczyć z pyłkowicą, obturacyjnym zapaleniem płuc, pokrzywką, alergicznym nieżytem nosa lub zapaleniem spojówek.
Jeśli wzorzec objawów jest nietypowy, na przykład pojawia się zimą lub tylko w miejscu pracy, skontaktuj się ze specjalistą. Najprawdopodobniej za katar sienny odpowiada inna substancja niż pyłki. Alergolog zleci dodatkowe badania, by postawić diagnozę.
Katar sienny – leczenie
Obecnie nie ma lekarstwa na alergiczny nieżyt nosa. Istnieją jednak środki, które mogą złagodzić objawy. Jeśli cierpisz na katar sienny, unikaj ekspozycji na pyłki, zwłaszcza w miesiącach letnich. Alergolog może przepisać leki przeciwhistaminowe, które zmniejszają ryzyko reakcji alergicznej. Najprawdopodobniej zaleci też kortykosteroidy, łagodzące stan zapalny i obrzęk błony śluzowej nosa.
W przypadku uporczywego i ciężkiego kataru alergicznego lekarz może zaproponować immunoterapię, czyli odczulanie. Metoda polega na regularnym podawaniu stopniowo wzrastających dawek pyłków, na które uczulony jest pacjent. Leczenie może potrwać wiele miesięcy, a nawet lat, przynosi jednak długotrwały efekt.
Jak zmniejszyć stopień ekspozycji na pyłki?
Noś okulary korekcyjne lub przeciwsłoneczne, gdy spędzasz czas na świeżym powietrzu. W ten sposób pyłki nie dostaną się do oczu. Pamiętaj, by wziąć prysznic i zmienić ubranie po przyjściu do domu. Dzięki temu zmyjesz z ciała wszystkie pyłki, które na nim osiadły. W czasie intensywnego pylenia staraj się zamykać okna. Korzystaj z klimatyzacji w domu i samochodzie. Używaj pościeli antyalergicznej, by ograniczyć ekspozycję na roztocza. Postaw też osuszacz powietrza, który poradzi sobie z grzybami i pleśnią.