Problemy skóry głowy i włosów nie omijają nikogo, niezależnie od płci czy wieku. Łupież, nadmierne wypadanie włosów czy ich przetłuszczanie – to tylko najczęstsze dolegliwości, z którymi zgłaszamy się do specjalisty. Mogą one stanowić jeden z objawów znacznie poważniejszej choroby. Czasem wypadanie włosów czy ich przetłuszczanie staje się tak uciążliwe, że potrzebny jest trycholog.
Spis treści:
- Czym zajmuje się trychologia?
- Jak wygląda badanie trychologiczne?
- Jakie zabiegi trychologiczne przeprowadza się najczęściej?
- Na czym opiera się leczenie trychologiczne?
- Wizyta u trychologa – kiedy jest wskazana?
Czym zajmuje się trychologia?
Trychologia to nauka, która zajmuje się badaniem skóry głowy i włosów. Dzięki niej znamy przyczyny nadmiernego wypadania włosów, ich przetłuszczania, łupieżu czy AZS skóry głowy. Co więcej, wyżej wspomniane dolegliwości możemy aktywnie zwalczać. Wprawdzie w aptece czy drogerii znajdziemy niejeden szampon przeciwłupieżowy, ale on może się okazać za słaby na nasz problem. Ponadto źle dobrane kosmetyki mogą tylko nasilać problemy skóry głowy.
Jak wygląda badanie trychologiczne?
Po zgłoszeniu się do specjalisty zostanie nam wykonane badanie trychologiczne. Ma ono na celu określić przyczynę problemów ze skórą głowy czy włosami. Trycholog rozpoczyna je od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu. Lekarz z pewnością zapyta nas o naszą dietę, stosowane kosmetyki, zaburzenia hormonalna oraz, czy podobne problemy skóry głowy wcześniej występowały w naszej rodzinie. Jest to bardzo ważne, ponieważ niektóre dolegliwości mogą mieć podłoże genetyczne. Badanie trychologiczne jest całkowicie bezbolesne i przeprowadza się je bez znieczulenia. Lekarz oceni cebulki włosów, skórę głowy i włosy. Może też pobrać próbkę włosów czy skóry głowy do dalszych badań.
Jakie zabiegi trychologiczne przeprowadza się najczęściej?
Jeśli już wiemy, co powoduje problemy skóry głowy, możemy im aktywnie przeciwdziałać. Zabiegi trychologiczne wykorzystują specjalistyczne preparaty zawierające substancje czynne o szerokim spektrum działania. Zazwyczaj rozpoczynają się od oczyszczania skóry głowy za pomocą peelingu. Po jego przeprowadzeniu następuje wcieranie preparatów trychologicznych dedykowanych naszemu problemowi, a następnie mycie głowy połączone z relaksującym masażem. Na koniec trycholog nakłada skoncentrowane odżywki na nasze włosy i skórę głowy. Mogą one pobudzać wzrost nowych włosów, jednocześnie ograniczając ich wypadanie. Inne preparaty podaje się natomiast osobom, które zgłosiły się do trychologa z problemem nadmiernego przetłuszczania włosów.
Na czym opiera się leczenie trychologiczne?
Leczenie trychologiczne opiera się przede wszystkim na zwalczaniu stanów zapalnych w obrębie skóry głowy. To właśnie one bardzo często powodują nadmierne wypadanie włosów, prowadzą też do łupieżu, AZS skóry głowy. Ważne jest też przywrócenie odpowiedniego ukrwienia w obrębie skóry głowy oraz regularne usuwanie martwego naskórka, który może zatykać ujścia gruczołów łojowych i powodować różnego rodzaju dolegliwości, jak również przyczyniać się do nadmiernego wypadania włosów. Peeling skóry głowy możemy wprawdzie wykonać samodzielnie, w drogeriach można znaleźć nawet specjalne scruby, ale nie zawsze jest to proste, zwłaszcza przy długich włosach. Lepiej oddać się w ręce trychologa.
Wizyta u trychologa – kiedy jest wskazana?
Z usług trychologa może skorzystać każdy, kto czuje się zaniepokojony stanem swoich włosów i skóry głowy. Wśród wskazań do skorzystania z usług specjalisty wymienia się łupież, nadmierne wypadanie włosów oraz ich przetłuszczanie. Trychologia to stosunkowo nowa odnoga dermatologii, ale bardzo potrzebna. Problemy skóry głowy i włosów są dziś nagminne, wynika to z wysokiego zanieczyszczenia środowiska oraz stosowania niewłaściwych kosmetyków.