COVID-19 to stosunkowo słabo poznany wirus, ponieważ został wykryty pod koniec 2019 roku. Od tej pory wiele osób zachorowało z jego powodu. Infekcja w większości przypadków zakończyła się wyzdrowieniem. Często jednak pozostawiła po sobie pewien ślad. Przedstawiamy najczęstsze powikłania po COVID-19.
Zwłóknienie płuc po COVID-19
W związku z tym, iż COVID-19 atakuje drogi oddechowe, od początku straszono nas zwłóknieniem płuc. Naukowcy mieli rację. Rzeczywiście problem ten występuje u ozdrowieńców. Na szczęście w większości przypadków zwłóknienie płuc ma charakter odwracalny. Niestety, nie jest to jedyne powikłanie po COVID-19.
Lekki przebieg COVID-19 nie gwarantuje braku skutków ubocznych
Co ciekawe, lekki przebieg infekcji COVID-19 nie gwarantuje braku skutków ubocznych. Zakażenie można przejść bezobjawowo lub skąpoobjawowo, w czasie jego trwania funkcjonować w miarę normalnie, a później cierpieć z powodu powikłań. To, w jakim kierunku one pójdą, jest kwestią trudną do przewidzenia.
Powikłania po COVID-19 mogą pojawić się z opóźnieniem
Niektórzy cieszą się, że COVID-19 mają za sobą, przeszli go lekko, nie cierpią z powodu spadku wydolności, normalnie pracują i nagle pojawiają się powikłania. Włosy zaczynają wypadać garściami, pojawia się ból stawów lub problemy z koncentracją.
Wysoka gorączka przy COVID-19 sprzyja zapaleniu serca
Naukowcy wykazali, iż wysoka gorączka przy COVID-19 sprzyja zapaleniu serca. Warto mieć to na uwadze i nie ignorować problemów z układem krążenia, które towarzyszą ozdrowieńcom. Jeśli coś jest nie tak, należy zgłosić się do lekarza i wykonać kontrolne EKG. Mogą być też potrzebne dodatkowe badania oraz wdrożenie leczenia.
Zespół przewlekłego zmęczenia po COVID-19
Wiele osób po przejściu infekcji COVID-19 cierpi na zespół przewlekłego zmęczenia. Tacy ludzie nie potrafią funkcjonować tak jak dotychczas. Ich wydajność w pracy spada, nie mają sił na codzienne aktywności, które dotychczas sprawiały im przyjemność. Zespół przewlekłego zmęczenia po COVID-19 można leczyć poprzez oddychanie powietrzem o małej i wysokiej zawartości tlenu.
Mgła mózgowa po COVID-19
Mgła mózgowa przypomina chorobę otępienną. Jest wywołana wysokim ciśnieniem mózgu oraz wysokim stężeniem glukozy we krwi. Przypadłość tę zwalcza się poprzez czytania książek, aktywność ruchową o charakterze rekreacyjnym oraz przyjmowanie leków obniżających ciśnienie. Niestety, mgła mózgowa może utrudniać koncentrację i pracę zawodową, zwłaszcza gdy ma ona charakter intelektualny.
Problemy ze stawami i zapalenie żołądka po COVID-19
Co ciekawe, COVID-19 może też dawać dość nietypowe powikłania, które na pierwszy rzut oka nie mają nic wspólnego z przebytą infekcją dróg oddechowych. Mowa o problemach ze stawami, zapaleniu żołądka i alergii. To wynik dużej produkcji cytokin, które uczestniczą w stanie zapalnym jako reakcji na wniknięcie wirusa.
Wypadanie włosów po COVID-19
Co ciekawe, także po COVID-19 często obserwuje się wypadanie włosów całymi garściami. Problem ten szczególnie dotyka kobiet. Na szczęście można coś z nim zrobić. Zazwyczaj wypadanie włosów ma podłoże psychiczne. Stoi za nim ogromny stres. Aby problem ustąpił, zaleca się naświetlanie światłem niebieskim. Ma on korzystny wpływ na nasz nastrój oraz w konsekwencji zwalcza wypadanie włosów.
Kiedy powikłania po COVID-19 wymagają pomocy lekarza?
Jeśli powikania po COVID-19 nie ustępują po 4 tygodniach, należy zwrócić się do lekarza w celu przeprowadzenia diagnostyki. Konieczne może okazać się wdrożenie rehabilitacji lub odpowiednich leków.